Zemlje se sastaju na tri dana kako bi dogovorile sljedeće korake prema povijesnom pravnom instrumentu, ukorijenjenom u Ustavu WHO-a, osmišljenom kako bi zaštitile svijet od budućih pandemija. Tijekom rasprava države članice pozivaju na globalni sporazum kojim se uzima u obzir pravednost, promiče pripravnost, osigurava solidarnost i poštuje suverenitet.
Nulti nacrt sporazuma o pandemiji kako bi bio spreman za pregovore država članica počevši od veljače 2023. Države članice Svjetske zdravstvene organizacije postigle su dogovor o izradi prvog nacrta pravno obvezujućeg sporazuma namijenjenog zaštiti svijeta od budućih pandemija. O tom “nultom nacrtu” sporazuma o pandemiji, koji je ukorijenjen u Ustavu SZO-a, države članice raspravljat će u veljači 2023. godine.
Dogovor Međuvladinog pregovaračkog tijela (INB), koji se sastoji od 194 države članice SZO-a, među kojima je i Hrvatska, bio je prekretnica u globalnom procesu učenja iz pandemije bolesti COVID-19 i sprječavanja ponavljanja razornih učinaka koje je imao na pojedince i zajednice diljem svijeta. INB se okupio u sjedištu WHO-a u Ženevi od 5. do 7. prosinca na trećem sastanku od osnivanja u prosincu 2021., nakon posebne sjednice Svjetske zdravstvene skupštine.
Tijelo se složilo da će Ured INB-a izraditi nulti nacrt sporazuma o pandemiji kako bi započeo pregovore na četvrtom sastanku INB-a, koji bi trebao započeti 27. veljače 2023. Ovaj nacrt temeljit će se na konceptualnom nultom nacrtu i raspravama tijekom ovotjednog sastanka INB-a. Ured INB-a sastoji se od šest delegata, po jednog iz svake od šest regija SZO-a, uključujući supredsjedatelje Nizozemske g. Rolanda Driecea i gđu Precious Matsoso iz Južne Afrike.
“Zemlje su prenijele jasnu poruku da svijet mora biti bolje pripremljen, koordiniran i podržan kako bi zaštitio sve ljude, svugdje, od ponavljanja COVID-a-19”, rekao je Driece, supredsjedatelj Ureda INB-a. “Odluka da nas zaduži za dužnost razvoja nultog nacrta sporazuma o pandemiji predstavlja veliku prekretnicu na putu ka sigurnosti svijeta.”
Supredsjedateljica Ureda INB-a, gđa Matsoso, izjavila je kako su predstavnici vlade naglasili kako će svaki budući sporazum o pandemiji morati uzeti u obzir pravednost, ojačati pripravnost, osigurati solidarnost, promicati pristup cijelog društva i cijele vlade te poštivati suverenitet zemalja.
“Utjecaj pandemije COVID-a-19 na ljudske živote, gospodarstva i društva u cjelini nikada se ne smije zaboraviti”, rekla je gđa Matsoso. “Najbolja šansa koju danas imamo, kao globalna zajednica, da spriječimo ponavljanje prošlosti je da se ujedinimo, u duhu solidarnosti, u predanosti pravednosti i u potrazi za zdravljem za sve te razvijemo globalni sporazum koji štiti društva od budućih pandemijskih prijetnji.” Sporazum o pandemiji SZO-a razmatra se s ciljem njegova donošenja u skladu s člankom 19. Ustava SZO-a, ne dovodeći u pitanje i razmatranje prikladnosti članka 21.
Izvor: SZO