Sprema li se EU za bezgotovinsku budućnost? Nadolazeći propisi mogli bi nas prisiliti na prihvaćanje digitalnog eura

Sprema li se EU za bezgotovinsku budućnost? Nadolazeći propisi mogli bi nas prisiliti na prihvaćanje digitalnog eura

Dok planovi za uvođenje centraliziranog novca pod kontrolom vlade dobivaju na snazi ​​u SAD-u, čini se da je konsenzus odlučio u korist uvođenja digitalne valute središnje banke (CBDS), tj. digitalnog eura.

I sad je pitanje kako točno dalje, pa tako i utvrđivanje strateških ciljeva.

U eurozoni – koju čini 20 (od 27) članica EU koje su usvojile euro – trgovci bi se mogli naći u obvezi prihvatiti buduću digitalnu valutu Europske središnje banke (ECB).

Podaci su to iz dokumenta o kojemu bi u ponedjeljak trebali raspravljati ministri financija eurozone. Obveza proizlazi iz dodjele EU CBDC-u istog statusa kao gotovini, čime postaje zakonito sredstvo plaćanja.

U dokumentu se navodi da bi se takvim načinom djelovanja osiguralo povećanje mrežnog učinka i distribucije digitalnog eura.

Još jedna točka koju dokument postavlja za ministarsku raspravu jest trebaju li postojati iznimke, čiji bi cilj bio “uravnotežiti načela ugovorne slobode i obveznog prihvaćanja”.

ECB tek treba formalizirati odluku o izdavanju svog CBDC-a, ali očekuje se da će se to dogoditi na jesen, au međuvremenu su birokrati EU-a očito zauzeti finalizacijom prijedloga, uključujući tehnička pitanja i prioritete.

Prošlog tjedna Europski parlamentarni forum o financijskim uslugama čuo je od povjerenice za financijske usluge Meredith McGuinness da će zakon biti predstavljen u bliskoj budućnosti i da ECB trenutno razmatra ključna dizajnerska i tehnička pitanja prije donošenja odluke.

Ali da bi središnja banka EU donijela tu odluku, potrebna je regulacija, uz sudjelovanje Europskog parlamenta i Europskog vijeća.

Očekuje se da će prijedlog biti podnesen u drugom tromjesečju 2023., kako bi se uspostavio CBDC blockchain i regulirao, uključujući pitanja kao što su status zakonskog sredstva plaćanja, privatnost i sprječavanje pranja novca, financijska stabilnost, distribucija i naknada te korištenje digitalni euro izvan eurozone, rekao je McGuinness.

Ranije u siječnju, ministri financija koji su to razmatrali – zajednički poznati kao “Eurogrupa” – primijetili su da je težnja EU-a za CBDC-om političko pitanje koje zahtijeva političke odluke.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp