- Antonio Klasić
- 14/06/2022
- 20:19
Svjetska zdravstvena organizacija sazvala je 23. lipnja sastanak Povjerenstva za hitne slučajeve na kojem bi se trebalo ocijeniti predstavlja li širenje majmunskih boginja izvanredno stanje za javno zdravstvo u međunarodnim okvirima.
Najviša razina upozorenja zdravstvene agencije Ujedinjenih naroda do sada je izdana samo za pandemiju covida i dječju paralizu, javlja Reuters.
Ove godine prijavljeno je 1.600 slučajeva majmunskih boginja u 39 zemalja, kao i 1.500 sumnjivih slučajeva, dok su 72 osobe umrle, priopćili su iz SZO-a.
Ove godine obilježava se 50. godišnjica izbijanja velikih boginja u bivšoj Jugoslaviji.
Dana 15. ožujka 1972. godine u laboratoriju Instituta za virusologiju, cjepiva i serume “Torlak” izoliran je virus velikih boginja. Bila je to posljednja epidemija velikih boginja u Europi.
Prema službenoj verziji, virus je u našu zemlju stigao kada ga je tridesetpetogodišnji Ibrahim Hoti donio iz sela u blizini Orahovca na Kosovu i Metohiji iz južnog Iraka.
Vjeruje se da je na pijaci zarazila sedam rođaka i još četiri osobe, a pretpostavlja se da se počela širiti munjevitom brzinom kada ju je zarazio Latif Mumdžić, učitelj iz sela kod Tutina, koji se zarazio boravkom u istoj sobi s Hotijem.
U vrijeme izbijanja epidemije velikih boginja ljudi su slijedili upute provjerenih službenih tijela. U kratkom vremenu epidemija je suzbijena, a građani su saznali da je glavno sredstvo borbe protiv virusa održavanje higijene.