Tomislav Tomašević – Osamdesete u Zagrebu


Živimo u vremenu u kojem smo predozirani stvarima koje razdvajaju ljude. No, svako toliko se iznova uvjerimo u to kako su ljudi umorni od silnih podjela i željni komunikacije s drugim ljudima koja se temelji na onoj zdravoj, ljepšoj strani života, na lijepim zajedničkim uspomenama, na glazbi i svemu što nas spaja i čini ljudima. Jedno od mjesta na kojem se ljudi spajaju je svakako Internet. Društvene mreže vrve od svakojakih sadržaja, a u moru istih uvijek ispliva nešto što se ističe. Jedno od posebno nam dragih i svakome ugodnih mjesta u tom virtualnom prostoru je svakako Facebook grupa 80-te u Zagrebu. Ne bez razloga. U toj grupi nema politike i već uvriježenih polemika. Nema ničega što bi nekoga iritiralo ili provociralo. U toj grupi caruju lijepe uspomene, glazba i lijepa sjećanja na djetinjstvo i mladost njezinih članova.

Facebook grupa  80-te u Zagrebu vrlo je aktivna i svakim danom biva sve popularnija na toj društvenoj mreži. Jedan od njezinih utemeljitelja, Tomislav Tomašević, dao nam je nekoliko odgovora u vezi nastanka i djelovanja ove grupe koja služi za zabavu i druženje njezinih članova putem prisjećanja na zlatno doba osamdesetih godina prošlog stoljeća, izbjegavajući politiku u širokom luku i djelujući humanitarno kada god se za to ukaže prigoda. 

  • Dragi Tomislave, kako je i kada nastala ideja o osnutku grupe 80-te u Zagrebu? 

Ova naša mala, ali vesela zajednica nastala je 17. ožujka 2017. godine kao posljedica razmimoilaženja u interesima i ciljevima jedne druge Facebook grupe sličnog sadržaja, gdje smo kao administratori od vrlo male i slabe grupe od 3 000 članova, u samo 14 mjeseci napravili jednu od moćnijih facebook grupa s preko 16 000 članova. 

Administrativnu postavu facebook grupe 80e u Zagrebu čine: Davor Dado Đurinić, Siniša Gorup Cico, Mario Šešlek, Dean Marinović, Damir Wittenberg, Tomislav Tomašević, a od nedavno i naše novo pojačanje –  glavna urednica portala Epoha, Elia Pekica Pagon.

Misija naše Fb grupe 80-te u Zagrebu je promovirati osamdesete godine prošlog stoljeća kroz glazbu, filmove, stripove, knjige i časopise koje smo čitali, stilove odijevanja, kulturu i sve ostale sadržaje koji povezuju ljude i bude u njima lijepa sjećanja i emocije, kako na društvenim mrežama, tako i kroz izravna druženja, humanitarne akcije ili neke druge zajedničke aktivnosti.

  • Zašto baš osamdesete godine prošlog stoljeća?

Osamdesete godine su definitivno glazbeno najkreativnije godine ikada. De facto su sve domaće i strane pjesme iz tog vremena postale hitovi koji i dan-danas inspiriraju producente i DJ-e u stvaranju novih glazbenih hitova. Promocija glazbe kroz našu grupu temelji se na domaćem Ex YU pop rock izričaju i Novom Valu, Italo i HI NRG glazbi, stranom POP-u, Disco POP-u, Synth POP-u, ROCK-u te Reggae, Funk i RAP glazbi..  Osebujno odijevanje osamdesetih je manje zastupljeno, no imamo jako puno članova koji se vole odijevati u tom stilu. Volimo druženja u stilu osamdesetih.

Definitivno su najbolji tulumi, partyji i izlasci bili vikendima tijekom osme dekade prošlog stoljeća. U tom stilu smo 15. veljače 2020. godine u Saloonu održali party facebook grupe povodom obilježavanja 50-te obljetnice otvaranja ovog kultnog i svima nama dragog kluba, a na partyju je prisustvovalo oko 1000 naših članova i posjetitelja koje su zabavljali DJ-i Ozren Kanceljak-Kanca i DJ Tom (Tomislav Tomašević). Koristim ovu prigodu da u ime grupe i administracije zahvalim cijenjenoj obitelji Srezović, koja se proteklih dana povećala za novu članicu obitelji. Čestitamo! Ideja nam je revitalizirati i još neke poznate zagrebačke zaboravljene klubove i okupljališta iz vremena osamdesetih, no neka to za sada ostane jedna mala tajna. 

  • Koja su pravila i odnosi u grupi?

Zanimljivo je pratiti kako naša grupa iz dana u dan raste i kako zapravo svaki član grupe pronađe sebi interesantan sadržaj.  Zamislite, samo danas je napisano četrdesetak postova u grupi, a samo 3 posta od ukupnog broja su postovi administratora. Ovo je dokaz da ljudi u ovoj FB grupi uživaju bez nekih velikih ograničenja i zabrana, a komunikacija s administratorima je uvijek pozitivna. Kad smo već kod naših pravila, ne podržavamo politiku, bezobrazno ili nekulturno ponašanje koje ne priliči zagrepčancima, ne toleriramo provokacije i uvrede na rasnoj, nacionalnoj, vjerskoj ili bilo kojoj drugoj osnovi. Cajke nisu naš glazbeni izričaj. Reklamiramo samo one događaje koje sami organiziramo i odrađujemo. Promoviramo ljubav, zabavu i stil života osamdesetih. Radimo svi skupa bez figa u džepu.

  • Poznato je da ste organizirali i hvalevrijednu humanitarnu akciju. Možeš li nam reći nešto više o tome?

Početkom 2016. godine u suradnji s facebook grupom Zakaj volim Zagreb, organizirali smo humanitarnu akciju pod nazivom „Humanitarna manija za Giovannija“, za našeg prijatelja i zagrebačku legendu osamdesetih Krešimira Ricijaša – Giovannija, koji se našao u izuzetno teškom socijalnom stanju. U samo tjedan dana sakupili smo preko 100 kg hrane i kućnih potrepština, preko 150 kg raznih odjevnih predmeta i obuće te mu je na njegov osobni tekući račun uplaćeno oko 30 tisuća kn. Giovanni je svim Zagrepčanima poznat kao perač prozora, golman, pilot, turistički vodič i veliki šarmer. Jedna od živućih legendi Zagreba. Neizmjerno smo sretni i ponosni što smo imali prigodu pomoći Giovanniju koji nas tijekom dugog niza godina uveseljava svojim usputnim dosjetkama i životnim mudrostima. 

  • Spomenimo i popularne majice koje ste kreirali s motivom osamdesetih u Zagrebu, kao i majice s motivom Zagrebačke katedrale za kojima još uvijek vlada veliki interes.

Nakon potresa koji je pogodio Zagreb svi smo bili potreseni njegovom sudbinom i sudbinom naših sugrađana koji su ostali bez svojih domova. Sasvim spontano nastala je ideja kreiranja majica s motivom Zagrebačke katedrale stradale u potresu, na kojima su ispisani stihovi Jadranka Črnka: „Njegova me radost blaži, njegova me rana peče“ iz njegove pjesme Zagrebačkim ulicama. To je još jedan znak zajedništva koje vlada među našim članovima i naše povezanosti s voljenim gradom. Osamdesete u Zagrebu su također majice koje smo kreirali za sve naše članove i ostale zainteresirane. 

  • Dragi Tomislave, u ime uredništva portala Epoha želim grupi 80-te u Zagrebu još puno novih članova, novih humanitarnih akcija i ugodnih druženja. Hvala ti na ovom razgovoru. 

Hvala i tebi, Eliji, Marku, Ivanu i svim suradnicima portala Epoha što putem portala Epoha promovirate prave vrijednosti. To je ono što nam svima najviše treba. Radujemo se našem druženju.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp