Svjetska zdravstvena organizacija objavila je planove za kažnjavanje takozvanih ‘teoretičara zavjere’ oduzimanjem ljudskih prava svima koji po njima šire ‘dezinformacije’ na internetu.
Zdravstvena agencija Ujedinjenih naroda nedavno je objavila nulti nacrt svog međunarodnog ugovora o pandemiji.
Ugovor će neizabranoj globalnoj organizaciji dati nove ovlasti da se “uhvati u koštac” sa svime što smatra “lažnim, obmanjujućim, neistinitim ili dezinformacijama”.
WHO će u biti dobiti nove pravno obvezujuće ovlasti cenzure ako ovaj ugovor prođe.
Agencija za zdravstvo se zalaže za donošenje sporazuma od prosinca 2021.
Oni koji sastavljaju nacrt ugovora namjeravaju predstaviti konačno izvješće Svjetskoj zdravstvenoj skupštini (WHA), tijelu SZO-a koje donosi odluke, u svibnju 2024.
Ako se usvoji, ugovor će biti pravno obvezujući prema međunarodnom pravu.
Od 194 države članice WHO-a (koje predstavljaju 98% svih zemalja u svijetu) zahtijevat će se pridržavanje zahtjeva ugovora za borbu protiv “dezinformacija”.
Nulti nacrt sličan je prethodnim verzijama ugovora, a odredbe koje se odnose na dezinformacije opisane su u članku 17. (“Jačanje pandemijske i javnozdravstvene pismenosti”).
Ovaj odjeljak ugovora poziva države članice da se “uhvate u koštac s lažnim, obmanjujućim dezinformacijama, uključujući promicanje međunarodne suradnje”.
Također poziva države članice da upravljaju “infodemijama“.
Izraz je skovao WHO i odnosi se na “previše informacija, uključujući lažne ili pogrešne informacije u digitalnom i fizičkom okruženju tijekom izbijanja bolesti.”
Konkretno, državama članicama se kaže da upravljaju ovim takozvanim infodemijama “putem učinkovitih kanala, uključujući društvene medije”.
Opseg ovog ugovora također se proteže izvan baze članova WHO-a.
Članak 16. („Pristup cijele vlade i cijelog društva na nacionalnoj razini”) potiče države članice na suradnju s nedržavnim akterima i privatnim sektorom kao dio „odgovora cijelog društva u donošenju odluka , implementacija, praćenje i evaluacija, kao i učinkoviti mehanizmi povratnih informacija.”
Kao i kod svakog pokušaja cenzuriranja sadržaja koji se smatra dezinformacijom, ovaj ugovor o pandemiji postavlja pitanja o tome kako će te takozvane vlasti odlučiti što su dezinformacije.
Stručnjaci sada počinju priznavati da su mnoge tvrdnje koje su vlasti nekoć gurale kao istinite, poput tvrdnje da će cjepiva protiv Covida spriječiti infekciju, lažne.
A ova su pitanja posebno relevantna u ovom slučaju jer je WHO poznat po pogrešnom tweetu tijekom ranih faza pandemije koji je pojačao tvrdnje kineskih vlasti da “nema jasnih dokaza o prijenosu koronavirusa s čovjeka na čovjeka”.
WHO je objavio ovaj nulti nacrt međunarodnog ugovora o pandemiji tijekom svog 152. sastanka izvršnog odbora koji je započeo 30. siječnja i završit će 7. veljače.
Međunarodni ugovor o pandemiji bit će usvojen prema članku 19 Ustava SZO-a ako bude usvojen.
Ovaj članak dopušta WHA-u nametanje pravno obvezujućih konvencija državama članicama WHO-a dvotrećinskom većinom glasova.
Obično izabrani dužnosnici glasuju o zakonima koji se primjenjuju na njihovu zemlju, ali u ovom procesu donošenja zakona SZO-a, šačica globalnih predstavnika odlučuje o pravilima koja se primjenjuju na sve zemlje.
Bez obzira hoće li trećina država članica WHO-a glasati protiv međunarodnog sporazuma o pandemiji, on će se prema međunarodnom pravu i dalje primjenjivati na njihove zemlje.
Osim ograničavanja ovlasti političara da odlučuju o zakonima koji se primjenjuju na njihovu zemlju, ovaj proces također ograničava mogućnost građana da pozivaju političare na odgovornost na glasačkoj kutiji.
Predstavnici zemalja članica WHO-a uglavnom su neizabrani diplomati koji ostaju na svojim pozicijama bez obzira na promjene vlada.
A većinu glasova koji određuju hoće li se međunarodno pravo primjenjivati na određenu zemlju daju predstavnici drugih nacija.
Međunarodni sporazum o pandemiji ima potporu mnogih demokratskih zemalja, uključujući Sjedinjene Države (SAD), Ujedinjeno Kraljevstvo (UK), Kanadu, Australiju i Novi Zeland.
Također uključuje Europsko vijeće (EC) koje predstavlja 27 država članica Europske unije (EU).
Te ga zemlje podržavaju unatoč nedemokratskom procesu donošenja zakona SZO-a.
Objava ovog nultog nacrta međunarodnog ugovora o pandemiji dolazi nekoliko dana nakon što je WHO rekao da se treba uhvatiti u koštac s dezinformacijama.
WHO je također nedavno podijelio video u kojem se navodi da je “aktivizam protiv cijepljenja” smrtonosniji od “globalnog terorizma”.