Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) poziva na povećanje ovlasti “nadzora” za praćenje javnosti i praćenje “zdravlja ljudi, životinja i ekosustava”.
UN-ova neizabrana zdravstvena agencija kaže da su joj potrebne nove ovlasti za nadzor javnosti kako bi se bavila “kontrolom bolesti” kako bi se vlade mogle pripremiti u slučaju nove pandemije.
WHO poziva na nove ovlasti praćenja u najnovijem nultom nacrtu svog međunarodnog sporazuma o pandemiji.
Kao što smo ranije izvijestili, sporazum će WHO-u dati velike globalne ovlasti ako bude usvojen.
Na drugom mjestu u sporazumu nalazi se novi plan WHO-a za cenzuru takozvanih “dezinformacija” na internetu.
Dogovor će neizabranoj globalnoj organizaciji dati nove ovlasti da se “obrati” svemu što smatra “lažnim, obmanjujućim ili dezinformacijama”.
WHO će u biti dobiti nove pravno obvezujuće ovlasti cenzure ako se sporazum usvoji.
Zdravstvena agencija založila se da se sporazum usvoji do prosinca 2021.
Ugovor zahtijeva od 194 države članice WHO-a da ojačaju WHO-ove “jedne sustave zdravstvenog nadzora”.
Države članice SZO predstavljaju 98% svih zemalja svijeta.
One Health je sustav SZO-a koji ima za cilj “optimizirati zdravlje ljudi, životinja i ekosustava”.
Oni “iskorištavaju bliske, međuovisne veze između ovih polja kako bi stvorili nove metode nadzora i kontrole bolesti.”
Izvješće WHO-a ‘Jedno zdravlje’ ukazuje na Covid kao jedan od glavnih razloga za proširenje pristupa ‘Jedno zdravlje’.
Organizacija navodi da je “naglasila potrebu za globalnim okvirom za poboljšani nadzor”.
Nacrt ugovora također usmjerava države članice WHO-a da ojačaju funkcije nadzora za “istragu i kontrolu epidemije putem interoperabilnih sustava ranog upozoravanja i uzbunjivanja”.
Osim toga, zahtijeva od država članica da priznaju WHO kao “upravno i koordinirajuće tijelo za međunarodni zdravstveni rad, u prevenciji pandemije, pripravnosti, odgovoru i oporavku zdravstvenih sustava, kao i u okupljanju i stvaranju znanstvenih dokaza i, općenito govoreći, poticanju multilateralna suradnja u upravljanju globalnim zdravljem”.
Iako se u nacrtu sporazuma ne spominju alati za nadzor koji se koriste tijekom Covida, kao što su praćenje kontakata, testiranje i putovnice za cjepiva, WHO je ranije potvrdio da snažno podržava putovnice za cjepiva.
U ranim fazama pandemije, WHO je također pohvalio odgovor Kine na Covid, koja je koristila intenzivan digitalni nadzor, prije nego što je promijenila svoj stav i kritizirala kinesku politiku nultog zaraze.
Očekuje se da će konačno izvješće o sporazumu biti predstavljeno tijelu SZO-a koje donosi odluke, Svjetskoj zdravstvenoj skupštini (WHA), u svibnju 2024.
Ako bude usvojen, ovaj sporazum bit će usvojen u skladu s člankom 19. Ustava SZO – člankom koji dopušta SZO da nametne pravno obvezujuće konvencije za 194 države članice SZO ako dvije trećine predstavnika država članica glasaju za konvencije .
Za razliku od procesa donošenja zakona u većini zapadnih zemalja, gdje izabrani dužnosnici primjenjuju nacionalne zakone, ovaj proces WHO-a omogućuje malom broju globalnih predstavnika, često neizabranih diplomata, da nametnu međunarodne zakone svim državama članicama WHO-a.
Iako su se neki političari protivili ovom međunarodnom sporazumu o pandemiji, on ima potporu mnogih moćnih nacija.
Zemlje koje ga podržavaju uključuju Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Australiju i Novi Zeland.
Također ima potporu Europskog vijeća koje predstavlja 27 država članica Europske unije.
Ovaj sporazum samo je jedan od prijedloga za globalni nadzor s poveznicama sa WHO-om koji dolaze od utjecajnih svjetskih osoba.
Na Business (B20) 2022., summitu poslovnih čelnika iz zemalja skupine 20 (G20), brojne su se zemlje složile oko digitalne zdravstvene putovnice koja koristi standarde WHO-a.
Ovaj digitalni zdravstveni certifikat pratit će jesu li ljudi cijepljeni ili testirani.