Dolar ponovno ojačao

Dolar ponovno ojačao

Na svjetskim tržištima vrijednost dolara je prema košarici valuta ponovno narasla.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 105.27 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 104.28 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 134.35 na 136.90 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1.0490 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.0575 dolara.

Cijene su nafte narasle nakon što su jučer potonule više od 3 posto. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je jutros 0.55 posto, na 83.15 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0.53 posto, na 77.35 dolara.

Na azijskim su burzama cijene dionica u utorak 6. prosinca pale, kao i na Wall Streetu dan prije, no blago jer podršku tržištima pružaju vijesti o popuštanju restriktivnih Covid-mjera u Kini.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu 0.4 posto, nakon što je jučer dosegnuo najvišu razinu u tri mjeseca.

Jutros, 6. prosinca, je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0.3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0.1 i 1.3 posto.

Podršku tržištima pružaju vijesti o blagom popuštanju restriktivnih covid-mjera u Kini, što bi postupno moglo ubrzati rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

No ulagače je pokolebao jučerašnji pad Wall Streeta. Dow Jones skliznuo je 1.4 posto, dok je S&P 500 pao 1.8 posto, a Nasdaq indeks 1.9 posto jer je splasnuo entuzijazam po pitanju kamatnih stopa

Tržište je posljednjih tjedana raslo zahvaljujući nadi ulagača da će američka središnja banka već od prosinca usporiti tempo povećanja kamatnih stopa.

Većina analitičara očekuje da će Fed ovoga mjeseca povećati kamate za ‘samo’ 0.50 postotnih bodova, nakon serije povećanja za 0.75 bodova.

Popuštanje inflacijskih pritisaka ne ide tako brzo kako su se ulagači nadali.

U petak objavljeni podaci s američkog tržišta rada pokazali su da broj zaposlenih i dalje raste iznad očekivanja te da rastu i plaće, što podržava potrošnju, ali i inflacijske pritiske.

Jučer objavljeni podaci pokazali su, pak, da i dalje znatno rastu aktivnosti u uslužnom sektoru, a da raste i zaposlenost u tom sektoru.

Ti su podaci naveli ulagače na oprez jer su i dalje otvorena ključna pitanja: do koje će razine Fed povećati kamate – na 4.75 ili 5.00 posto – i koliko će se dugo zadržati na tim razinama.

Trenutno se ključne kamate kreću u rasponu od 3.75 do 4 posto, najvišoj razini od početka 2008. godine.

Pitanje je, također, može li američko gospodarstvo iduće godine izbjeći recesiju, s obzirom na Fedovo agresivno povećanje kamata u ovoj godini.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp