- Matija Varga
- 02/09/2022
- 19:31
Američka Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) lobirala je kod svojih britanskih kolega GCHQ da spriječe Guardian da objavi otkrića Edwarda Snowdena o svojim programima masovnog nadzora 2013. godine, navodi se u knjizi objavljenoj u britanskim novinama.
U ranim jutarnjim satima 6. lipnja 2013. službenik NSA-e nazvao je šefa Nacionalnog komunikacijskog stožera (GCHQ), Sir Iaina Lobbana, tvrdi knjiga. Prema njezinom autoru, istraživačkom novinaru Richardu Carbayu, od Lobbana je zatraženo da intervenira i spriječi The Guardian da objavi priču o Snowdenu – koja je otkrila postojanje NSA-inog ilegalnog programa špijuniranja američke javnosti.
Lobban je, međutim, navodno smatrao da se “prijedlog da se novine potaknu da prošire članak za dobrobit NSA-e izgleda korak predaleko” i da “nije svrha njega ili njegove vlade baviti se pitanjima NSA-e”.
Kasnije tog dana, The Washington Post i The Guardian objavili su svoje prve priče temeljene na povjerljivim dokumentima koje je objavio Snowden. Rani članci detaljno su govorili o tome kako je NSA koristila strogo povjerljivu sudsku naredbu za prikupljanje podataka o telefonima milijuna korisnika Verizona, a kasnije su priče otkrile da je agencija prikupljala podatke putem ‘stražnjih vrata’ u američke tvrtke kao što su Google i Facebook, a prikupljali su se telefonski pozivi i e-mailovi građana Njemačke, Brazila i desetaka zemalja Latinske Amerike, Europe i Bliskog istoka.
Snowdenovi dokumenti također su otkrili da je tadašnji predsjednik Barack Obama naredio kibernetičke napade na strane mete i da je njegova administracija prisluškivala urede stranih veleposlanstava i vlada, među bezbrojnim drugim nedjelima.
Dok je GCHQ u početku imao pristup svemu, tadašnji britanski premijer David Cameron upozorio je Guardian u listopadu da će upotrijebiti pravne mehanizme “ili druge drastičnije mjere” kako bi spriječio daljnje objavljivanje Snowdenovih informacija. Upozorenje je uslijedilo nakon niza priča u kojima se GCHQ optuživao za sudjelovanje u istoj rasprostranjenoj praksi prikupljanja podataka i otkrilo da je britanska agencija radila s NSA-om na špijuniranju stranih državljana i vlada, uključujući one svojih saveznika.
Ministarstvo pravosuđa SAD-a je 21. lipnja otpečatilo optužbe za špijunažu protiv Snowdena, nakon čega mu je američki State Department oduzeo putovnicu. Dva dana kasnije stigao je u Moskvu, gdje mu je mjesec dana kasnije ponuđen azil. Snowden je dobio stalni boravak u Rusiji 2020. godine.