Zadnjih tjedana sunce nas nemilice grije. Osim opasnosti koju donose UV zrake, ljeto je doba godine kad su učestale i probavne tegobe. Nažalost, slični problemi mogu nas pratiti i tijekom cijele godine. Takvo stanje, iako neugodno, uglavnom nije razlog za zabrinutost, a možemo si dosta pomoći domaćim ljekovitim pripravcima.
Tijelu je potrebna voda da bi učinkovito probavilo hranu i apsorbiralo sve nutrijente iz hrane i pića. Ukoliko smo dehidrirani, probava je otežana, što dovodi i do nelagode u želucu.
Preporučena količina vode za žene je cca 2,7 litara dnevno, a za muškarce cca 3,7 litara. Otprilike 20 % ove količine dolazi iz hrane, a ostatak iz tekućine koju konzumiramo. Kokosova voda također je korisna za nadoknađivanje izgubljene tekućine i bolja je opcija od većine izotoničnih napitaka jer je siromašna kalorijama i šećerom. Polagano ispijanje do 2 čaše kokosove vode svakih 4 do 6 sati moglo bi ublažiti simptome iziritiranog želuca, ali i bol i grčeve u mišićima, jer sadrži visoku razinu kalija i magnezija.
Ukoliko vas muče želučani problemi svakako bi trebali izbjegavati cigarete i alkohol te prženu, masnu, prezačinjenu i konzerviranu hranu. Alkohol je teško probavljiv i može prouzročiti oštećenje jetre i sluznice želuca.
Osobe koje pate od žgaravice trebale bi izbjegavati odlazak u krevet barem nekoliko sati nakon obroka. Kada je tijelo u vodoravnom položaju, vjerojatnije je da će kiselina u želucu putovati unatrag i kretati se prema gore. Ako morate leći, potrebno je gornji dio tijela poduprijeti jastukom. Topla kupka prije spavanja dodatno će opustiti napete mišiće i olakšati probavne smetnje, a ujedno ublažiti simptome želučanih tegoba.
Đumbir je uobičajeni prirodni lijek za uznemireni želudac i probavne smetnje. Sadrži spojeve koje mogu pomoći ubrzanju kontrakcija želuca te ujedno utječe na ublažavanje mučnine.
Mentol u metvici osvježit će nam dah, ali i pomoći da ublažimo plinove, grčeve i bolove u trbuhu pa je čaj od mente idealan napitak ukoliko imate ove probleme.
Cimet sadrži nekoliko antioksidansa koji mogu olakšati probavu i smanjiti rizik od iritacije i oštećenja u probavnom traktu. Neke tvari u cimetu mogu pomoći kod nadutosti i grčeva, a ujedno neutraliziraju želučanu kiselinu, kako bi se ublažila žgaravica.
Dodajte žličicu cimeta u neke obroke (npr u pahuljice za doručak, u jogurt…) ili prelijte komadić štapića cimeta vrelom vodom i napravite čaj koji možete popiti dva puta dnevno. Sličan učinak imaju i klinčići. Prije spavanja uzmite žličicu ili dvije mljevenog klinčića sa žličicom meda.
Sjemenke kima također sadrže aktivne sastojke koji djeluju antimikrobno i mogu pomoći kod probavnih smetnji i viška želučane kiseline te eliminacije plinova.
Bosiljak sadrži tvari koje otvaraju apetit, ublažavaju grčeve i poboljšavaju cjelokupnu probavu. Ujedno sadrži visoku razinu linolne kiseline koja ima protuupalna svojstva. Ovaj začin može se dodati u jela od mesa, ribe, tjestenine, u salate…vaša mašta je granica.
Kod problema s proljevom mogu biti od koristi škrobne namirnice kao npr riža i banane, jer pomažu u vezivanju hrane kako bi stolica postala čvršća. Riža je korisna u ublažavanju raznih vrsta želučanih tegoba. Upija toksine, a zahvaljujući visokoj razini magnezija i kalija ublažava grčeve i bolove. Banane sadrže vitamin B6, kalij i folate što također pomaže ublažiti grčeve.
Mješavina soka limete ili limuna u vodi s prstohvatom soda bikarbone može pomoći u ublažavanju raznih probavnih tegoba. Potrebno je pomiješati žlicu svježeg soka od limuna ili limete sa žličicom soda bikarbone u čaši vode. Ova smjesa stvara ugljičnu kiselinu, što može pomoći u smanjenju plinova te poboljšati rad jetre i crijevnu pokretljivost. Limunov ili limetin sok može pomoći u probavi i apsorpciji masti i alkohola, dok neutralizira žučnu kiselinu i smanjuje kiselost u želucu.
Sok aloa vere ima višestruke koristi za zdravlje probavnog sustava. Smanjuje višak želučane kiseline, pomaže uspostavljanu ravnoteže probavnih bakterija i ublažava upale. Svakodnevno konzumiranje samo pola šalice ovog soka kroz mjesec dana očistit će probavni sustav od toksina.
Iako o problemima s probavom uglavnom nerado govorimo, oni nam mogu značajno otežati svakodnevni život. Uz ove, ali i brojne druge začine i kućne pripravke možemo ih ublažiti ili čak potpuno izliječiti. Ipak, ukoliko imate dugotrajne poteškoće s probavom potrebno je potražiti stručno mišljenje liječnika, kako bi se isključile neke ozbiljnije komplikacije.