Veliko resetiranje: Britanski tajnik za znanost tvrdi da bi umjetna inteligencija trebala sudjelovati u vlasti

Veliko resetiranje: Britanski tajnik za znanost tvrdi da bi umjetna inteligencija trebala sudjelovati u vlasti

Vlada bi trebala koristiti sustave umjetne inteligencije poput ChatGPT-a kako bi pomogla u vođenju zemlje, tvrdi britanski tajnik za znanost.

Zastupnica Michelle Donelan, ministrica britanske konzervativne vlade za administraciju, rekla je da AI aplikacije kao što je Chat GPT imaju veliki potencijal i da se dužnosnici ne bi trebali bojati prihvatiti tehnologiju koja će im pomoći u vođenju zemlje.

Dolazi u trenutku kada umjetna inteligencija dobiva na snazi ​​u drugim dijelovima Europe, s rumunjskim premijerom prošlog tjedna koji je predstavio, kako tvrdi, prvog svjetskog savjetnika vlade za umjetnu inteligenciju.

Donelan, čije je profesionalno iskustvo u marketingu za World Wrestling Entertainment (WWE), navodno vjeruje da AI tehnologija može igrati ulogu u pomaganju upravljanja, rekavši da je sada na dužnosnicima da shvate kako najbolje koristiti slične chatbotove u radu vlade.

“Nikad se ne bismo trebali bojati ovih tehnologija. Trebamo ih prigrliti”, rekao je ministar za Telegraph.

Donelan je dodala da iako ne vidi dobru ideju da AI bude angažiran u savjetodavnoj ulozi ili na način da oblikuje vladinu ili državnu politiku o nekim pitanjima, vjerojatno postoje drugi načini na koje bi dužnosnici mogli koristiti tehnologiju.

“Moramo razmisliti o tome kakva je upotreba ChatGPT-a… kao što bi to učinila svaka druga organizacija”, rekla je, dodajući da bi organizacije izvan vlade također trebale spremno prihvatiti chatbotove kako bi povećale svoju produktivnost.

“Mislim da će ove vrste tehnologija stvoriti potpuno nova radna mjesta u područjima o kojima nismo ni razmišljali, a kamo nas to odvede je neograničeno”, rekla je – iako se za sada čini vjerojatnijim da će zamijeniti ljudske poslove nego ih stvoriti.

“Naravno da trebamo regulaciju, trebamo mjere zaštite. Ali nikada se ne bismo trebali bojati ovih tehnologija. Trebali bismo ih prihvatiti i koristiti kako bi mogli dovesti do otvaranja radnih mjesta ovdje u Ujedinjenom Kraljevstvu”.

Čini se da Donelanovo stajalište da bi privatne organizacije trebale koristiti chatbotove u svojim operacijama ne dijele svi, a brojne tvrtke u UK-u i šire upozoravaju osoblje da izbjegava korištenje ChatGPT-a zbog sigurnosnih i drugih razloga.

Drugi su u međuvremenu izrazili zabrinutost zbog ljevičarske pristranosti ChatGPT-a, koji često odbija hvaliti desničarske ličnosti iz straha da će biti “neprikladni” dok otvoreno podržava ljevičarske ciljeve.

Unatoč tome, čini se da je povjerenje ministra znanosti u novu AI tehnologiju kao što je ChatGPT dio rastućeg trenda u Europi, pri čemu se čini da brojni zakonodavci na kontinentu podržavaju povećanje upotrebe AI.

Nicolae Ciuca, rumunjski premijer, čini se da je predvodnik ovog novog trenda, s premijerom koji je svoj kabinet upoznao s njihovim novim robotskim kolegom, Jonom, tijekom događaja za novinare prošlog tjedna.

Proglašen kao prvi vladin savjetnik za umjetnu inteligenciju, Jona su navodno osmislili istraživači u zemlji kako bi pomogli vladinim dužnosnicima da procijene stavove šire javnosti, koja će moći komunicirati s neljudskom inteligencijom putem vladine web stranice, Twittera ili — u budućnosti — nekoliko lokacija iz stvarnog života koje tek treba objaviti.

Prema Ciucauu, rumunjski bi građani trebali vidjeti svoju “obvezu” komunicirati s Jonom, a premijer je rekao da je takva interakcija neophodna kako bi se bot u potpunosti angažirao na svojoj novoj poziciji.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp