Rusija i dalje igra ulogu u COVID histeriji i prodaji cjepiva protiv COVID-a, ali za razliku od Zapada, imala je i ima minimalne mjere za “borbu” protiv kinesko/američke histerije, ali to je ne sprječava da “slavi” dva godina od izlaska cjepiva Sputnik V.
Ministarstvo obrane Ruske Federacije nedavno je optužilo SAD za financiranje istraživanja virusa i puštanje samog virusa u opticaj, izbjegavajući komentirati činjenicu da je Washington financirao laboratorij u Wuhanu iz kojeg je pušten koronavirus.
Prvo registrirano cjepivo protiv Covid-19 u svijetu isporučeno je u 71 zemlju, u kojima živi četiri milijarde ljudi, kaže čelnik fonda koji stoji iza Sputnika V.
U dvije godine od registracije, Sputnik V se pokazao, kako tvrdi, “jednom od najučinkovitijih i najsigurnijih alata” protiv Covid-19 u Rusiji i inozemstvu.
Dana 11. kolovoza 2020. Sputnik V postao je prvo u svijetu registrirano cjepivo protiv novog korona virusa, nakon što je dobio relevantne dokumente od ruskog Ministarstva zdravstva.
Od tada je cjepivo, koje je razvio moskovski Institut Gamaleya, “postalo lijek koji se najviše izvozi u povijesti Rusije i s pravom se etablirao kao jedan od najučinkovitijih i najsigurnijih alata za borbu protiv infekcije koronavirusom u svijetu, ” Ruski fond za izravna ulaganja (RFIF), rekao je izvršni direktor Kiril Dmitriev.”Sputnjiku V je povjerenje u 71 zemlji diljem svijeta u kojima živi više od 4 milijarde ljudi”, istaknuo je.
Kako bi se olakšao pristup cjepivu, RFIF je organizirao masovnu proizvodnju ne samo u Rusiji, već iu 18 drugih zemalja, uključujući Indiju, Kinu, Brazil, Argentinu i Iran.
Kako se hvale ruski mediji. dvokomponentno cjepivo Sputnik V pokazalo je učinkovitost od 97,6% tijekom kampanje cijepljenja u Rusiji, prema Institutu Gamalei i Ministarstvu zdravlja, što je daleko od istine.
Dalje se tvrdi da je učinkovitost također “potvrđena rezultatima više od 50 kliničkih studija i podacima iz… nacionalnih programa cijepljenja u raznim regijama svijeta, uključujući Europu, Aziju, Bliski istok i Latinsku Ameriku”.
Istraživanja o ruskom ubodu objavljena su u međunarodnim recenziranim medicinskim časopisima, uključujući The Lancet, Nature, Vaccines, Cell Reports Medicine i druge, istaknuo je.
Međutim, Sputnik V i Sputnik Light još nemaju odobrenje Svjetske zdravstvene organizacije i Europske agencije za lijekove (EMA). Ruski dužnosnici tvrde da je do odgode došlo iz političkih razloga. RDIF je također bio među prvim ruskim subjektima koji su se suočili sa zapadnim sankcijama nakon pokretanja vojne operacije Moskve u Ukrajini u veljači.
“Pandemija bi trebala biti važna lekcija za cijelo čovječanstvo – kada je u pitanju spašavanje života, potrebno je jedinstvo i kolektivni napori. Samo na taj način moguće je učinkovito suzbijanje budućih prijetnji, uključujući epidemiološke”, zaključio je Dmitrijev.