Kina je počela stvarati zalihe zaštitne opreme, poput maski i odijela, mjesecima prije nego što je svijet obaviješten o izbijanju korona virusa, prema bivšim dužnosnicima američke vlade. Ne samo da je radikalno ograničen izvoz takvih proizvoda, već su se zalihe počele kupovati na svjetskom tržištu. Zapanjujuće: Otprilike u isto vrijeme, Institut za virusologiju Wuhan izbrisao je bazu podataka sa sekvencama gena iz virusa šišmiša, koji su tamo istraživani u sklopu kontroverznih eksperimenata.
Teoriju da je takozvana pandemija korone započela s ribljom tržnicom u Wuhanu u prosincu 2019. mnogi su kritički promatrači već opovrgli. Nedavno izvješće u britanskom Telegraphu moglo bi uzdrmati i posljednje vjernike u tu priču: Kina je zapravo između kolovoza i rujna 2019. počela gomilati zaštitnu opremu poput maski i kirurških odijela. Izvoz u SAD tada je pao za oko 50 posto. To su otkrili bivši dužnosnici američke vlade – među njima i dr. Tom McGinn, viši zdravstveni savjetnik pri Odjelu za domovinsku sigurnost (DHS), i pukovnik John Hoffman, viši znanstveni suradnik pri Institutu za zaštitu hrane i obranu.
Oni neuvjereni u teoriju o ribarnici, počeli su istraživati. Provjeravajući bazu podataka Carinske i granične zaštite, gdje se može pratiti uvoz robe u SAD, primijetili su osjetan pad uvoza zaštitne opreme. Obavijestili su nadležni Odjel za domovinsku sigurnost – ali oni su odbili istražiti, pozivajući se na normalne fluktuacije u opskrbi. Činjenica da je velika bolnička mreža također čvrsto proturječila ovoj tvrdnji i potvrdila da je znatno smanjeni uvoz proizvoda vrlo neobičan, očito nije bila od interesa. Više od 2000 bolnica i klinika u mreži već je pronašlo neuobičajeno veliki zaostatak kirurških haljina i drugih proizvoda.
Nestašicu je također pogoršala kineska vlada koja je kupila globalne zalihe zaštitne opreme u SAD-u, Europi i Australiji, također od kolovoza 2019., prema bivšem dužnosniku State Departmenta Davidu Asheru.
Brojni stručnjaci vjeruju da je SARS-CoV-2 mogao proizaći iz kontroverznih eksperimenata provedenih u dr. Shi Zhengli na Institutu za virusologiju Wuhan. Tu su se, između ostalog, rješavali i virusi korona koje prenose šišmiši. Kinesko ograničenje izvoza došlo je otprilike u isto vrijeme kada je Institut Wuhan tiho izbrisao bazu podataka sekvenci gena virusa šišmiša koja nikada nije pronađena. Naravno, mnogi kritički promatrači sumnjaju da se dokaz namjeravao uništiti: očito je Kina rano znala za izbijanje virusa i u skladu s tim nabavila zaštitnu opremu.
Zašto Državna sigurnost nije reagirala?
Činjenica da Ministarstvo domovinske sigurnosti SAD-a nije reagiralo na rane obavijesti i upozorenja, skandal je sam po sebi, a pukovnik Hoffman je u intervjuu za Telegraph osudio pokušaje agencije da to zataška. Postavlja se pitanje je li američko financiranje eksperimenata u Wuhanu preko EcoHealth Alliancea odigralo ključnu ulogu u svemu tome…