Međunarodni znanstvenici dizajnirali sastojak koji bi trebao štititi od korona virusa i biti alternativa cijepljenju. Sudeći prema svemu viđenom do sada, ovdje bi se svakako moglo raditi o još jednoj podmukloj podvali u režiji farmaceutskog lobia, koji očigledno svim silama želi necijepljene osobe natjerati da u svoj organizam unesu mRNA tehnologiju.
Istraživači su izvijestili o revolucionarnom otkriću zbog kojeg cijepljenje protiv korone više nije potrebno: to je aktivna tvar koja zapravo štiti od infekcije. Osim toga, ovaj aktivni sastojak nalazi se u lijeku koji je već odobren i uspješno se koristi za liječenje.
Broj zaraženih korona virusom u Njemačkoj i dalje polako raste. Kako javlja RKI, incidencija na 100.000 stanovnika porasla je s 201,9 na početku mjeseca na sadašnjih 239,6 (od 15. prosinca). Zbog visoke stope mutacije virusa ni cijepljene osobe nisu zaštićene od infekcije.
Rezultati nove međunarodne studije u kojoj je sudjelovalo nekoliko istraživačkih institucija, uključujući Sveučilišnu bolnicu Hamburg-Eppendorf, stoga predstavljaju znanstveni iskorak. Istraživači su otkrili da lijek za bolesti jetre učinkovito sprječava korona infekcije.
Aktivni sastojak koji djeluje protiv virusa je ursodeoksikolna kiselina (UDCA). Prema njihovim tvrdnjama UDCA može učinkovito spriječiti ulazak Sars-CoV-2 u stanice. To se događa utjecajem na receptor na površini stanice, koji inače služi kao ulazna točka za virus: Kao rezultat toga, Sars-CoV-2 se više ne može vezati za receptor i prodrijeti u stanicu.
UDCA je na tržištu već nekoliko godina. Temeljito je ispitan i klasificiran kao dobro podnošljiv i s malo nuspojava. Istraživači vjeruju da ono predstavlja važnu alternativu cijepljenju protiv korone jer se ne oslanja na odgovor imunološkog sustava. Budući da svi korona virusi ulaze u stanice na isti način, UDCA bi trebala štititi od svih varijanti korone, uključujući buduće mutacije.
Rezultati studije objavljeni su ranije ovog mjeseca u časopisu Nature. Sveobuhvatna klinička studija još nije provedena. Ipak, prvi pokušaji su vrlo pozitivni. Istraživači se nadaju da bi UDCA mogla pružiti jeftinu alternativu cjepivima koja se mogu brzo proizvesti i lako pohraniti. Također bi mogao igrati važnu ulogu u uklanjanju korona virusa iz presađenih organa.