Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je da bi se svijet mogao suočiti s drugom pandemijom u tri godine jer opasnost od ptičje gripe raste.
Stručnjaci za javno zdravstvo kažu da je otkriveno da je najnoviji soj prešao s ptica na sisavce, s izvješćima da je soj H5N1 pronađen u vidrama, lisicama i kunama.
Ako soj prijeđe na ljude, svijet bi se mogao suočiti s novom pandemijom.
U međuvremenu, Covid-19 nastavlja se pojavljivati.
Na virtualnom brifingu, glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus pozvao je čelnike da poduzmu mjere i prate virus tamo gdje se sumnja da se pojavio kod sisavaca.
Iako je rizik za ljude i dalje nizak, rekao je, države moraju ostati na oprezu i spremne na bilo kakav ishod.
“U ovom trenutku WHO procjenjuje rizik za ljude kao nizak”, rekao je glavni direktor.
“Ali ne možemo pretpostaviti da će tako ostati i moramo se pripremiti za bilo kakvu promjenu statusa quo.”
Dodao je da WHO nastavlja s izradom planova za nepredviđene situacije i da je u pregovorima s proizvođačima cjepiva u slučaju slučajeva zaraze kod ljudi.
Poznato je da se H5N1 širi na ljude, ali to je rijetko i obično kroz bliski kontakt s mrtvim zaraženim pticama.
Soj H5N1 prvi je put potvrđen u Ujedinjenom Kraljevstvu na farmi peradi u blizini King’s Lynna u Norfolku u studenom, priopćila je vlada.
Trenutačna epidemija opisana je kao najveća ikad u Ujedinjenom Kraljevstvu i pridonijela je tome da uzgajivači peradi izgube 40% svojih jata purana iz slobodnog uzgoja, rekao je Richard Griffiths, izvršni direktor British Poultry Council.
Utvrđeno je da se epidemija proširila na kune na farmi u Galiciji u Španjolskoj u listopadu i od tada je pronađena kod devet sisavaca u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Veterinari su rekli da je pronađeno pet vidri i četiri lisice, a posljednji slučaj prijavljen je prošlog mjeseca u Powysu u Walesu.
Zdravstveni stručnjaci kažu da ljudi moraju ostati na oprezu jer rizik od širenja bolesti na ljudsku populaciju ostaje mogućnost i rizik sve dok se trenutno izbijanje ne stavi pod kontrolu.
Izvješće WHO-a u studenom otkrilo je da je između 2003. (kada je virus prvi put otkriven u Kini) i prošle godine bilo 868 slučajeva ptičje gripe kod ljudi, od kojih je više od polovice (456) bilo smrtonosno.
Ravnatelj politike Kraljevskog društva za zaštitu ptica, Geoff Nott, rekao je u rujnu: “Ozbiljnost situacije i razmjeri utjecaja su bez presedana i vrlo, vrlo zastrašujući.”
“To je velika kriza koja bi se mogla pretvoriti u katastrofu ako ništa ne radimo”.