Želimo li živjeti u svijetu u kojem nas tehnologija u potpunosti kontrolira? Upitajmo se – jesmo li već postali robovi tehnologije? Pogledajmo Kineze koji više bez QR kodova ne mogu zamisliti svoj dan. Što god žele učiniti, kamo god žele ići, što god žele obaviti ili kupiti, moraju najprije skenirati svoj QR kod. Takav svijet čeka sve nas ukoliko se ne probudimo i ukoliko ne shvatimo koliko je ovisnost o tehnologiji opasna po sve nas.
Digitalni zatvor naizgled nema rešetke, ali svi znamo da ih ima. Njegove su rešetke nevidljive, a iza njih se nažalost danas nalazi cijeli svijet. Nitko nije pošteđen. Sva ta tehnologija kojom smo okruženi predstavlja rešetke tog zastrašujućeg digitalnog zatvora. Jesmo li toga svjesni?
Ako ste smo se ikada pitali kako to izgleda živjeti u digitalnom zatvoru, možda ova snimka iz Kine najbolje to dočarava. Nadzorne kamere napredne tehnologije prepoznaju svakog pješaka, biciklistu, svaki automobil, svakog vozača, gotovo je nemoguće pojaviti se bilo gdje u javnom prostoru, a da te kamera ne skenira i ne prikaže nadzornicima tvoj puni profil.
Snimka djeluje zastrašujuće i trebali bismo se dobro zamisliti nad njom, jer nije daleko dan kada će javni prostori ostatka svijeta izgledati identično, okovani identičnim digitalnim rešetkama kao i javni prostori Kine.
Pitamo se – čemu sve to? I, gdje su nestala ona danas već davna vremena kada je čovjek mogao slobodno hodati po ulici bez da ga snima neka kamera, bez da ga netko nadzire i prati svaki njegov korak? Preostaje nam pitati se – kamo ide ovaj svijet i u ime koga? Možemo li živjeti bez tih QR kodova? Jesu li nam doista nužni? Pogledajmo kako izgleda život s njima u Kini gdje su ljudi postali robovi QR kodova i brzo ćemo doći do odgovora. Nevjerojatna je lakoća s kojom su se Kinezi prepustili digitalnoj diktaturi svakog aspekta njihovog života. Njima kao da to nimalo ne smeta. Tehnologija ih je naprosto preplavila i potpuno ih preuzela.
Eto što se događa kada s lakoćom prihvaćamo nove tehnologije i aplikacije. Zaboravljamo da su one tu kako bi nas zarobile i učinile robovima naših nadzornika koji ih u tu svrhu i proizvode. Razmislimo stoga dva puta prije no što sljedeći put skinemo neku novu aplikaciju. I upitajmo se – hoće li nam ta aplikacija olakšati život ili nas učiniti svojim robom?