Opće je poznato kako Sjedinjene Države koriste svoju gospodarsku moć za postizanje vanjskopolitičkih ciljeva. Svijet je vidio kako SAD često nameće sankcije zemljama koje nisu u skladu s njegovim interesima. Dominantna uloga petrodolara u globalnom gospodarstvu također pruža mogućnost značajnog utjecaja na druga gospodarstva.
Međutim, sada se sve više zemalja u svijetu pridružuje kampanji “dedolarizacije”. Velike ekonomije poput Indije, Kine i EU bloka već su važni igrači u tome. Sada se čini da ni Afrika ne želi zaostati. U značajnom razvoju Egipat se sada pridružio Novoj razvojnoj banci BRICS-a.
Što je dedolarizacija?
Dedolarizacija je proces smanjenja dominacije dolara na globalnim tržištima zamjenom američkog dolara kao valute koja se koristi za trgovinu naftom i/ili drugom robom, kupnjom američkih dolara za devizne rezerve, bilateralne trgovinske sporazume, imovinu denominiranu u dolarima.
Od uspostave brettonwoodskog sustava američki dolar koristi se kao sredstvo međunarodne trgovine. Međutim, posljednjih godina nekoliko zemalja kao što su Indija, Kina, Australija, Rusija među ostalim prelaze na trgovinu u nacionalnim valutama.
Egipat se pridružuje Novoj razvojnoj banci
Egipat je nedavno ratificirao svoje sudjelovanje u Novoj razvojnoj banci koju su osnovali Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika (BRICS) 2014. godine. Time Egipat postaje druga afrička zemlja koja se pridružila Novoj razvojnoj banci BRICS-a. Uz ovu BRICS-ovu kampanju dedolarizacije koja dobiva na zamahu. Neke države BRICS-a već su prešle na lokalne valute kako bi smanjile svoju ovisnost o američkom dolaru i euru. BRICS radi na razvoju vlastite financijske infrastrukture, uključujući zajedničku mrežu plaćanja. U ovoj pozadini, pridruživanje Egipta BRICS bloku samo dodatno potiče kampanju.
Pandemija Covida-19, a potom i rusko-ukrajinski rat, naučili su svijet važnosti oslanjanja na vlastite snage.
Dok Rusija i Kina predvode inicijativu za dedolarizaciju, zahvaljujući svom geopolitičkom rivalstvu sa SAD-om, Indija, Brazil i Južnoafrička Republika također su podržale ovu inicijativu za promjenu globalnog financijskog sustava za vlastite interese.
Zašto dedolarizacija?
Dedolarizacija je vođena željom da se središnje banke zemalja članica zaštite od geopolitičkih rizika. Trenutno se oko 60% deviznih rezervi središnjih banaka i oko 70% globalne trgovine odvija pomoću petrodolara.
SAD čini oko 20 posto svjetske gospodarske proizvodnje, međutim, više od polovice svih globalnih deviznih rezervi i trgovine je u dolarima. Postoji zabrinutost u vezi s time kako su SAD naoružale dolar kako bi osigurale svoje interese. SAD koristi moć dolara za ciljanje ljudi, entiteta, organizacija ili cijele zemlje kroz sankcije.
U zemljama poput Nigerije i Somalije jak dolar odgovoran je za skok cijena uvezene hrane, goriva i lijekova. To također ne sluti na dobro za zemlje opterećene dugovima poput Egipta i Kenije jer su gurnute prema bankrotu zbog jačanja dolara.
Napori za dedolarizaciju
Postoje napori za moguće uvođenje novog rusko-kineskog platnog sustava, zaobilazeći SWIFT i kombinirajući ruski SPFS (Sustav za prijenos financijskih poruka) s kineskim CIPS-om (Prekogranični međubankarski sustav plaćanja).
Rusija je također smanjila svoj udio imovine denominirane u dolarima na oko 16% u 2021. Također je smanjila svoj udio u trgovini koja se odvija u USD davanjem prioriteta nacionalnim valutama u bilateralnoj trgovini. Korištenje USD u ruskom izvozu u BRICS palo je na manje od 10% u 2020. s oko 95% u 2013.
Indija je također u prošlosti istraživala planove za smanjenje svoje ovisnosti o dolaru.
Godine 2012. indijsko Ministarstvo trgovine i industrije okupilo je radnu skupinu za analizu ideje o korištenju indijske rupije u bilateralnoj trgovini Indije, posebno preporučujući ideju o korištenju rupije za trgovinu sa zemljama izvoznicama nafte. Nadalje, budući da se Rusija suočila sa zapadnim sankcijama, Indija također istražuje mehanizam rupija-rublja za trgovinu s Rusijom.
Iako je prerano zaključiti hoće li takva koalicija biti učinkovita u dedolarizaciji globalnog gospodarstva s obzirom na geopolitičke brige dotičnih zemalja, međutim, u vrijeme promjena globalne geopolitike to je postalo kao zajednički prioritet za sve veći broj zemalja za rješavanje hegemonije američkog dolara i smanjenje valutnih šokova uzrokovanih američkim dolarom. Mnogo više zemalja poput Argentine, Alžira, Irana, Indonezije, Turske i Saudijske Arabije pokazuje interes za pridruživanje BRICS bloku. Nakon što je Egipat posljednji član bloka, čini se da će kampanju dedolarizacije podržati Afrika.