Državna elektroenergetska kompanija Fortum (Finska) objavila je da kreće s izradom dvogodišnje studije izvedivosti gradnje novih nuklearnih elektrana u matičnoj Finskoj i u Švedskoj.
Europa pokušava ojačati energetsku sigurnost na dulji rok i smanjiti troškove što je Rusija ovog ljeta smanjila isporuke plina zbog sankcija kojima su zapadne zemlje reagirale na njezinu invaziju na Ukrajinu i blokade opreme na servisu u Siemens Energyju.
Budućnost isporuka plinovodom Sjeverni tok 1 naknadno je pod znak pitanja dovelo oštećenje cijevi u eksplozijama koje su, kako se u Europi sumnja, rezultat sabotaže. Smanjena opskrba ruskim plinom potaknula je skok cijena i na burzama struje u Europi pa su vlade počele vraćati u upotrebu već ugašene elektrane na ugljen, a pojačano se oslanjaju i na nuklearke.
“Fortum će ispitati komercijalne, tehnološke i društvene, uključujući političke, pravne i regulatorne uvjete za male modularne reaktore (SMR) i konvencionalne velike reaktore”, objavili su iz finska tvrtke.
Finska je ove godine (2022, godine) počela proizvoditi struju u prvoj novoj nuklearnoj elektrani u Europi unatrag više od deset godina. Očekuje se da će i nova vlada u susjednoj Švedskoj predstaviti plan gradnje novih nuklearnih elektrana.
“Ciljevi energetske neovisnosti, sigurne opskrbe i ugljične neutralnosti izazovi su s kojima se sučeljava cijelo naše društvo”, rekao je izvršni potpredsjednik Fortuma Simon-Erik Ollus. “Želimo utvrditi pod kojim ih uvjetima možemo ostvariti nuklearnom proizvodnjom energije, za koju se zna da je pouzdana i da ne emitira ugljični dioksid”, zaključio je potpredsjednik Ollus.
Izvor: hina.hr