Američke tvrtke u velikoj mjeri financiraju kineski sektor umjetne inteligencije (AI), prema novom izvješću Centra za sigurnost i nove tehnologije Sveučilišta Georgetown.
Između 2015. i 2021. godine, američke tvrtke bile su uključene u najmanje 37 posto ukupnih investicijskih transakcija u kineskoj industriji umjetne inteligencije.
Ulaganja su otkrivena u novom izvješću ( pdf ) koje je objavio Centar za sigurnost i nove tehnologije Sveučilišta Georgetown.
Izvješće je otkrilo da je 40,2 milijarde dolara investicijskih transakcija u kineske AI tvrtke imalo potporu SAD-a.
Međutim, nije jasno koliki su postotak tog iznosa napravili američki ulagači ili njihovi inozemni kolege.
Rizični kapital (VC) dodijeljen je 251 kineskoj tvrtki s umjetnom inteligencijom, a radi se prvenstveno o ulaganjima u početne faze razvoja iste.
Izvješće napominje da postoje rizici s takvim ulaganjima, jer su općenito popraćena drugim nematerijalnim koristima.
“Iako podaci Crunchbasea sugeriraju da su američka izlazna ulaganja u kineske AI tvrtke ograničena, takve financijske aktivnosti, komercijalne veze i prešutna stručnost koja se prenosi od financijera sa sjedištem u SAD-u do ciljanih tvrtki u kineskom rastućem ekosustavu AI nosi implikacije koje se protežu izvan poslovnog sektora. ”, navodi se u izvješću.
VC ulaganja u ranijim fazama posebno mogu pružiti nematerijalne koristi osim kapitala, uključujući mentorstvo i treniranje, prepoznatljivost imena i mogućnosti umrežavanja.
“Kao takva, američka izlazna ulaganja u kinesku tehnologiju, a posebno AI, zaslužuju dodatnu pozornost i praćenje.”
Američka ulaganja u kineske AI tvrtke našla su se na meti kritika posljednjih godina zbog količine kontrole koju nad takvim tvrtkama provodi komunistički režim, koji Kinom vlada kao jednostranačka država.
Komunistička partija Kine (KPK) provela je nekoliko zakona koji od tvrtki sa sjedištem u Kini zahtijevaju da sve podatke koje posjeduju stave na raspolaganje režimu na zahtjev.
To znači da bi sve podatke ili tehnologije koje su razvile tvrtke sa sjedištem u Kini uz potporu SAD-a KPK mogla izravno koristiti za poboljšanje svojih vojnih sposobnosti, u skladu s režimskom strategijom “vojno-civilne fuzije”.
Štoviše, takva ulaganja izravno potiču nastojanja Kine da prestigne Sjedinjene Države kao vodeću tehnološku silu.
To dokazuje vrijednost ulaganja američkih izvora u kineske AI tvrtke.
Dok su investicijske transakcije koje uključuju američke izvore financiranja činile samo 17 posto ukupnog broja obavljenih transakcija, te su transakcije činile 37 posto ukupne vrijednosti financiranja svih takvih transakcija, navodi se u izvješću.
Naime, američka ulaganja također uključuju velika sredstva za kineske tvrtke čija bi istraživanja mogla opipljivo koristiti kineskoj vojsci u potrazi za umjetnom inteligencijom i autonomnim sustavima.
“Neka od najvećih ulaganja uključuju solo ulaganje Goldman Sachsa u 1KMXC, tvrtku za robotiku s AI-om, kao i ulaganje triju američkih VC tvrtki u Geek+, tvrtku za autonomne mobilne robote”, navodi se u izvješću.