Ronilački i spasilački centar američke mornarice nalazi se na lokaciji koja je nejasna kao i njegovo ime – nekadašnja seoska cesta u ruralnom Panama Cityju, sada uspješnom ljetovalištu u jugozapadnom dijelu Floride, 70 milja južno od granice s SAD-om, Alabama. Kompleks centra je neupadljiv kao i njegova lokacija – siva betonska građevina nakon Drugog svjetskog rata koja izgleda kao srednja strukovna škola na zapadnoj strani Chicaga. Praonica rublja koja radi na kovanice i plesna škola nalaze se preko puta ceste na sadašnjem putu s dva kolnika.
Desetljećima centar obučava visoko obučene dubinske ronioce koji su, prije dodijeljeni američkim vojnim postrojbama diljem svijeta, sposobni za tehničko ronjenje za dobro – koristeći eksploziv C4 za čišćenje luka i plaža od krhotina i neeksplodiranih ubojnih sredstava – kao loše, kao što je dizanje u zrak stranih naftnih platformi, ometanje ulaznih ventila za podmorske elektrane i uništavanje brava u ključnim brodskim kanalima. Uz drugi najveći zatvoreni bazen u Americi, središte Panama Cityja bilo je savršeno mjesto za regrutiranje najboljih i najšutljivijih diplomanata škole ronjenja, koji su prošlog ljeta uspješno radili ono što su radili 80 stopa ispod površine Baltičkog Mora.
Prošlog lipnja, pod okriljem naširoko objavljene NATO-ove vježbe sredinom ljeta poznate kao BALTOPS 22, mornarički ronioci postavili su daljinski upravljane eksplozive koji su tri mjeseca kasnije uništili tri od četiri plinovoda Sjevernog toka, izvor s izravnim saznanjima o operativnom planiranju.
Dva plinovoda, zajednički poznata kao Sjeverni tok 1, opskrbljivala su Njemačku i veći dio zapadne Europe jeftinim ruskim prirodnim plinom više od desetljeća. Drugi par plinovoda, nazvan Sjeverni tok 2, izgrađen je, ali još nije u funkciji. Sada, s ruskim trupama na ukrajinskoj granici i prijetećim najkrvavijim ratom u Europi od 1945., predsjednik Joseph Biden vidio je plinovode kao sredstvo kojim Vladimir Putin može pretvoriti prirodni plin u oružje za svoje političke i teritorijalne ambicije.
Kad su je upitali za komentar, Adrienne Watson, glasnogovornica Bijele kuće, rekla je u e-poruci: “Ovo je laž i potpuna fikcija”. Tammy Thorp, glasnogovornica Središnje obavještajne agencije, također je napisala: “Ova izjava je potpuno lažna.”
Bidenova odluka da sabotira cjevovode došla je nakon više od devet mjeseci strogo povjerljivih razgovora unutar nacionalne sigurnosne zajednice Washingtona o tome kako najbolje postići taj cilj. Veći dio tog vremena pitanje nije bilo hoće li izvršiti misiju, već kako to učiniti, a da se ne zna tko je odgovoran.
Postojao je važan birokratski razlog za oslanjanje na diplomante teške ronilačke škole centra u Panama Cityju. Ronioci su bili isključivo iz mornarice, a ne članovi američkog Zapovjedništva za specijalne operacije, čije se tajne operacije moraju prijaviti Kongresu i unaprijed dostaviti čelnicima Senata i Predstavničkog doma – takozvanoj Bandi osmorice. Bidenova administracija se jako potrudila kako bi izbjegla curenje informacija jer se planiralo krajem 2021. i u prvim mjesecima 2022.
Predsjednik Biden i njegov tim za vanjsku politiku – savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, državni tajnik Tony Blinken i Victoria Nuland, državna tajnica za politiku – bili su otvoreni i dosljedni u svom neprijateljstvu prema dva plinovoda, koji se protežu jedan pored drugog u dužini od 700 milja ispod preko Baltičkog mora, od dvije različite luke u sjeveroistočnoj Rusiji u blizini estonske granice, pokraj danskog otoka Bornholma prije nego što završi u sjevernoj Njemačkoj.
Izravna ruta, koja je zaobilazila svaki tranzit kroz Ukrajinu, bila je blagodat za njemačko gospodarstvo, koje je imalo koristi od obilja jeftinog ruskog prirodnog plina – dovoljnog za rad tvornica i grijanje domova, dok su njemački distributeri isplativo prodavali višak plina. Radnje koje se mogu pripisati američkoj administraciji prekršile bi američka obećanja da će minimizirati izravni sukob s Rusijom. Tajnovitost je bila bitna.
Washington i njegovi proturuski NATO partneri od početka su Sjeverni tok 1 vidjeli kao prijetnju dominaciji Zapada. Holding tvrtka koja stoji iza njega, Nord Stream AG, osnovana je u Švicarskoj 2005. godine u partnerstvu s Gazpromom, javnom ruskom tvrtkom koja svojim dioničarima ostvaruje ogromne profite i kojom dominiraju oligarsi za koje se zna da su u rukama Putina. Gazprom je kontrolirao 51 posto tvrtke, dok su četiri europske energetske kompanije – jedna u Francuskoj, jedna u Nizozemskoj i dvije u Njemačkoj – dijelile preostalih 49 posto dionica i imale pravo prodavati jeftini prirodni plin nizvodno lokalnim distributerima u Njemačkoj i zapadnoj Europi koje kontroliraju. Dobit Gazproma dijelila se s ruskom vladom.
Američki politički strahovi bili su bili stvarni: Putin će sada imati dodatni i prijeko potreban glavni izvor prihoda, a Njemačka i ostatak zapadne Europe postat će ovisni o jeftinom prirodnom plinu iz Rusije — čineći Europu manje ovisnom o Americi. Zapravo se upravo to i dogodilo. Mnogi su Nijemci vidjeli Sjeverni tok 1 kao dio oslobađajuće teorije Ostpolitik bivšeg kancelara Willyja Brandta, koja bi omogućila poslijeratnoj Njemačkoj da rehabilitira sebe i druge europske nacije uništene u Drugom svjetskom ratu, između ostalih inicijativa, korištenjem jeftinog ruskog plina kao goriva za prosperitetno zapadnoeuropsko tržište i trgovačko gospodarstvo.
Sjeverni tok 1 već je bio dovoljno opasan u očima NATO-a i Washingtona, ali Sjeverni tok 2, čija bi izgradnja trebala biti dovršena u rujnu 2021., ako ga odobre njemački regulatori, udvostručio bi količinu jeftinog plina dostupnog Njemačkoj i zapadnoj Europi. Drugi plinovod također bi opskrbljivao dovoljno plina za više od 50 posto godišnje potrošnje Njemačke. Napetosti su nastavile eskalirati između Rusije i NATO-a, potaknute agresivnom vanjskom politikom Bidenove administracije.
Protivljenje Sjevernom toku 2 rasplamsalo se uoči Bidenove inauguracije u siječnju 2021., jer su republikanci u Senatu, predvođeni Tedom Cruzom iz Teksasa, opetovano podizali političku prijetnju jeftinog ruskog prirodnog plina tijekom saslušanja o potvrdi Shininga za državnog tajnika. Do tada je ujedinjeni Senat uspješno usvojio zakon koji je, rekao je Cruz Blinkenu, “zaustavio [cjevovod]”. Došlo bi do golemog političkog i ekonomskog pritiska njemačke vlade, tada na čelu s Angelom Merkel, da se drugi plinovod stavi u funkciju.
Bi li Biden išao protiv Nijemaca? Blinken je rekao potvrdno, ali je dodao da nije razgovarao o konkretnim stavovima nadolazećeg predsjednika. “Znam njegovo čvrsto uvjerenje da je ovo loša ideja, Sjeverni tok 2”, rekao je. “Znam da želi da upotrijebimo sva sredstva uvjeravanja koja imamo kako bismo uvjerili naše prijatelje i partnere, uključujući Njemačku, da ne idu kroz to.”
Nekoliko mjeseci kasnije, dok se izgradnja drugog plinovoda bližila kraju, Biden je trepnuo. U svibnju te godine, u zapanjujućem zaokretu, vlada je odustala od sankcija protiv Nord Stream AG, a dužnosnik State Departmenta priznao je da je zaustavljanje plinovoda sankcijama i diplomacijom “uvijek bilo kockanje”. Iza kulisa, vladini dužnosnici navodno su pozvali ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji se u to vrijeme suočavao s neposrednom ruskom invazijom, da ne kritizira taj potez.
Posljedice su bile odmah. Republikanci u Senatu, predvođeni Cruzom, najavili su trenutačnu blokadu svih Bidenovih vanjskopolitičkih kandidata i odgađali usvajanje godišnjeg obrambenog zakona mjesecima, sve do jeseni. Politico je kasnije opisao Bidenov zaokret u pogledu drugog ruskog plinovoda kao “jedinu odluku, vjerojatno više od kaotičnog vojnog povlačenja iz Afganistana, koja je ugrozila Bidenov plan”.
Vlada se koprcala, iako je sredinom studenog dobila odgodu od krize kada su njemački energetski regulatori suspendirali odobrenje za drugi plinovod Sjeverni tok. U roku od nekoliko dana, cijene prirodnog plina porasle su za 8% usred rastućih strahova u Njemačkoj i Europi da će obustava plinovoda i sve veća mogućnost rata između Rusije i Ukrajine dovesti do vrlo nepoželjne hladne zime. Washingtonu nije bilo jasno gdje je Olaf Scholz, novoimenovani njemački kancelar. Mjesecima ranije, nakon pada Afganistana, u govoru u Pragu, Scholtz je javno podržao poziv francuskog predsjednika Emmanuela Macrona na autonomniju europsku vanjsku politiku – jasno ukazujući na manju ovisnost o Washingtonu i njegovim nestabilnim akcijama.
Tijekom svega toga, ruske snage postojano su se i zloslutno gomilale na ukrajinskim granicama, a do kraja prosinca više od 100.000 vojnika bilo je u poziciji za napad iz Bjelorusije i Krima. U Washingtonu je rasla zabrinutost, uključujući Blinkenovu procjenu da bi se ti brojevi trupa mogli “udvostručiti u kratkom roku”.
Pozornost vlade ponovno je bila usmjerena na Sjeverni tok. Sve dok Europa ostaje ovisna o plinovodima za jeftini prirodni plin, Washington se bojao da će zemlje poput Njemačke oklijevati Ukrajini osigurati novac i oružje koje joj je potrebno da porazi Rusiju.
U to neizvjesno vrijeme Biden je ovlastio Jakea Sullivana da okupi međuagencijsku skupinu koja će osmisliti plan.
Sve su opcije morale biti na stolu. Ali samo bi se jedno ostvarilo.
RASPORED
U prosincu 2021., dva mjeseca prije nego što su prvi ruski tenkovi ušli u Ukrajinu, Jake Sullivan je sazvao sastanak novoosnovane radne skupine – muškaraca i žena iz Združenog stožera, CIA-e, te Državnog ministarstva i Ministarstva financija – tražeći preporuke o tome kako odgovoriti na Putinovu neposrednu invaziju.
Bio bi to prvi u nizu strogo povjerljivih sastanaka koji bi se održavali u sigurnoj prostoriji na najvišem katu stare zgrade izvršnog ureda, pokraj Bijele kuće, u kojoj je također bio smješten Predsjednikov vanjski obavještajni savjetodavni odbor (PFIAB). Uobičajeno naprijed-natrag na kraju je dovelo do ključnog preliminarnog pitanja: Bi li preporuka skupine predsjedniku bila poništiva – poput novog sloja sankcija i valutnih ograničenja – ili nepovratna – to jest, kinetičke radnje koje se ne mogu poništiti?
Ono što je sudionicima postalo jasno, prema izvoru koji je izravno upoznat sa suđenjem, jest da je Sullivan namjeravao da grupa osmisli plan za uništenje dvaju plinovoda Sjeverni tok – i da je on ispunjavao predsjednikove želje.
Tijekom sljedećih sastanaka sudionici su raspravljali o mogućnostima napada. Mornarica je predložila korištenje nove podmornice za izravni napad na plinovod. Zračne snage raspravljale su o bacanju bombi s odgođenim paljenjem koje bi se mogle zapaliti na daljinu. CIA je tvrdila da sve što je učinjeno treba biti učinjeno tajno. Svi uključeni shvatili su o čemu se radi. “Ovo nije dječja igra”, rekao je izvor. “Ako se napad može pratiti do Sjedinjenih Država, to je ratni čin.”
U to je vrijeme CIA-u vodio William Burns, blagi bivši veleposlanik u Rusiji koji je u Obaminoj administraciji služio kao zamjenik državnog tajnika. Burns je brzo ovlastio radnu skupinu agencije koja je slučajno uključivala nekoga tko je upoznat sa sposobnostima ronilaca za duboko more Panama City Navy. Sljedećih tjedana, članovi radne skupine CIA-e počeli su planirati tajnu operaciju koja bi koristila dubinske ronioce da izazovu eksploziju duž naftovoda.
Ovako nešto već je učinjeno. Godine 1971. Tajna služba Sjedinjenih Američkih Država saznala je iz još uvijek tajnih izvora da su dvije važne jedinice ruske mornarice komunicirale putem podmorskog kabela u Ohotskom moru, na dalekoistočnoj obali Rusije. Kabel je povezivao regionalno mornaričko zapovjedništvo sa sjedištem na kopnu u Vladivostoku.
Pažljivo sastavljen tim agenata Središnje obavještajne agencije i Agencije za nacionalnu sigurnost tajno je okupljen negdje u blizini Washingtona i razradio je plan koristeći mornaričke ronioce, modificirane podmornice i vozilo za spašavanje podmornica. Ronioci su na kabel postavili sofisticirani uređaj za prisluškivanje koji je uspješno presreo ruski promet i snimio ga na magnetofonski sustav.
NSA je otkrila da su viši časnici ruske mornarice, uvjereni u sigurnost svoje komunikacijske veze, nešifrirano razgovarali sa svojim kolegama. Uređaj za snimanje i vrpca morali su se mijenjati svaki mjesec, a projekt se sretno nastavio čitavo desetljeće, sve dok ga nije kompromitirao četrdesetčetverogodišnji civilni tehničar NSA-e, Ronald Pelton, koji je tečno govorio ruski. Peltona je 1985. izdao ruski prebjeg i osudio ga na zatvor. Rusi su mu platili samo 5000 dolara za njegova otkrića o operaciji, zajedno s 35 000 dolara za druge ruske operativne podatke koje je dao, a koji nikada nisu javno objavljeni.
Taj podvodni uspjeh, kodnog naziva Ivy Bells, bio je inovativan i riskantan, dajući neprocjenjive informacije o namjerama i planiranju ruske mornarice.
Ipak, međuagencijska skupina je u početku bila skeptična prema CIA-inom entuzijazmu za tajni napad na dubokom moru. Bilo je previše pitanja bez odgovora. Vode Baltičkog mora intenzivno je patrolirala ruska mornarica, a nije bilo naftnih platformi koje bi se mogle koristiti kao pokriće za ronilačku operaciju. Trebaju li ronioci ići u Estoniju, odmah preko granice od ruskih dokova za utovar prirodnog plina, kako bi se obučavali za misiju? “Bilo bi to kozojeba”, rečeno je Agenciji.
Tijekom “svog ovog spletkarenja”, rekao je izvor, “neki operativci CIA-e i State Departmenta rekli su: “Nemoj to raditi. To je glupo i bit će politička noćna mora ako se sazna.’”
Unatoč tome, radna skupina CIA-e izvijestila je Sullivanovu međuagencijsku skupinu početkom 2022.: “Imamo način da dignemo u zrak cjevovode.”
Ono što je uslijedilo bilo je zapanjujuće. Dana 7. veljače, manje od tri tjedna prije naizgled neizbježne ruske invazije na Ukrajinu, Biden se u svom uredu u Bijeloj kući sastao s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, koji je nakon nekog oklijevanja sada bio čvrsto u američkom timu. Tijekom brifinga za novinare koji je uslijedio, Biden je prkosno rekao: “Ako Rusija izvrši invaziju… više neće biti Sjevernog toka 2. Mi ćemo tome stati na kraj.”
Dvadesetak dana ranije državna tajnica Nuland prenijela je u biti istu poruku na brifingu Ministarstva vanjskih poslova, uz malo pozornosti medija. “Želim biti vrlo jasna s vama danas”, rekla je odgovarajući na pitanje. “Ako Rusija napadne Ukrajinu, Sjeverni tok 2 se ionako neće nastaviti.”
Nekoliko ljudi uključenih u planiranje naftovoda bilo je zgroženo onim što su vidjeli kao neizravne reference na napad.
“Bilo je to kao da stavite atomsku bombu na zemlju u Tokiju i kažete Japancima da ćete ju detonirati”, rekao je izvor. “Plan je bio da se opcije provedu nakon invazije i da se ne objave javno. Biden to jednostavno nije razumio ili je ignorirao.”
Indiskrecija Bidena i Nulandove, ako je to bila stvar, možda je frustrirala neke planere. Ali stvorio je i priliku. Prema izvoru, neki viši dužnosnici CIA-e odlučili su da se dizanje plinovoda u zrak “više ne može smatrati tajnom opcijom jer je predsjednik upravo objavio da znamo kako to učiniti.”
Plan dizanja u zrak Sjevernog toka 1 i 2 iznenada je degradiran s tajne operacije koja je zahtijevala informiranje Kongresa na onu koja se smatrala strogo povjerljivom obavještajnom operacijom uz potporu američke vojske. Prema zakonu, objasnio je izvor, “više nije postojala zakonska obveza da se operacija prijavi Kongresu. Sada je sve što su trebali učiniti bilo učiniti – ali to je i dalje trebalo držati u tajnosti. Rusi nadmoćno nadziru Baltičko more.”
Članovi radne skupine Agencije nisu imali izravan kontakt s Bijelom kućom i zanimalo ih je misli li predsjednik ono što je rekao – to jest, ide li misija. Izvor se prisjetio: “Bill Burns se vratio i rekao ‘Učini to’.”
OPERACIJA
Norveška je bila savršeno mjesto za misiju.
U posljednjih nekoliko godina krize Istok-Zapad, američka vojska je uvelike proširila svoju prisutnost unutar Norveške, čija zapadna granica ide 1400 milja (2250 km) duž sjevernog Atlantskog oceana i spaja se s Rusijom iznad Arktičkog kruga. Unatoč nekim lokalnim kontroverzama, Pentagon je stvorio dobro plaćene poslove i ugovore ulažući stotine milijuna dolara u poboljšanje i proširenje objekata američke mornarice i zračnih snaga u Norveškoj. Novi radovi uključuju, što je najvažnije, napredni radar sa sintetičkom aperturom daleko na sjeveru koji može prodrijeti duboko u Rusiju i pojavio se na mreži baš kad je američka obavještajna služba izgubila pristup nizu točaka dalekometnog prisluškivanja u Kini.
Nedavno obnovljena američka podmornička baza, koja se godinama gradila, postala je operativna i više američkih podmornica sada je moglo blisko surađivati sa svojim norveškim kolegama u nadziranju velike ruske nuklearne baze 250 milja istočno na poluotoku Kola i špijuniranju. Amerika je također značajno proširila norvešku zračnu bazu na sjever i norveškim zračnim snagama osigurala flotu patrolnih zrakoplova P8 Poseidon koje je izradio Boeing kako bi ojačala rusku špijunažu dugog dometa.
Zauzvrat, norveška vlada je prošlog studenog razljutila liberale i neke umjerenjake u parlamentu odobrivši Dopunski sporazum o obrambenoj suradnji (SDCA). Prema novom sporazumu, američki pravosudni sustav imao bi nadležnost u određenim “dogovorenim teritorijima” na sjeveru nad američkim vojnicima optuženima za zločine izvan baze, te nad norveškim državljanima koji su optuženi ili osumnjičeni za ometanje rada u bazi.
Norveška je bila jedna od izvornih potpisnica NATO ugovora 1949., u ranim danima Hladnog rata. Danas je vrhovni zapovjednik NATO-a Jens Stoltenberg, uvjereni antikomunist, koji je osam godina služio kao norveški premijer prije nego što je 2014. preuzeo svoju višu dužnost u NATO-u uz potporu SAD-a. Bio je tvrdolinijaš prema Putinu i Rusiji, koji su surađivali s američkim obavještajnim službama još od Vijetnamskog rata. Od tada mu se potpuno vjeruje. “On je rukavica koja pristaje američkoj ruci”, rekao je izvor.
U Washingtonu su planeri znali da moraju ići u Norvešku. “Mrzili su Ruse, a norveška mornarica bila je puna izvrsnih mornara i ronilaca koji su imali generacije iskustva u visokoprofitabilnom istraživanju nafte i plina u dubokom moru”, rekao je izvor. Također im se moglo vjerovati da će čuvati tajnu misije. (Norvežani su možda imali i druge interese. Uništavanje Sjevernog toka – ako su Amerikanci uspjeli – omogućilo bi Norveškoj da proda puno više svog prirodnog plina Europi.)
Negdje u ožujku neki članovi tima odletjeli su u Norvešku kako bi se sastali s norveškom tajnom službom i mornaricom. Jedno od glavnih pitanja bilo je gdje se točno u Baltičkom moru najbolje može postaviti eksploziv. Sjeverni tok 1 i 2, svaki s dva niza cjevovoda, bili su uglavnom odvojeni nešto više od jedne milje dok su išli do luke Greifswald na krajnjem sjeveroistoku Njemačke.
Norveška mornarica brzo je pronašla pravo mjesto u plitkim vodama Baltičkog mora, nekoliko milja od danskog otoka Bornholma. Cjevovodi su bili udaljeni više od jedne milje duž morskog dna koje je bilo duboko samo 80 stopa. To bi bilo nadohvat ruke roniocima, koji bi zaronili iz norveškog lovca na mine klase Alta s mješavinom kisika, dušika i helija iz svojih spremnika i postavili C4 punjenja s betonskim zaštitnim kapama na četiri cijevi. Bio bi to naporan, dugotrajan i opasan posao, ali vode kod Bornholma imale su još jednu prednost: nije bilo velikih plimnih struja koje bi otežale ronjenje.
Nakon malo istraživanja, Amerikanci su bili spremni.
U ovom trenutku, nepoznata mornarička ronilačka grupa u Panama Cityju ponovno je došla na scenu. Duboke morske škole u Panama Cityju, čiji su učenici sudjelovali u Ivy Bells, elitni diplomanti Pomorske akademije u Annapolisu, koji obično traže slavu SEAL-a, pilota borbenog broda ili podmorničara, smatraju neželjenom zabitom šumom. Ako netko želi postati “Crna cipela”, odnosno član manje atraktivnog zapovjedništva površinskih brodova, uvijek postoji posao na razaraču, krstarici ili amfibiji. Najmanje glamurozno od svega su protuminske protumjere. Njegovi ronioci nikada se ne pojavljuju u holivudskim filmovima ili na naslovnicama popularnih časopisa.
“Najbolji ronioci s kvalifikacijama dubokog ronjenja čine usko povezanu zajednicu, a samo najbolji su regrutirani u operaciju i rečeno im je da se pripreme za poziv da se jave CIA-i u Washingtonu”, rekao je izvor.
Norvežani i Amerikanci imali su lokaciju i agente, ali postojala je još jedna briga: svaka neobična podvodna aktivnost u vodama kod Bornholma mogla bi privući pozornost švedske ili danske mornarice, koje bi je mogle prijaviti.
Danska je također bila jedna od prvih potpisnica NATO-a i bila je poznata u obavještajnoj zajednici po svojim posebnim vezama s Ujedinjenim Kraljevstvom. Švedska je podnijela zahtjev za članstvo u NATO-u i pokazala je veliku vještinu u upravljanju svojim podvodnim zvučnim i magnetskim senzorskim sustavima koji su uspješno pratili ruske podmornice koje su povremeno izranjale u udaljenim vodama švedskog arhipelaga i bile prisiljene na površinu.
Zajedno s Amerikancima, Norvežani su inzistirali da se neki visoki dužnosnici u Danskoj i Švedskoj općenito informiraju o mogućim ronilačkim aktivnostima na tom području. Na taj bi način netko viši mogao uskočiti i zadržati izvješće izvan lanca zapovijedanja, izolirajući rad cjevovoda. “Ono što im je rečeno i ono što su znali namjerno je bilo drugačije”, rekao mi je izvor. (Norveško veleposlanstvo, zamoljeno za komentar ove priče, nije odgovorilo.)
Norvežani su bili ključni za uklanjanje ostalih prepreka. Poznato je da ruska mornarica ima tehnologiju nadzora sposobnu otkriti i aktivirati podvodne mine. Američki eksplozivi morali su biti kamuflirani kako bi bili dio prirodne pozadine za ruski sustav – nešto što je zahtijevalo prilagodbu specifičnoj slanosti vode. Norvežani su imali rješenje.
Norvežani su imali rješenje i za ključno pitanje kada bi operacija trebala biti izvedena. Posljednju 21 godinu, američka Šesta flota, čiji je vodeći brod stacioniran u Gaeti, u Italiji, južno od Rima, sponzorirala je veliku NATO vježbu na Baltiku svakog lipnja, u kojoj sudjeluju deseci savezničkih brodova iz cijele regije. Trenutna vježba, koja će se održati u lipnju, bit će poznata kao Baltic Operations 22 ili BALTOPS 22. Norvežani su sugerirali da bi to bio idealan zaklon za postavljanje mina.
Amerikanci su osigurali jedan bitan element: uvjerili su planere Šeste flote da programu dodaju vježbu istraživanja i razvoja. U vježbi je, kako je najavila mornarica, sudjelovala Šesta flota u suradnji s mornaričkim “istraživačkim i ratnim središtima”. Pomorska vježba održat će se uz obalu otoka Bornholm, s NATO timovima ronilaca koji će postavljati mine i natjecateljskim timovima koji će koristiti najnoviju podvodnu tehnologiju kako bi ih pronašli i uništili.
Bila je to i korisna vježba i genijalna naslovnica. Momci iz Panama Cityja odradit će svoje i C4 eksploziv će biti postavljen do kraja BALTOPS22, s mjeračem vremena od 48 sati. Svi Amerikanci i Norvežani davno bi nestali do prve eksplozije.
Dani su se odbrojavali. “Sat je otkucavao, a mi smo bili skoro gotovi s našom misijom”, rekao je izvor.
A onda: Washington se predomislio. Bombe su trebale biti postavljene tijekom BALTOPS-a, ali Bijela kuća se bojala da bi dvodnevni period za detonaciju bio preblizu kraju vježbe i da bi postalo očito da je Amerika umiješana.
Umjesto toga, Bijela kuća je imala novi zahtjev: “Mogu li dečki na terenu smisliti način da dignu u zrak cjevovode na zapovijed kasnije?”
Neki članovi tima za planiranje bili su ljuti i frustrirani predsjednikovom očitom neodlučnošću. Ronioci iz Panama Cityja u više su navrata vježbali postavljanje C4 na cjevovode, kao na primjer tijekom BALTOPS-a, ali sada je tim u Norveškoj morao smisliti način kako Bidenu dati ono što je želio – mogućnost izdavanja uspješnog naloga za pogubljenje na imanju koje je naveo. odabrano vrijeme.
Naredba da se izvrši proizvoljna promjena u zadnji čas bila je nešto na što je CIA navikla. Ali to je također oživjelo zabrinutost nekih o nužnosti i zakonitosti cijele operacije.
Predsjednikove tajne naredbe također su podsjećale na dilemu CIA-e tijekom Vijetnamskog rata, kada je predsjednik Johnson, suočen s rastućim raspoloženjem protiv Vijetnamskog rata, naredio CIA-i da prekrši svoju povelju – koja joj je izričito zabranjivala djelovanje unutar Amerike – protušpijunskim djelovanjem. ratnih vođa kako bi utvrdili jesu li bili pod kontrolom komunističke Rusije.
Agencija je konačno pristala i tijekom 1970-ih postalo je jasno koliko je daleko spremna ići. Nakon skandala Watergate, pojavila su se novinska izvješća o špijuniranju američkih građana te agencije, umiješanosti u atentate na strane vođe i potkopavanju socijalističke vlade Salvadora Allendea.
Ta su otkrića dovela do dramatičnog niza saslušanja u Senatu sredinom 1970-ih, koje je vodio Frank Church iz Idaha, a koja su jasno pokazala da je Richard Helms, tadašnji direktor Agencije, prihvatio da ima obvezu činiti ono što predsjednik želi, čak i ako je to značilo kršenje zakona.
U neobjavljenom svjedočenju iza zatvorenih vrata, Helms je bolno objasnio da “gotovo imate besprijekorno začeće kada nešto radite” prema tajnim naredbama predsjednika. “Bilo da je ispravno što ga trebate imati ili je pogrešno što ga dobivate, [CIA] djeluje prema drugačijim pravilima i osnovnim pravilima od bilo kojeg drugog dijela vlade.” U biti, rekao je senatorima da, kao šef CIA-e, razumije da radi za krunu, a ne za ustav.
Amerikanci u Norveškoj slijedili su istu dinamiku i poslušno su počeli raditi na novom problemu: daljinskom detoniranju eksploziva C4 po nalogu Bidena. Bio je to mnogo teži zadatak nego što su ljudi u Washingtonu shvaćali. Tim u Norveškoj nije mogao znati kada će predsjednik pritisnuti gumb. Bi li to bilo za nekoliko tjedana, za mnogo mjeseci ili za šest mjeseci ili više?
C4 spojen na cjevovode trebao je biti aktiviran sonarnom plutačom koju je zrakoplov ispustio u kratkom roku, ali postupak je zahtijevao najnapredniju tehnologiju obrade signala. Jednom postavljeni, odgođeni mjerači vremena priključeni na svaki od četiri cjevovoda mogli bi se nenamjerno pokrenuti složenom mješavinom pozadinskih oceanskih zvukova u užurbanom Baltičkom moru – od bliskih i dalekih brodova, podvodnog bušenja, seizmičkih događaja, valova, pa čak i morskih životinja. Kako bi se to spriječilo, kad bi se postavila na svoje mjesto, sonarska bi plutača emitirala niz jedinstvenih niskih tonova – poput zvuka flaute ili klavira – koje bi prepoznao vremenski mehanizam i nakon unaprijed postavljene odgode aktivirala bi eksploziv. (“Želite signal koji je dovoljno robustan, tako da niti jedan drugi signal ne može slučajno poslati puls koji detonira eksploziv”, rekao je dr. Theodore Postol, profesor emeritus znanosti, tehnologije i politike nacionalne sigurnosti na MIT-u. Postol, koji je radio kao znanstveni savjetnik Pentagonovog šefa pomorskih operacija, rekao je da je problem s kojim se suočila grupa u Norveškoj zbog Bidenovog odgađanja bio slučajan: “Što je eksploziv dulje u vodi, to je veći rizik od slučajnog napada signal koji bi aktivirao bombe.”)
Dana 26. rujna 2022., promatrački zrakoplov Norveške mornarice P8 bio je na nečemu što se činilo kao rutinski let i ispustio je sonarnu plutaču. Signal se proširio pod vodom, prvo do Sjevernog toka 2, a zatim do Sjevernog toka 1. Nekoliko sati kasnije aktiviran je snažan eksploziv C4 i tri od četiri cjevovoda su stavljena izvan pogona. U roku od nekoliko minuta, lokve plina metana koje su ostale u zapečaćenim cjevovodima vidjele su se kako se šire površinom vode i svijet je saznao da se dogodilo nešto nepovratno.
ISPASTI
Neposredno nakon bombardiranja naftovoda, američki su ga mediji tretirali kao neriješenu misteriju. Rusija je opetovano navedena kao mogući krivac, potaknuta proračunatim curenjem informacija iz Bijele kuće – ali bez utvrđivanja jasnog motiva za takav čin samosabotaže osim jednostavne odmazde. Nekoliko mjeseci kasnije, kada se pokazalo da su ruske vlasti tiho tražile procjene troškova popravka cjevovoda, New York Times opisao je vijest kao “kompliciranu teoriju o tome tko stoji iza napada”. Niti jedan veliki američki list nije kopao po ranijim prijetnjama cjevovodima od strane Bidena i državne tajnice Nuland.
Iako nikada nije bilo jasno zašto bi Rusija željela uništiti vlastiti unosni plinovod, znakovitiji motiv za tu akciju došao je od predsjednika njegovih ministara i Blinkena.
Upitan o posljedicama pogoršanja energetske krize u zapadnoj Europi na tiskovnoj konferenciji prošlog rujna, Blinken je opisao trenutak kao potencijalno dobar:
“Ovo je ogromna prilika da se jednom zauvijek ukloni ovisnost o ruskoj energiji, čime se Vladimir Putin lišava korištenja energije kao oružja kao sredstva za napredak svojih imperijalnih planova. To je vrlo važno i nudi ogromne strateške mogućnosti za godine koje dolaze, ali u međuvremenu smo odlučni učiniti sve što možemo kako bismo osigurali da posljedice svega ovoga ne snose građani u našim zemljama ili, što se toga tiče, u širom svijeta.”
Victoria Nuland nedavno je izrazila zadovoljstvo gubitkom najnovijeg naftovoda. Na saslušanju u Odboru za vanjske poslove Senata krajem siječnja, rekla je senatoru Tedu Cruzu: “Kao i vama, ja sam, a mislim da je i vlada, vrlo zadovoljna saznanjem da je Sjeverni tok 2 sada, kao što biste htjeli reći, dio od metala leži na dnu mora.”
Izvor je zauzeo mnogo stroži stav prema Bidenovoj odluci da sabotira više od 1500 milja Gazpromovog naftovoda kako se zima približava. “Pa”, rekao je, govoreći o predsjedniku, “moram priznati da čovjek ima muda. Rekao je da će to učiniti, i učinio je.”
Na pitanje zašto misli da Rusi ne odgovaraju, cinično je rekao: “Možda žele priliku da učine isto što i SAD.
“Bila je to prekrasna naslovna priča”, nastavio je. “Bila je to tajna operacija koja je uključila stručnjake na terenu i opremu koja je radila na tajnom signalu.”
“Jedina pogreška bila je odluka da to učinimo.”