Deseci roditelja tuže indonezijsko zakonodavstvo o drogama i ministarstvo zdravstva zbog dopuštanja lijekova povezanih s akutnim bolestima u zemlju. Radi se o ozljedi bubrega koja je ubila njihovu djecu.
Gotovo 200 djece umrlo je od akutnog zatajenja bubrega u Indoneziji ove godine, a vlasti su rekle da su dva sastojka, etilen glikol i dietilen glikol, pronađena u nekim lijekovima na bazi paracetamola na bazi sirupa, povezana s tom bolešću.
Ova se dva sastojka koriste u antifrizu, tekućinama za kočnice i drugim industrijskim primjenama, ali i kao jeftinija alternativa u nekim lijekovima za glicerin, otapalo ili zgušnjivač u mnogim sirupima protiv kašlja. Mogu biti toksični i mogu dovesti do akutne ozljede bubrega.
Awan Puriyadi, odvjetnik koji zastupa roditelje, rekao je da je svaka obitelj tražila do 2 milijarde rupija (129.575,64 USD) odštete za smrt ili oštećenje organa njihove djece.
“Ti su roditelji samo htjeli liječiti svoju bolesnu djecu”, rekao je, dodajući da je tužba protiv indonezijske Uprave za hranu i lijekove (BPOM), ministarstva zdravstva i nekoliko farmaceutskih tvrtki podnesena prošli mjesec.
“Nitko nije preuzeo odgovornost za smrt”, rekao je.
David Tobing iz potrošačke grupe Indonesia Consumer Community rekao je da je prošlog mjeseca podnijela i zasebnu tužbu protiv BPOM-a jer nije testirao same sirupe.
BPOM nije odmah odgovorio na zahtjeve za komentar.
Indonezijske vlasti suspendirale su licence nekim farmaceutskim tvrtkama i istražuju lance nabave sirovina i procese provjere kako bi razumjeli kako je višak toksičnih sastojaka dospio u njihove proizvode.
Indonezija istražuje smrtne slučajeve u dogovoru sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO) nakon sličnog incidenta u Gambiji ove godine, gdje je prijavljeno najmanje 70 smrtnih slučajeva povezanih sa sirupima indijske tvrtke Maiden Pharmaceuticals.