Budite spremni: Globalisti uz pomoć ptičje gripe Izazivaju prehrambenu krizu

Budite spremni: Globalisti uz pomoć ptičje gripe Izazivaju prehrambenu krizu

Ptičja gripa stigla je do novih dijelova svijeta i po prvi put postala endemska kod nekih divljih ptica koje prenose virus na perad, kažu veterinari i stručnjaci za bolesti, upozoravajući da je to sada stalni problem godinu dana.

Reuters je razgovarao s više od 20 stručnjaka i farmera na četiri kontinenta koji su rekli da širenje virusa u divljini signalizira da rekordne epidemije neće uskoro prestati na farmama peradi, povećavajući prijetnje opskrbi hranom u svijetu. Upozorili su da poljoprivrednici ovu bolest trebaju promatrati kao ozbiljan rizik tijekom cijele godine, umjesto da se fokusiraju na prevenciju tijekom proljetne sezone migracije divljih ptica.

Epidemije virusa proširile su se Sjevernom i Južnom Amerikom, Europom, Azijom i Afrikom, neoštećene ljetnim vrućinama ili zimskim hladnoćama, otkako je soj koji je bio genetski sličan slučajevima u Europi i Aziji stigao u Sjedinjene Države početkom 2022. godine.

U srijedu su Argentina i Urugvaj proglasili nacionalnu sanitarnu izvanrednu situaciju nakon što su dužnosnici potvrdili prve zaraze u tim zemljama. U Argentini je virus pronađen kod divljih ptica, dok su mrtvi labudovi u Urugvaju bili pozitivni.

Cijene jaja dosegnule su rekordne visine nakon što je bolest prošle godine uništila desetke milijuna kokoši nesilica, stavljajući glavni izvor jeftinih proteina izvan dosega za neke od najsiromašnijih u svijetu u vrijeme kada se globalno gospodarstvo ljulja zbog visoke inflacije.

Prema riječima stručnjaka, za širenje virusa prvenstveno su odgovorne divlje ptice. Vodene ptice poput pataka mogu prenijeti bolest bez uginuća i unijeti je u perad putem kontaminiranog izmeta, sline i na druge načine.

Najbolji napori farmera da zaštite stada nisu uspjeli.

U Sjedinjenim Američkim Državama, Rose Acre Farms, drugi najveći proizvođač jaja u zemlji, prošle je godine izgubio oko 1,5 milijuna kokoši u svom proizvodnom pogonu u okrugu Guthrie u Iowi, iako su se svi koji su ulazili u staje morali prvo istuširati kako bi uklonili bilo kakav trag kokoši. virus, rekao je izvršni direktor Markus Rust.

Farma tvrtke u okrugu Weld, Colorado, bila je zaražena dva puta u roku od šest mjeseci, ubivši više od 3 milijuna pilića, rekao je Rust. Smatra da je vjetar donio virus s obližnjih polja gdje su guske vršile nuždu.

Sjedinjene Države, Britanija, Francuska i Japan su među zemljama koje su prošle godine pretrpjele rekordne gubitke peradi, zbog čega su se neki farmeri osjećali bespomoćno.

“Ptičja gripa javlja se čak i na novoj farmi peradi s modernom opremom i bez prozora, tako da sada možemo samo moliti Boga da izbjegne izbijanje”, rekao je Shigeo Inaba, koji uzgaja piliće za meso u prefekturi Ibaraki blizu Tokija.

Ranije se smatralo da je perad na sjevernoj hemisferi najviše ugrožena kada su divlje ptice aktivne tijekom proljetne migracije. Rastuće razine virusa kod velikog broja ptica močvarica i drugih divljih ptica znači da je perad sada izložena visokim rizicima tijekom cijele godine, kažu stručnjaci.

“Ovo je novi rat”, rekao je Brett Marsh, državni veterinar u američkoj državi Indiani. – To je zapravo bdijenje od 12 mjeseci.

Kao znak da se očekuje nastavak prijetnje, Marsh traži sredstva od zakonodavaca Indiane za zapošljavanje dodatnog veterinara i stručnjaka za zdravlje peradi. Indiana je prošle godine izgubila više od 200.000 purana i drugih ptica, dok je ukupan broj smrtnih slučajeva u SAD-u veći od 58 milijuna ptica, prema američkoj vladi, nadmašivši prethodni rekord iz 2015. godine.

Virus je obično smrtonosan za perad, a cijela jata bivaju uništena kada je i jedna ptica pozitivna.

Cijepljenja nisu jednostavno rješenje: mogu smanjiti, ali ne i eliminirati prijetnju virusa, što otežava otkrivanje njegove prisutnosti u jatu. Međutim, Meksiko i EU su među onima koji se cijepe ili razmišljaju o cijepljenju.

Globalni problem

Divlje ptice raširile su bolest dalje i šire diljem svijeta nego ikad prije, vjerojatno noseći rekordne količine virusa, rekao je Gregorio Torres, voditelj znanosti pri Svjetskoj organizaciji za zdravlje životinja sa sjedištem u Parizu, međuvladinoj skupini i globalnom autoritetu za bolesti životinja. Virus se iz prethodnih epidemija promijenio u oblik koji je vjerojatno prenosiviji, rekao je za Reuters.

“Bolest je tu da ostane barem kratkoročno”, rekao je Torres.

Torres nije mogao potvrditi da je virus endemičan za divlje ptice diljem svijeta, iako su drugi stručnjaci rekli da je endemičan za određene ptice u mjestima poput Sjedinjenih Država.

Iako virus može zaraziti ljude, obično one koji su bili u kontaktu sa zaraženim pticama, Svjetska zdravstvena organizacija kaže da je rizik za ljude nizak.

Cirkulirajući oblik virusa inficira širi raspon divljih ptica od prethodnih inačica, uključujući one koje ne migriraju na velike udaljenosti, rekao je David Suarez, vršitelj dužnosti ravnatelja američkog vladinog laboratorija za istraživanje jugoistočne peradi u Georgiji.

Takve infekcije ptica “stanovnica” pomažu virusu da opstane tijekom cijele godine iako to prije nije bio slučaj, rekao je.

Crni supovi, koji obitavaju na jugu Sjedinjenih Država i prije su izbjegavali zarazu, sada su među vrstama koje pate, rekao je David Stallknecht, direktor Southeast Cooperative Wildlife Disease Study na Sveučilištu Georgia.

Virus je također zarazio sisavce poput lisica, medvjeda i tuljana.

“Svi moramo vjerovati u čuda”, rekao je Stalknecht, “ali stvarno ne vidim scenarij u kojem bi to nestalo.”

Prelazak granice

Visoke razine virusa kod ptica kao što su plavokrile patke koje migriraju na velike udaljenosti pomogle su širenju virusa u nove dijelove Južne Amerike, rekao je Stalknecht.

Zemlje uključujući Peru, Ekvador i Boliviju prijavile su svoje prve slučajeve posljednjih mjeseci.

Ekvador je 29. studenoga proglasio tromjesečno izvanredno stanje za zdravlje životinja, dva dana nakon što je otkriven prvi slučaj, objavilo je tamošnje Ministarstvo poljoprivrede i stočarstva. Do sada je uginulo više od 1,1 milijun ptica, priopćilo je ministarstvo.

Infekcije u Urugvaju i Boliviji dovele su bolest blizu najvećeg svjetskog izvoznika piletine, Brazila, koji nikada nije potvrdio slučaj. Brazilski ministar poljoprivrede Carlos Favaro rekao je u srijedu da je zemlja istražila tri sumnjiva slučaja, ali su rezultati testa bili negativni.

“Svi su usredotočeni na sprječavanje gripe da stigne do naše zemlje”, rekao je Gian Carlos Zaki, koji uzgaja piliće za prerađivačku industriju Aurora u Chapecu, brazilskoj državi Santa Catarina.

“Dinamika divljih ptica se promijenila, a to je omogućilo promjenu virusa koji žive u njima”, rekla je Carol Cardona, stručnjakinja za ptičju gripu i profesorica na Sveučilištu Minnesota.

Poljoprivrednici pokušavaju primijeniti neobične taktike kako bi zaštitili perad, a neki koriste strojeve koji proizvode glasne zvukove kako bi prestrašili divlje ptice, kažu stručnjaci.

U Rhode Islandu, Eli Berkovic, proizvođač jaja i izvršni direktor tvrtke Little Rhodi Foods, raspršio je dezinficijens Lysol na guščji izmet na šetnici svoje farme u slučaju da sadrži virus. On također ograničava posjetitelje na farmi, tradicionalniju mjeru opreza.

Berković je rekao da se priprema za ožujak i travanj, kada će sezona seobe predstavljati još veći rizik za perad.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp