Prije nego što Sjedinjene Države krenu u rat s Rusijom i Kinom, idemo pogledati nuklearni odnos snaga

Prije nego što Sjedinjene Države krenu u rat s Rusijom i Kinom, idemo pogledati nuklearni odnos snaga

Kaže se da u nuklearnom ratu nema pobjednika, ali Rusi i Kinezi se svejedno grozničavo spremaju za obračun. Dok sam odrastao, učili su me da se nitko nikada neće usuditi započeti nuklearni rat jer će obje strane ispaliti svoje projektile i svi će poginuti. U to je vrijeme doktrina “uzajamnog zajamčenog uništenja” bila široko prihvaćena u Sjedinjenim Državama, a kada je Hladni rat završio, naši političari nisu vidjeli potrebu za poboljšanjem naših projektila ili razvojem naprednih proturaketnih tehnologija. Nažalost, odnos snaga dramatično se promijenio tijekom proteklog desetljeća. I Rusija i Kina napravile su velike korake naprijed, a to nas stavlja u vrlo neizvjestan položaj.

Proteklih su dana republikanci u Kongresu progovorili o novom izvješću “najvišeg zapovjednika američkih nuklearnih snaga”, u kojem se kaže da Kina sada ima više kopnenih lansera nuklearnih projektila od SAD-a…

Najviši republikanci na Capitol Hillu oglašavaju uzbunu zbog vijesti da je Kina nadmašila SAD po broju kopnenih lansera projektila – i pozivaju SAD da proširi vlastiti arsenal kako bi održala korak.

Četiri čelnika GOP-a u odborima Zastupničkog doma i Senata za oružane snage rekli su da je otkriće o kineskoj nuklearnoj sposobnosti, u pismu vrhovnog zapovjednika američkih nuklearnih snaga od 26. siječnja, upozorenje da pekinški arsenal raste brže od očekivanog, iako SAD još uvijek ima više nuklearnih bojevih glava i interkontinentalnih balističkih projektila.

Ovo nije bila namjera.

Svi smo znali da Kinezi proširuju svoj arsenal, ali pokazalo se da su bili čak i zaposleniji nego što smo očekivali.

Zapravo, oni su “udvostručili broj bojevih glava u samo 2 godine”…

“Komunistička partija Kine ubrzano širi svoje nuklearne sposobnosti. Udvostručili su broj bojnih glava u samo dvije godine”, rekao je Rogers na početku saslušanja u utorak. “Procjenjujemo da bi im trebalo deset godina.”

Bio sam zapanjen kad sam to vidio.

Kinezi nas nisu trebali tako brzo prestići.

U međuvremenu, Rusi su razvili novu interkontinentalnu balističku raketu koja je daleko najnaprednija na svijetu. Zove se “Sarmat” i apsolutno je zastrašujuća…

Sarmat je trostupanjski ICBM na tekuće gorivo s dometom od 18.000 kilometara. Projektil, koji je NATO nazvao “Satan II”, ruska je zamjena za ICBM SS-18 “Satan” iz sovjetske ere, koji je pri kraju životnog vijeka. Sarmat navodno može nositi teret od 10 tona koji se sastoji od više od 10 višestrukih neovisnih vozila za ponovni ulazak i pomoćnih sredstava za proboj kako bi se izbjegla obrana od projektila. Moskva kaže da nova raketa također može nositi više hipersoničnih klizećih vozila Avangard.

Jedan Sarmat može imati dovoljno vatrene moći da uništi područje veličine Teksasa.

Ako Rusi ili Kinezi ispale svoje projektile na nas, možemo li ih oboriti?

Odgovor je ne.

Zapravo, nedavno objavljena studija zaključuje da je naša obrana od projektila toliko slaba da ne možemo mnogo učiniti “da odvratimo relativnu šačicu staromodnih sjevernokorejskih ICBM” od postizanja svojih ciljeva.

Dok Sjedinjene Države mogu učiniti vrlo malo da spriječe nebo puno ruskih ili kineskih hipersoničnih boost jedrilica da pronađu svoje ciljeve na tlu SAD-a… one mogu učiniti jednako malo da spriječe relativnu šačicu staromodnih sjevernokorejskih ICBM-ova da dosegnu te ciljeve .

I to nije medijska senzacija niti novinarsko pretjerivanje. Prije nešto više od mjesec dana tim od 13 fizičara i inženjera iz Američkog fizikalnog društva objavio je studiju na 54 stranice koja se bavi upravo ovim pitanjem i došli su do uznemirujućih zaključaka.

Dakle, s naše strane jednadžbe, “obostrano zajamčeno uništenje” još uvijek vrijedi.

Ako naši neprijatelji ispale svoje projektile na nas, ionako smo u nevolji.

Nažalost, Rusi su naporno radili na razvoju visokosofisticiranih proturaketnih sustava.

Dok nije razvijen S-500, A-135 je bio najbolji sustav koji su Rusi imali za presretanje interkontinentalnih balističkih projektila…

A-135 je dizajniran za presretanje američkih interkontinentalnih balističkih projektila i balističkih projektila koji se lansiraju s podmornica. Ovaj protubalistički raketni sustav ima diskriminirajuću sposobnost i može razlikovati prava vozila koja se vraćaju u zemlju od mamaca i lažnih bojevih glava.

A-135 je superiorniji od svega što imamo, ali je daleko od savršenog.

Ali sada je S-500 tu.

Pušten je u pogon prošle godine i ne postoji niti jedan sustav na svijetu vrijedan usporedbe. Sljedeće informacije o S-500 dolaze s Wikipedije…

S-500 je dizajniran za presretanje i uništavanje interkontinentalnih balističkih projektila i hipersoničnih krstarećih projektila i zrakoplova, za protuzračnu obranu od zračnog ranog upozoravanja i kontrole te za ometanje zrakoplova. [S planiranim dometom od 600 km (370 milja) za protubalističke projektile (ABM) i 500 km (310 milja) za protuzračnu obranu, [22] S-500 bi mogao uništiti do 10 balističkih hipersoničnih ciljeva koji putuju na 5 kilometara u sekundi (3..1 milja u sekundi), može otkriti i napasti istovremeno. 1 mi/s)[23][24] do ograničenja od 7 km/s (4,3 mi/s).[25][26] Također je usmjeren na uništavanje hipersoničnih krstarećih projektila i drugih zračnih ciljeva s brzinama većim od 5 Macha, kao i svemirskih letjelica. Visina ciljanog cilja može biti do 180-200 km (110-120 milja). [27] Učinkovit je protiv balističkih projektila s dometom lansiranja od 3.500 km (2.200 milja), radar koji doseže radijus od 3.000 km (1.300 km za EPR 0,1 kvadratni metar).[28][29] Druge mete od kojih se može braniti uključuju bespilotne letjelice, satelite u niskoj Zemljinoj orbiti, svemirsko oružje koje se lansira iz hipersoničnih letjelica i hipersonične orbitalne platforme.[30]

Sustav je mobilan i može se brzo postaviti. Stručnjaci vjeruju da sposobnosti sustava mogu pogoditi neprijateljske interkontinentalne balističke rakete u središnjem i završnom dijelu leta, [22] ali izvješća Almaz-Anteya kažu da vanjski sustav za označavanje ciljeva (RLS Voronjež-DM i raketni obrambeni sustav A-135 radar Don -2N) moći će presresti neprijateljske balističke projektile u srednjem dijelu leta, što je jedna od završnih faza projekta S-500. Mora imati vrijeme odziva manje od 4 sekunde (u usporedbi sa S-400 manjim od 10).[31]

Nažalost, SAD desetljećima nije razvio nijednu novu kopnenu interkontinentalnu balističku raketu. Trenutno, okosnicu našeg kopnenog arsenala čini samo 400 krajnje zastarjelih projektila Minuteman III. Sljedeće dolazi sa službene stranice američkog Ministarstva obrane

Do 400 projektila Minuteman III čine najreaktivniju granu nuklearne trijade. Američke ICBM snage su u stalnoj, 24-satnoj pripravnosti od 1959. godine. Program Ground-Based Strategic Deterrent započet će 2029. godine zamjenom Minutemana III i modernizacijom 450 lansera ICBM.

Ove rakete Minuteman III prvi put su raspoređene početkom 1970-ih, a silosi za ove rakete nalaze se u državama Montana, Sjeverna Dakota i Wyoming…

Godine 1970., Minuteman III postao je prvi ICBM raspoređen s višestrukim neovisno ciljanim vozilima za ponovni ulazak (MIRV): tri manje bojeve glave koje su poboljšale sposobnost projektila da pogodi ciljeve branjene ABM-ovima. U početku su bili naoružani jezgrom W62 snage 170 kilotona.

Do 1970-ih raspoređeno je 1000 projektila Minuteman. Taj se broj smanjio na 400 projektila Minuteman III u rujnu 2017. [9] raspoređenih u raketnim silosima oko Malmstrom AFB, Montana; Minot AFB, Sjeverna Dakota; i Francis E. Warren AFB, Wyoming.[10]

Biste li koristili računalo proizvedeno 1970-ih?

Ako ne, zašto bismo htjeli voditi nuklearni rat projektilima iz 1970-ih?

Ako izbije nuklearni rat s Rusijom, poslat ćemo 400 beznadno zastarjelih projektila kopnom protiv vrlo naprednih proturaketnih sustava koje su Rusi sada razvili.

Jeste li sigurni da će naše rakete proći?

Nije potrebno spominjati da naše kopnene rakete čine samo trećinu naše “nuklearne trijade”.

Naši strateški bombarderi su još jedan dio trijade. Bombarder B-52 postoji već dugo i može nositi nuklearno oružje

B-52 je teški bombarder dugog dometa sposoban za obavljanje raznih misija. Može nositi nuklearno ili precizno navođeno konvencionalno oružje s globalnom preciznom navigacijom. Predviđeno je da B-52 ostane u službi do 2040.

Nažalost, ne bih računao da će bombarderi B-52 učiniti puno jer će ih ruski protuzračni sustavi potpuno uništiti.

Naši nevidljivi bombarderi mnogo su bolji izbor

B-2 Spirit višenamjenski je nevidljivi bombarder koji može isporučiti i konvencionalno i nuklearno oružje. B-21 Raider prvo će nadopuniti, a na kraju i zamijeniti B-2 od sredine 2020.

Naravno, ako Rusi unište naše zračne baze prvim razornim napadom sa svojih podmornica prije nego što uspijemo napuniti naše bombardere i podići ih s tla, ni ova grana trijade neće imati puno smisla.

Posljednji ogranak naše nuklearne trijade sastoji se od samo 14 podmornica klase Ohio

Četrnaest SSBN-ova klase Ohio čine dio nuklearne trijade koji je najsposobniji za preživljavanje. Njihov stealth dizajn čini pronalaženje SSBN-a gotovo nemogućim zadatkom, dajući potencijalnim protivnicima nešto o čemu razmišljaju. Program SSBN-a klase Columbia počet će zamjenjivati ​​SSBN-ove klase Ohio početkom 2030. godine.

Kako je Ministarstvo obrane istaknulo, ove su podmornice definitivno “najpreživiji dio nuklearne trijade”.

Ako nas Rusi bombardiraju, moramo moći ispaljivati ​​podmorničke projektile na njih.

Ali opet, te rakete su zastarjele.

Trenutno naše podmornice klase Ohio nose rakete Trident II koje su puštene u službu 1990.

UGM-133A Trident II, ili Trident D5, balistička je podmornička raketa (SLBM) koju je izradio Lockheed Martin Space u Sunnyvaleu, Kalifornija, za raspoređivanje u američkim i britanskim mornaricama. Prvi put je raspoređen u ožujku 1990. [6] i još uvijek je u službi. Sustav strateškog oružja Trident II je nadograđeni SLBM s većom preciznošću, nosivošću i dometom od ranijeg Trident C-4. Važan je dio američke vojske. To je važan element američke strateške nuklearne trijade i jača američko strateško odvraćanje.

Vjerujem da projektili Trident II predstavljaju veću prijetnju od projektila Minuteman III, ali oni su ipak stariji od 30 godina.

Jeste li sigurni da naše zastarjele rakete Trident II mogu proći kroz napredne proturaketne sustave koje su Rusi sada razvili?

Kinezi također puno rade na razvoju naprednih proturaketnih sustava.

U međuvremenu, nastavljamo se pretvarati da će nas doktrina “zajamčenog obostranog uništenja” magično spasiti, iako se ravnoteža snaga temeljito promijenila.

Kao što sam više puta upozoravao svoje čitatelje, uskoro bismo mogli biti upleteni u ratove s Rusijom i Kinom istovremeno.

Prije nego što to učinimo, možda bismo trebali dobro sagledati vlastite sposobnosti.

Mnoge stare paradigme više nisu primjenjive i mnogo smo ranjiviji nego što većina ljudi shvaća.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp