Objavljena velika simulacija rata Kine i Tajvana: Svaki ishod završava ovim rezultatom

Objavljena velika simulacija rata Kine i Tajvana: Svaki ishod završava ovim rezultatom

Objavljena je velika simulacija rata između Kine i Tajvana.

U ratnim igrama nije predviđena upotreba nuklearnog oružja i Južna i Sjeverna Koreja nisu uključene u sukob.

Sve simulacije o mogućem kineskom napadu na Tajvan završavaju istim rezultatom – Kina u njima gubi.

Ali to bi bila Pirova pobjeda za Ameriku i Japan. Njihove pomorske i zračne snage pretrpjele bi tako velike gubitke da bi najvjerojatnije isključile mogućnost uspješnog suprotstavljanja novom kineskom napadu. Ta opcija, međutim, nije toliko važna. jer je malo vjerojatno da bi Kina nakon prvog poraza imala snage za još jedan napad. Morala bi sačuvati preostalu vojnu imovinu za obranu.

Ratne igre koje je provela Japanska mirovna zaklada “Sasakawa”  uzele su u obzir trenutne vojne snage Kine, Tajvana, Japana i Amerike . Zamišljena kineska invazija na Tajvan smještena je u dvotjedni vremenski okvir 2026. godine. Neprijateljstva bi uključivala Kinu, Tajvan i dijelove Japana.

Prije zračnog i pomorskog iskrcavanja na Tajvan, Kina bi morala uspostaviti zračnu nadmoć nad Tajvanskim tjesnacem. Amerika na to odgovara udarnim skupinama nosača zrakoplova, ali te snage nisu dovoljne da zaustave kineske napade. Amerika stoga mora uključiti zračne snage iz baze Kadena na Okinawi. Osim toga, američko ratno zrakoplovstvo također koristi infrastrukturu civilnih zračnih luka u Japanu.

To dodatno komplicira situaciju, jer Kina izvodi raketne napade na američke vojne ciljeve u Japanu . Japan to proglašava egzistencijalnom krizom, zbog čega udružuje svoje vojne snage s Amerikancima.

Nakon niza zračnih bitaka, Amerika uspijeva ostvariti zračnu nadmoć, nakon čega prekida opskrbu kineskih trupa koje su se iskrcale na obalama Tajvana. Tijekom tih bitaka Kina je izgubila više od 150 brodova, uključujući dva nosača zrakoplova, 168 lovaca i 48 transportnih zrakoplova. Ubijeno je ili ranjeno 40.000 pripadnika kineskih oružanih snaga.

Istodobno bi Amerika izgubila 19 ratnih brodova, 400 lovaca i oko deset tisuća vojnika i mornara . Japan također ima ozbiljne gubitke, odnosno 15 brodova, 144 lovca, uključujući F-35 i avione Mitsubishi J-2 “Raiden” .

Tajvanske snage izgubile su 13.000 vojnika, 18 brodova i 200 zrakoplova u ratnim igrama.

Sve u svemu, Kina bi izgubila većinu svojih pomorskih snaga, dok bi protivnička koalicija izgubila 750 zrakoplova. To su skupe letjelice. što ni Amerika nije mogla brzo nadoknaditi.

Ratne igre ne uključuju korištenje nuklearnog oružja, a Južna i Sjeverna Koreja nisu uključene u sukob.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp