Sve je više građana u Španjolskoj prisiljeno tražiti pomoć pučkih kuhinja kako bi stavili hranu na stol. Također, sve je češća pojava da su oni koji imaju plaću svaki mjesec prisiljeni uzeti pomoć jer novca nemaju dovoljno ni za račune ni za hranu.
U Španjolskoj je postalo uobičajeno za ono što se naziva “redovi gladi” kao rezultat korona krize i sada brzog rasta cijena nakon embarga protiv Rusije. Građani traže pomoć raznih volonterskih organizacija i čekaju u redovima kako bi dobili nešto hrane jer si mnoge obitelji više ne mogu priuštiti uzdržavanje.
U radničkoj četvrti Aluche u Madridu redovi su dugi, a humanitarna organizacija Mutual Aid Network svaki tjedan podijeli oko sedam tona hrane stanovnicima. Samo u Alucheu tjedno se pomogne oko 350 kućanstava, no predviđa se da će ih do kraja godine biti oko 400.
– Neki od primatelja nemaju nikakva primanja. Ali također imamo sve više umirovljenika s niskim mirovinama ili ljudi koji rade, ali čija plaća nije dovoljna , kaže potpredsjednica organizacije Elena Bermejo.
44-godišnji Hugo Ramirez jedan je od primatelja koji svaki tjedan stoje u redu. I on i supruga imaju poso, ali zbog poskupljenja plaća više nije dovoljna ni za uzdržavanje troje djece.
– Supruga honorarno radi sa starcima. Radim kao građevinski radnik i zarađujem 1200 eura mjesečno, kaže Hugo. Najam je oko 800 eura plus ostali troškovi 300 eura. Zatim tu su i troškovi hrane. Nije dovoljno kad dođete do kraja mjeseca.
– Vidimo da cijene rastu svaki tjedan, čak i za osnovne artikle. Ne možemo više izdržati , nastavlja.
U Španjolskoj su, prema službenoj statistici, cijene hrane u listopadu općenito porasle za 15,4 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je najveći rast u 30 godina. Prema studiji Sveučilišta u Barceloni objavljenoj 2022. godine, jedno od sedam kućanstava u Španjolskoj suočava se s “nesigurnošću hrane” zbog nedostatka zdravih i hranjivih proizvoda.
Ramirez uspoređuje sa situacijom u svojoj rodnoj Venezueli, koja je posljednjih godina patila od ekstremne inflacije. Nadao se da će stvari biti bolje u Španjolskoj, ali sada više ne misli tako.
– Sve je skupo, skupo, skupo , kaže Hugo.