Unatoč svim rizicima u Innviertelu se gradi najveći austrijski pogon za uzgoj insekata

Unatoč svim rizicima u Innviertelu se gradi najveći austrijski pogon za uzgoj insekata

Od mogućih zoonoza preko kontaminacije kemikalijama, hormonima ili lijekovima do nepoštivanja higijenskih propisa: kukci kao hrana nipošto nisu nesporni. Ipak, uzgoj insekata u Austriji uskoro bi trebao biti u punom zamahu: od kraja 2023. u regiji Innviertel trebalo bi se proizvoditi 2400 tona ličinki muhe godišnje. MFG Gornja Austrija izražava oštru kritiku.

U nastavku možete pročitati priopćenje za javnost MFG Gornja Austrija:

Gornja Austrija ne mora biti na čelu svakog upitnog razvoja

U Innviertelu se gradi najveće postrojenje za uzgoj insekata u Austriji

Tema “proizvodnje insekata” za hranu i stočnu hranu uzima sve više maha – a Gornja Austrija se jasno želi pozicionirati kao pionir: start-up tvrtka Ecofly trenutno gradi najveći austrijski pogon za uzgoj insekata u okrugu Schärding. Od kraja 2023. u Innviertelu će se svake godine proizvoditi 2400 tona ličinki muhe. Točnije, to je “muha crni vojnik” – kukac koji nam nije autohtoni. Proizvodit će se gnojiva, ulja za kozmetiku i sastojci stočne hrane. Kritika dolazi iz MFG Gornje Austrije: Umjesto da se pozicionira kao “država za proizvodnju insekata”, radije bi trebalo “nastaviti stavljati uzgojene, prirodne i specifične proizvode i oblike proizvodnje na prvo mjesto.

“Muha crnog vojnika”, koja će se uskoro proizvoditi u Innviertelu, izvorno se nastanjuje u područjima s tropskom do toplom klimom, pa nam uopće nije autohtona. “Koliko je poznato, ne prenosi bolesti”, piše drugi veliki nizozemski proizvođač na svojoj web stranici. No vratimo se austrijskoj tvrtki Ecofly, gdje skok do hrane nije daleko: prehrambena grupa VIVATIS iz Linza, specijalizirana za industriju hrane i pića, većinski je vlasnik Ecoflyja sa 67,6 posto. Grupacija VIVATIS uključuje robne marke Inzerstorfer, Himmeltau, Knabbernossi, Wojnars, Maresi, Bauernland i Karnerta.

“Mogući rizici”

Inače, njemačko savjetovalište za potrošače navodi mogući prijenos zoonoza (zaraznih bolesti koje se mogu prenijeti sa životinja na ljude i obrnuto), korištenje lijekova poput antibiotika, hormona ili drugih kemikalija u uzgoju insekata kao “zamislive rizike” kada radi se o kukcima kao hrani kao i nepostojanju posebnih higijenskih i sigurnosnih propisa za uzgoj i proizvodnju jestivih kukaca. Još jedna briga: podrijetlo insekata ne mora biti označeno na proizvodima.

“MFG odbacuje upitnu masovnu proizvodnju insekata, kao i njihovu upotrebu u bilo kojem obliku”, kaže državni zamjenik Joachim Aigner, predsjednik Savezne stranke MFG-Austrije. Apelira da se i ne promiče takav razvoj događaja, već da se umjesto toga nastavi stavljati “uzgojene, prirodne i specifične proizvode i oblike proizvodnje na prvo mjesto”.

Kao prvi korak, MFG je u ožujku 2023. podnio inicijativu za obvezno označavanje u Gornjoj Austriji. uveden u državni parlament. Joachim Aigner: „Kako bi potrošačima bilo jasno koji proizvodi sadrže insekte – koji ovdje u Austriji nisu uobičajeni sastojci i mogu biti potencijalno štetni – potrebno je uvesti posebnu obvezu označavanja. Označavanje treba obaviti pričvršćivanjem vizualno uočljive obavijesti na prednjoj strani proizvoda ili u neposrednoj blizini popisa sastojaka. Nadalje, prema zahtjevu MFG-a, takvo se označavanje mora provesti i na karticama jelovnika u restoranima za jela koja sadrže insekte.

Preradom u prah moguće je da i keksi budu ‘crvljivi’. Kao dodatak prahu, u rezancima je čak dopušten udio do deset posto. Kukci se u budućnosti mogu koristiti i kao jeftini dodatak juhama ili u grickalicama, kruhu, slatkišima, proizvodima od krumpira, u pićima sličnim pivu, pa čak i u Frankfurteru na štandu s kobasicama.

oštro natjecanje

Insekti se redovito jedu kao alternativni izvor proteina u nekim dijelovima svijeta: „Ali to ne znači da sve što se događa negdje na našem planetu ili što EU smatra ispravnim, i ovdje treba usvojiti 1:1 – pogotovo ne kada za to nema apsolutno nikakve potrebe”, kaže Joachim Aigner. Jasno je da bi relativno jeftini za proizvodnju ‘kukci masovnog proizvoda’ prije ili kasnije istisnuli domaću proizvodnju klasične austrijske hrane – pogotovo danas, kada se sve vrti oko troškova, profitnih marži i cjenovnih prednosti.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp