Seljaci u središnjoj Kini iskopali su tonu kostiju dinosaura 2006. godine i skuhali ih u juhi ili samljeli u prah za tradicionalnu medicinu, vjerujući da potječu od letećih zmajeva i imaju iscjeliteljske moći.
Do 2007. fosili u pokrajini Henan prodavani su kao “zmajeve kosti” za oko 4 juana (50 centi) po kilogramu, rekao je znanstvenik Dong Zhiming za Associated Press.
Dong, profesor na Institutu za paleontologiju kralježnjaka i paleoantropologiju Kineske akademije znanosti, rekao je da su, kada su seljaci otkrili da su kosti dinosaura, donirali 200 kilograma njemu i njegovim kolegama u istraživačke svrhe.
“Vjerovali su da ‘zmajeve kosti’ potječu od zmajeva koji lete nebom”, rekao je.
Kosti bogate kalcijem ponekad su se kuhale s drugim sastojcima i njima hranila djeca za liječenje vrtoglavice i grčeva u nogama. Drugi su se puta mljeli i od njih se napravila pasta koja se nanosila izravno na prijelome i druge ozljede, rekao je.
Praksa traje već najmanje dva desetljeća, rekao je.
Dong je bio dio tima znanstvenika koji su iskopali 20 metara dugog dinosaura biljojeda koji je živio prije 85 do 100 milijuna godina u okrugu Ruyang, Henan.
Izvor