Bijesni Plenković poručio zastupnicima: Morat ćete objasniti Ursuli von der Leyen što je pošlo po zlu u vezi Ukrajine

Bijesni Plenković poručio zastupnicima: Morat ćete objasniti Ursuli von der Leyen što je pošlo po zlu u vezi Ukrajine

Hrvatski premijer Andrej Plenković bio je vidno bijesan zbog toga što u Saboru nije uspio skupiti dvotrećinsku većinu koja bi glasala za obuku Ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, jer se jedan dio zastupnika ozbiljno uplašio ruske odmazde i glasao protiv. Takav razvoj događaja nikako nije sjeo Plenkoviću koji je ljutito i bijesno poručio zastupnicima koji su bili protiv da su izdajnici i politički patuljci i poručio im da će se morat očitovati ispred njegove šefice Ursule von der Leyen i njoj položiti račune.

Premijer Andrej Plenković u petak je komentirao rezultat glasovanja u Hrvatskome sabore pri kojem HDZ nije uspio skupiti dvotrećinsku većinu za obuku ukrajinske vojske u Hrvatskoj.

Rekao je da su zastupnici koji su glasali protiv pokazali neupućenost ustvrdivši da je glasanje u saboru bilo “razdjelnica koja dijeli one koje štite nacionalne interese od političkih patuljaka i kukavica”.

Komentirajući glasanje o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga RH u misiji EU za vojnu pomoć za potporu Ukrajini – EUMAM, Plenković je tijekom obraćanja na prijemu za predstavnike udruga proizašlih iz Domovinskog rata posebnu zahvalu uputio onima koji su glasali “za” – zastupnicima parlamentarne većine i još 20 oporbenih zastupnika.

Nije zadovoljan

“Oni su”, rekao je, “bili na razini političke, moralne, pa i povijesne odgovornosti, što jako dobro. No loše je da među ovih 54 zastupnika koji nisu glasali za odluku nije bilo još nekoliko njih koji razlikuju šumu od drveća, koji razlikuju bijelo od crnoga, dan od noći, dobro od zla.”

“U ovom konkretnom slučaju vidjeli smo manifestaciju politiziranja, rekao bih provincijalizma, potpune neupućenosti u ključne globalne, sigurnosne i političke teme, koji će na mali način, ne mnogo jer smo mi osnažili međunarodni položaj Hrvatske, ipak naštetiti našem međunarodnom kredibilitetu, a to se nije smjelo dogoditi”, ustvrdio je.

Plenković je dodao da je Hrvatska bila žrtva velikosrpske agresije prije samo 30 godina i zna što je to braniti se od većeg i snažnijeg protivnika. Takva zemlja “ne može biti bešćutna u trenucima kada Rusija čini agresiju na Ukrajinu, gdje se okupiraju teritoriji, protjeruju civili, žene, djeca, stariji, gdje su milijuni izbjeglica, a puno je i raseljenih osoba unutar Ukrajine”.

Ovaj današnji događaj je velika razdjelnica u političkom životu Hrvatske koja dijeli ozbiljne, odgovorne, one koje štite nacionalne interese, a tu ubrajam parlamentarnu većinu i ovih 20 dodatnih zastupnika, od političkih patuljaka i kukavica koji nisu bili u stanju donijeti pravu odluku”, poručio je i dodao da će oni sa svojim neglasanjem za ovu odluku živjeti dugo i sa stigmom.

Potrudit će se da ih “stigma prati”

“Potrudit ćemo se da ih ta stigma prati i da hrvatski građani i hrvatski narod dobro znaju kako su nas onemogućili da budemo na razini odgovornosti države za koju se mi svakim danom trudimo da bude odgovorna članica međunarodne zajednice”, rekao je.

Podsjetio je da Hrvatska već niz godina nije u SFRJ pa da bude nesvrstana, a nije ni neutralna. “Hrvatska je članica Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza i takav međunarodni položaj podrazumijeva ne samo prava nego i određene obaveze”, naglasio je, “a glasanje je bila prigoda da saborski zastupnici to potvrde.”

“Dakle, ne samo da su polupali lončiće ,nego su baš promašili cijelu loptu, a ovaj promašaj u političkom smislu pratit će ih dugo”, poručio je Plenković. Vlada, parlamentarna većina i oporbeni zastupnici koji su glasali za odluku “bili su na pravoj strani morala i solidarnosti, pa i povijesti”, a “oni koji su to danas propustili neka sami misle što su napravili”, kaže Plenković.

ODLUKA o sudjelovanju Hrvatske u misiji EUMAM, u kojoj bi se obučavali ukrajinski vojnici u Hrvatskoj, danas u saboru nije prošla jer je za nju glasalo 97 od potrebnog 101 zastupnika, koliko iznosi dvotrećinska većina.

Tko je bio za?

Za je glasala parlamentarna većina koja iznosi 77 zastupnika, a uz njih, kako su ranije i najavili, troje zastupnika IDS-a.

Iako se nagađalo da će i oni poduprijeti odluku o misiji, Socijaldemokrati su sve do trenutka glasanja skrivali kako će se izjasniti, a u konačnici, od ukupno 18-ero zastupnika, 16 je bilo prisutno (dvoje je izostalo sa sjednice zbog opravdanih razloga). Za je glasalo njih 15-ero.

Odluku su podržali i Zlatko Hasanbegović iz Kluba Domovinskog pokreta te Milan Vrkljan iz Kluba za Pravednu Hrvatsku.

Tko je bio protiv?

Protiv se izjasnilo desetero zastupnika – petorica iz Kluba Domovinskog pokreta – Ivan Penava, Stephen Bartulica, Davor Dretar, Stipo Mlinarić i Daniel Spajić.

Crveni gumb stisnuli su i Hrvatski suverenisti Marijan Pavliček i Željko Sačić te Ružica Vukovac iz Mosta, kao i Krešo Beljak i Željko Lenart iz Kluba HSS-a i Radničke fronte.

Tko nije glasao?

U glasanje o obuci ukrajinskih vojnika u sklopu misije EUMAM nisu se, kako su ranije i najavili, uključili klubovi SDP-a, Mosta, Zeleno-lijevog bloka, Centra i Glasa.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp