Rat je krivo, zamjensko zadovoljstvo, sve dok ne čučiš u podrumu ili rovu moleći se da topnička granata ne pogodi izravno tvoj položaj. Tenkovi koji grme, granate i projektili škripe i trupe pucaju iz automatskog oružja stvari su koje Hollywood smišlja kako bi zabavio mase koje vole ratne filmove, a još su bolje snimke bojišnice uživo uz pomoć neustrašivih reportera.
Ali prava šteta ruske invazije na Ukrajinu je ekonomska i odredit će ishod ovog rata. Ne proizvodi kaos samo u Ukrajini, nego i u ostatku svijeta radi kaos. Neki vjeruju da Sjedinjene Države i NATO koriste Ukrajinu kao polugu da oslabe Rusiju i riješe se Putina. Putinov zločin? Odbio je biti zatvorska kučka zapada. Ali postoji izvješće RAND-a iz siječnja 2022. koje sugerira nešto mračno, čak đavolsko. Više o tome kasnije.
Ekonomske sankcije su imale za cilj utjecati na sve Ruse – ne samo na Putina i njegove ključne vođe. Sjećate li se burnih dana na početku rata kada je ruska imovina izvan Rusije konfiscirana ruskim oligarsima, uključujući i one koji su se protivili Putinu, a ruski umjetnici i sportaši bili su tretirani kao gubavci s aktivnom ebolom. Zapad je u biti objavio Rusiji rat bez vatre i sjedio i čekao da se rusko gospodarstvo uruši.
Ali to se izjalovilo i to na velik, neočekivan način. Umjesto da se uruši poput jeftinog šatora u uraganu, rusko gospodarstvo nastavilo je uzburkavati svijet uz minimalnu inflaciju jer pametni dječaci i djevojčice iz Washingtona, Londona i Berlina nisu napisali domaću zadaću. Nisu uspjeli shvatiti da položaj Rusije kao velikog izvoznika nafte, plina, gnojiva i drugih kritičnih metala i rijetkih zemalja izolira Rusiju od boli koju je Zapad tako žarko želio nanijeti. A Rusija je počela stvarati jače veze s Kinom, čije je gospodarstvo bilo u problemima, i ubrzala razvoj alternativne međunarodne pričuvne valute koja bi Rusiji omogućila trgovinu s drugim nacijama izvan NATO kluba.
Sada se sankcije vraćaju kao bumerang, što je loša vijest, ne za Rusiju, već za Europu.
Cijene plina i električne energije, koje su posljednjih mjeseci naglo porasle kao rezultat sankcija i odluke Rusije da ograniči protok plina, ostavile su mnoga industrijska poduzeća s previsokim ulaznim troškovima da bi ostale profitabilne, a mnogi ekonomski stručnjaci predviđaju još veću bol za njemačku jezgru industrijskom sektoru, što bi imalo povratni učinak na ostatak njemačkog gospodarstva. – https://rmx.news/article/production-in-germany-is-no-longer-competitive-ceo-at-worlds-largest-steel-manufacturer-warns-of-crisis-as-plants-shut-down /
Jeste li to razumjeli? ArcelorMittal je već zatvorio dvije tvornice u Njemačkoj. To znači nezaposlene, kvalificirane radnike. A ta nezaposlenost prožima i druge dijelove njemačkog gospodarstva. Ti radnici više nemaju viška novca za trošenje u restoranima i barovima. Nemaju novca da kupe nove kuće ili renoviraju svoje kuhinje ili kupaonice. Sve je to rezultat “skakanja cijena energije”, što je izravna posljedica njemačke sulude zelene politike i njemačkog neprijateljstva prema Rusiji, što se odražava u sankcijama. Rast cijena plina i nafte neće jenjavati u bliskoj budućnosti, a Rusija je zategla Europu prekinuvši opskrbu plinom iz Nordstreama.
Švedska, koja se nedavno pridružila NATO-u, također trpi ekonomske udarce:
Švedski proizvođač kućanskih aparata Electrolux AB najavio je program rezanja troškova nakon što je izvijestio o padu potražnje za svojim kućanskim aparatima u Europi i SAD-u.
Drugi najveći svjetski proizvođač kućanskih aparata, nakon Whirlpoola, rekao je: “Procjenjuje se da je tržišna potražnja za kućanskim aparatima u Europi i SAD-u znatno brže pala u trećem tromjesečju nego u drugom tromjesečju“ , zbog utjecaja visoke inflacije na kupnju trajnih potrošnih dobara i nisko povjerenje potrošača. – https://www.zerohedge.com/markets/alarm-bells-sound-worlds-second-largest-appliance-company-reports-demand-plunge
Europska unija također se bori s jakim gospodarskim preprekama uzrokovanim sankcijama protiv Rusije:
Sastanak u petak u Bruxellesu zaokružio je mahniti tjedan vladinih aktivnosti u bloku od 27 zemalja, koji je istaknuo složenost pronalaženja zajedničkog odgovora na energetsku krizu, s obzirom na široku lepezu izazova…
Rusija je pojačala brzinu prije nešto više od tjedan dana kada je Gazprom PJSC obustavio isporuke plina Europi kroz plinovod Sjeverni tok na neodređeno vrijeme.
To je izazvalo još jednu rundu proračunskih restriktivnih mjera, jer su vlade najavile dodatnu pomoć kako bi pomogle ljudima da plate svoje račune. Također su bili prisiljeni suočiti se s novom financijskom prijetnjom izazvanom krizom. S rastućim cijenama energije zbog kojih se neke tvrtke bore da pronađu dovoljno novca da ispune zahtjeve za maržom, zemlje su najavile milijarde eura u financiranju likvidnosti. – https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-10/scale-of-europe-s-energy-turmoil-exposed-in-frenzied-crisis-week
Iza ekonomskog kaosa u Europi krije se ekonomska katastrofa koja se odvija u Ukrajini. Ukrajinsko gospodarstvo ne proizvodi dovoljno novca za održavanje svojih vojnih napora. Sada potpuno ovisi o velikodušnosti Sjedinjenih Država i Europe. Dakle, ovo je ključno pitanje: koliko dugo će vlade Europe, suočene sa rastućim domaćim nemirima, nastaviti ispisivati bjanko čekove Volodomiru Zelenskom i iscrpljivati vlastite vojne zalihe?
Još jedno putovanje u Drugi svjetski rat. Sovjetski Savez pretrpio je katastrofalne gubitke tijekom prve godine rata s Njemačkom. Dok su nacističke vojske hrlile na istok, Sovjeti su žurno spakirali tvornice i pogone za preradu i otpremili ih na istočni Ural. Mislite li da bi, ako bi Sjedinjene Države izvršile invaziju, mogle rastaviti svoje tvornice automobila i zrakoplova u Illinoisu i poslati te tvornice na Aljasku, tamo ih ponovno sastaviti i ponovno pokrenuti za godinu dana? Jer to je ono što su Sovjeti radili. Dok su na fronti pretrpjeli nezamislive gubitke u ljudstvu, a sela i gradovi sravnjeni sa zemljom, Sovjetski Savez je nastavio s radom proizvodnih kapaciteta i obnovio svoje vojske s novim regrutima.
Ukrajina ne čini ništa od toga. Ukrajina ne može sigurno dovesti novake u kampove u zapadnoj Ukrajini na osnovnu obuku bez rizika da budu pogođeni ruskim preciznim projektilima. Velik dio ukrajinskih proizvodnih centara sada je u rukama Rusije. Sjećate li se Mariupolja? Bez sigurnih centara za vojnu obuku i aktivnih tvornica, Ukrajina ne može izvesti gospodarsko čudo kakvo su Sovjeti napravili u Drugom svjetskom ratu.
Sve dok rusko gospodarstvo ostaje netaknuto i može prodavati svoje osnovne proizvode drugim zemljama koje se ne uključe u potporu Ukrajini, Rusija će prevladati. Na kraju, želio bih odati priznanje Randovim analitičarima. Rand je u siječnju objavio izvješće usmjereno prema budućnosti koje daje alarmantan uvid u podlo obrazloženje koje objašnjava zašto Washington tjera Berlin da podrži Ukrajinu i prekine veze s Rusijom:
Trenutačno stanje američkog gospodarstva ne pokazuje da ono može funkcionirati bez financijske i materijalne potpore vanjskih izvora. Politike kvantitativnog popuštanja, kojima je Fed redovito pribjegavao posljednjih godina, i nekontrolirano izdavanje gotovine tijekom obustave poslovanja zbog Covida 2020. i 2021. doveli su do porasta vanjskog duga i povećanja vrijednosti u dolarima.
Nastavak pogoršanja ekonomske situacije najvjerojatnije će dovesti do gubitka pozicije Demokratske stranke u Kongresu i Senatu na predstojećim izborima koji će se održati u studenom 2022. godine. Opoziv predsjednika ne može se isključiti pod ovim okolnostima, što se mora izbjeći pod svaku cijenu…
Sadašnji njemački ekonomski model počiva na dva stupa. To je neograničeni pristup jeftinim ruskim energentima i jeftinoj francuskoj električnoj energiji, zahvaljujući radu nuklearnih elektrana. Važnost prvog faktora je znatno veća. Prekid ruskih isporuka mogao bi vrlo lako stvoriti sustavnu krizu koja bi bila pogubna za njemačko gospodarstvo, a posredno i za cijelu Europsku uniju.