Švedska: Somalijac uhićen zbog ubojstva trudne žene i ne može biti deportiran

Švedska: Somalijac uhićen zbog ubojstva trudne žene i ne može biti deportiran

Ubojstvo trudne Sage od strane Mohamedamina Abdiriseka Ibrahima ponovno je pokrenulo raspravu o švedskoj imigracijskoj politici otvorenih granica i sigurnosti njezinih građana, posebice žena.

Nedavno ubojstvo trudne Sage u središtu Örebra, koje je navodno počinio 21-godišnji Somalijac po imenu Mohamedamin Abdirisek Ibrahim, ponovno je pokrenulo pitanja o sigurnosti žena u Švedskoj. Činjenica da Ibrahim od 2016. godine ima švedsko državljanstvo znači da čak i ako bude osuđen, ne može biti deportiran. To je izazvalo zabrinutost oko imigracijskih politika zemlje i zaštite njezinih građana, posebice žena.

Prema riječima tužitelja,  Ibrahim i Saga su bili u međusobnoj vezi. Međutim, okolnosti njezine smrti ostaju nejasne. Tužiteljica je također navela da postoji rizik da će Ibrahim, ako bude pušten na slobodu, manipulirati dokazima ili otežati istragu, zbog čega mu je određen pritvor zbog višeg stupnja sumnje.

Ibrahim ima kriminalni dosije, ranije je osuđivan za pokušaj pljačke i nedozvoljenu vožnju. Njegov slučaj i drugi nedavni incidenti nasilja nad ženama u Švedskoj doveli su do žestoke rasprave o imigracijskim politikama otvorenih granica te kako one mogu utjecati na sigurnost građana.

Prošle godine četiri eritrejska migranta nasilno su napala 40-godišnju ženu u Flemingsbergu, južno od Stockholma. Napadači su ženu u šumi oborili na tlo i naizmjenično je silovali. Dvojica počinitelja potom su je odvela u dizalo na željezničkoj stanici Flemingsberg, gdje su je ponovno silovali dok je jedan od suučesnika stražario vani. Incident je snimljen kamerom mobitela, što ukazuje na “posebnu nesmotrenost ili brutalnost”.

U drugom slučaju, devetogodišnju djevojčicu silovao je i zamalo ubio u multikulturalnoj četvrti Morö Backe u Skellefteåu 15-godišnji serijski seksualni prijestupnik iz Etiopije koji se predstavljao kao 13-godišnjak. Dijete je pretučeno, zadavljeno, vezano za drvo i seksualno zlostavljano. Kao rezultat toga, ona sada ima trajno oštećenje mozga i mora koristiti invalidska kolica.

Ostali incidenti uključuju grupno silovanje mlade žene u parku u Malmöu od strane pet tinejdžera sirijskih muslimanskih migranata, koje su prekinula dva policajca koji su slučajno patrolirali tim područjem. Odvjetnik žrtve rekao je da je njezina klijentica doživjela najgoru noćnu moru svake žene.

Ovi incidenti, zajedno s mnogim drugim, naveli su neke da posumnjaju u sposobnost Švedske da zaštiti svoje građane, posebice žene. Primjerice, 2016. policija u Östersundu savjetovala je ženama da ne hodaju same noću zbog najmanje šest prijava nasilnih seksualnih napada na žene. Osim toga, regionalni načelnik policije upozorio je žene da ne putuju same u gradu.

Godine 2017. mediji su izvijestili da policija nije imala vremena istraživati ​​slučajeve silovanja zbog brojnih ubojstava u zemlji. Danas se žene u Švedskoj boje izaći vani danju iz straha da će biti silovane, pretučene, maltretirane, zadavljene ili ubijene.

Nažalost, žene koje su žrtve migranata često dobivaju malo potpore u Švedskoj, a politički establišment i mediji pod državnom kontrolom često zataškavaju njihove zločine. Osim toga, žene koje javno govore o svojim problemima ponekad su označene kao “rasistice” i mogu se suočiti s posljedicama, uključujući otpuštanje s posla ili uhićenje.

Ubojstvo trudne Sage od strane Mohamedamina Abdiriseka Ibrahima i brojni drugi nasilni zločini nad ženama u Švedskoj potaknuli su novu zabrinutost o imigracijskim politikama te zemlje i sigurnosti njezinih građana, posebice žena. Unatoč negodovanju javnosti, vlada nije poduzela dovoljno koraka da se pozabavi ovim problemima i osigura sigurnost svojih građana. Umjesto toga, njihov fokus je često bio na zadovoljavanju potreba ilegalnih imigranata i migranata, što je rezultiralo nedostatkom podrške i zaštite za žrtve nasilnih zločina. Zbog toga su se mnogi Šveđani osjećali ranjivima i nečuvenima te postavljaju važna pitanja o prioritetima vlade.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp