EU čekaju godine užasnih zima koje mora izdržati u europskoj energetskoj krizi

EU čekaju godine užasnih zima koje mora izdržati u europskoj energetskoj krizi

Europska unija sada se suočava s budućnošću desetljeća “užasnih” zima energetske nesigurnosti, kao rezultat svoje zelene agende, koja je dovela do toga da su mnoge zemlje u bloku postale ovisne o ruskom plinu.

Već postoje strahovi od građanskih nemira zbog očekivanih financijskih poteškoća ove zime u mnogim zemljama u Europi i izvan nje, a čelnici vlada u Francuskoj i Njemačkoj izrazili su zabrinutost da bi građani mogli loše reagirati.

Međutim, prema riječima belgijskog ministra energetike, problemi u EU trajat će puno dulje od godinu dana, a energetska nesigurnost u EU mogla bi potrajati cijelo desetljeće ako se sada ništa ne poduzme.

“Sljedećih 5 do 10 zima bit će užasne ako se ništa ne poduzme”, upozorila je ministrica Tinne Van der Straeten na društvenim mrežama, prije nego što je potaknula akciju na razini EU-a za suzbijanje krize.

“Moramo djelovati na izvoru, na europskoj razini i raditi na zamrzavanju cijena plina” , nastavila je, rekavši u drugoj poruci da je “hitno potrebna europska gornja granica cijena”.

“Struja se trenutno proizvodi po cijeni puno nižoj od cijene po kojoj se prodaju struja i plin” , ustvrdila je dalje. “Više ne postoji odnos između troškova proizvodnje i prodajne cijene. Ovaj europski sustav cijena električne energije treba preispitati.”

Van der Straetenova tvrdnja da se moraju poduzeti mjere kako bi se spriječili daljnji energetski problemi u Europskoj uniji vjerojatno će se smatrati razumnom, dok mnogi drugi dužnosnici upozoravaju na velike poteškoće s kojima će se nacije unutar bloka morati suočiti u nadolazećim mjesecima.

Neki su čak otišli toliko daleko da sugeriraju da bi u nekim zemljama unutar Unije moglo izbiti ulično nasilje kao posljedica financijskih i resursnih problema, pri čemu je nekoliko njemačkih čelnika upozorilo na mogućnost plinskih pobuna i uspona desnice kao odgovor na godine lošeg političkog upravljanja trenutne vladajuće klase.

Predsjednik Emmanuel Macron upozorio je svoje kolege političare da se Francuska suočava s “krajom obilja” i da bi mnogi u francuskoj javnosti mogli reagirati “s velikim strahom” na buduće teškoće.

On je pak molio građane zemlje da “plate cijenu” financijskih i materijalnih poteškoća kako bi zaštitili ono što je Macron opisao kao “našu slobodu i naše vrijednosti”.

No dok se čini da se svi slažu da nacionalne države EU-a čekaju vrlo teška vremena kao rezultat trenutne energetske krize,  inzistiranje ministrice  da se problem riješi poduzimanjem više akcija na razini EU-a vjerojatno samo podiže obrve onih koji za sadašnju krizu prvenstveno krive EU.

Rumunjski zastupnik Cristian Terhes otvoreno je za trenutnu situaciju okrivio politiku zelene agende EU-a, za koju kaže da je spriječila blok da postigne energetsku neovisnost i natjerala Njemačku da šalje milijune Rusiji za plin, unatoč ratu u Ukrajini koji je u tijeku.

Od tada je također kritizirao EU zbog korištenja krize klimatskih promjena kao izgovora za preuzimanje više moći.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp