Najnovija studija provedena na sveučilištu Columbia, otkriva da su nove varijante Covid-19 virusa otporne na postojeća cjepiva. Takav rezultat insinuira an to da uskoro možemo očekivati proizvodnju novih cjepiva i niz ucjena s kojima se planira ljude natjerati da ih ubrizgaju u svoje tijelo.
Nekoliko novih varijanti virusa SARS-CoV-2 može izbjeći takozvani imunitet stečen cjepivom, prema studiji koju je vodio direktor Centra za istraživanje AIDS-a Aaron Diamond na Sveučilištu Columbia, a koju je ovaj tjedan pregledao Časopis Time. Ravnatelj instituta, David Ho, pozvao je na cjepiva protiv novih, sve češćih sojeva prije nego što bude prekasno za rješavanje njihovog mogućeg širenja.
Nove Covid varijante, uključujući BK.1, BK.1.1, KSBB i KSBB.1, razvile su se iz Omicrona. Kao i njihov prethodnik, oni imaju mutacije u području vezanja stanica virusa koje ih čine visoko prenosivima. Za razliku od Omicrona, ne postoji cjepivo specifično za varijantu koje bi ga ciljalo – javlja RT
Huova studija, koja nije objavljena niti recenzirana, otkrila je da su pacijenti koji su primili dva početna mRNA cjepiva plus docjepljivanje imali 37 i 55 puta manju imunološku neutralizaciju protiv BK.1 i BK.1.1 nego protiv soja koji im je cijepljen protiv odnosno 70 puta manja neutralizacija protiv KSBB i KSBB.1. Oni s dva originalna pojačala prošli su lošije u odnosu na BK.1 i BK.1.1, a eksponencijalno lošije u odnosu na KSBB i KSBB.1.
Ljudi koji su primili Omicron cjepivo kao drugo docjepljivanje navodno su imali nešto bolje rezultate protiv sva četiri soja, a pojedinci koji su primili originalno docjepljivanje i bili zaraženi varijantom BA.2 imali su bolji učinak od bilo koje druge skupine protiv BK.1 i BK. 1.1 čak i kada su bili puno lošiji protiv KSBB-a i KSBB-a.1. Prema tome, iako se čini da preživljena infekcija s BA.2, BA.4 i BA.5 daje određenu zaštitu protiv sojeva tipa BK, niti infekcija niti cijepljenje ne pružaju zaštitu protiv KSBB.
Studija Sveučilišta Columbia nije uspoređivala necijepljene pacijente koji su bili zaraženi bilo kojim sojem, iako je nekoliko ranijih studija pokazalo da je sam prirodni imunitet učinkovitiji u neutraliziranju Delta varijante koronavirusa od samog imuniteta cjepiva. Nije dokazano da niti Pfizer niti Moderna mRNA cjepivo sprječavaju prijenos nijedne varijante, iako se vjeruje da oba smanjuju težinu bolesti.
Ho je priznao da se znanost utrkuje s cjepivima protiv Covid-19 koja se uvode samo kada je varijanta na koju ciljaju već u opadanju, te je pozvao znanstvenike da sada započnu ispitivanja cjepiva na životinjama za nove varijante. Očekuje se da će BK.1 činiti polovicu svih slučajeva u Europi do sredine studenog i dominirati regijom do 2023., prema lokalnim zdravstvenim dužnosnicima. U kombinaciji s BK.1.1, on već čini oko 35% novih slučajeva u SAD-u. KSBB raste u Singapuru i Indiji.