NHS England razmatra davanje kamera medicinskim sestrama kako bi ih ‘zaštitili’ od agresivnih pacijenata. Čini se da je ovaj potez pokušaj vlade da se pozabavi velikim problemom osoblja NHS-a i otvara bolničke odjele za videonadzor.
Ministar zdravstva Steve Barclay predložio je sindikalnim vođama ovu mjeru kao način poboljšanja radnih uvjeta medicinskih sestara kao alternativu povećanju plaća.
Studija s Oxforda pokazala je da se medicinske sestre osjećaju sigurnije kada imaju kameru na sebi. Međutim, aktivisti za zaštitu privatnosti izrazili su zabrinutost zbog mogućnosti snimanja privatnih medicinskih podataka i prosljeđivanja policiji ili čak hakerima.
Voditeljica hitne medicine u Sveučilišnim bolnicama Oxford, Katie Mimpres, rekla je za The London Times da bi vlada trebala razmotriti uvođenje tjelesnih kamera za medicinske sestre nakon što je test u njezinoj jedinici pružio “pravu sigurnost” za medicinske sestre.
Kamere se u bolnici John Radcliffe koriste od početka 2021. Medicinske sestre ih uključuju kada osjete da pacijent postaje agresivniji.
Na početku testiranja samo je polovica medicinskih sestara vjerovala da će kamere koje nose imati pozitivan učinak. Međutim, prema kraju testiranja, stopa usvajanja porasla je na oko 90%. Mimpress je rekao da su “fenomenalni” rezultati doveli do toga da su medicinske sestre na drugim odjelima pitale mogu li koristiti kamere.
Mimpress je priznao da su neki liječnici izrazili zabrinutost zbog privatnosti, ali je ustvrdio: “Jasno smo stavili do znanja da koristimo kamere samo za epizodu nasilja i agresije i da to nema nikakve veze s brigom o pacijentima.”
Dodala je kako je prijetnja uključivanjem kamere natjerala agresivne pacijente na premišljanje.
“Ako je osoblje uplašeno, bit će vrlo prijemčivi – ljudi žele doći na posao i žele se osjećati sigurno radeći svoj posao”, rekao je Mimpress.
Ustup snimkama imaju zaštitari i policija.
Službenik za sigurnost Kraljevskog koledža za medicinske sestre (RCN) Kim Sanli rekao je: “Među medicinskim sestrama i pacijentima postoje vrlo različita stajališta o korištenju kamera na tijelu, ali medicinsko osoblje zaslužuje ići na posao znajući da neće biti predmet nasilja.”
Ravnateljica skupine za ljudska prava Big Brother Watch Silke Carlo ne slaže se s tim, rekavši: “Postoje bolji načini za rješavanje zlostavljanja osoblja NHS-a od pretvaranja medicinskih sestara u hodajuće nadzorne kamere. Planovi predstavljaju neprihvatljiv rizik za privatnost i dostojanstvo pacijenata u najosjetljivijim trenucima njihovih života.