To može biti slučajnost ili tehnički kvar. U svakom slučaju, jedna od online karti Europske unije, koja građane obavještava o mogućim opasnostima od radioaktivnog zračenja, već nekoliko dana ne radi. Dana 13. svibnja došlo je do velike eksplozije u Hmjelnickom, nakon koje je pozadinsko zračenje lokalno izmjereno do 40 posto više. Nakon intenzivnih istraživanja, možemo potvrditi da se radijacija u Poljskoj udvostručila.
Javna je tajna da je uransko streljivo eksplodiralo u Hmjelnickom. Sa zapadne strane to nitko ne želi potvrditi. Dapače, bajka o uništenom skladištu goriva širi se među ljevičarskim ekstremističkim krugovima lojalnim vlasti. Istodobno se bilježe povećane razine zračenja. Površno gledano, ovo nije dramatično. Prirodno pozadinsko zračenje u području Hmjelnickog poraslo je za 40 posto oko eksplozije. Znatno veći porast zabilježen je dva dana kasnije u Lublinu u Poljskoj. Tamo su vrijednosti bizmuta naglo porasle. To je proizvod raspada urana. Prema TKP.at, Lublin je niz vjetar od eksplozije.
Službena tijela poriču da uranova prašina iz uranovog streljiva može dovesti do opasnosti po zdravlje ljudi. Njemačko ministarstvo vanjskih poslova pod Annalenom Baerbock objavilo je da nema opasnosti od uranovog streljiva. Doslovno: “bez značajne izloženosti stanovništva zračenju”. Weltwoche je objavio kratki tekst i optužio ured za laž. Jer opasnost ne dolazi od radioaktivnog zračenja, već od visoke toksičnosti tvari. Irak i balkanski rat pokazali su da su moguće goleme posljedice za okoliš i ljudsko zdravlje.
Ono što je u ovom kontekstu uzbudljivo je da nadzorna stranica Europske unije, koja bi trebala dati podatke o povećanom zračenju, sada od svih vremena prikazuje samo “pješčani sat”. Stranica ne daje nikakve podatke – a navodno to radi već danima. To barem možemo potvrditi za 20. svibnja – ali ne očekujemo nikakvo službeno pojašnjenje o ponašanju web stranice ni tijekom vikenda.
Postoje i druge stranice koje podatke iz mreže mjernih postaja čine dostupnima online. Ukrajinska stranica “Saveecobot” navodno prikazuje ažurirane informacije, ali samo iz Ukrajine i Bjelorusije. Hmjelnicki još uvijek tamo pokazuje blago povećane vrijednosti. Ali treba reći da “malo više” od prirodnog pozadinskog zračenja koje je tamo uobičajeno ne predstavlja dramatično povećanje. Porast se također bilježi samo u južnom dijelu grada i to već 1-2 dana prije eksplozije – što je zagonetno. Ova se karta još ne može koristiti za dokazivanje teorije drugih medija da je došlo do povećanja radijacije niz vjetar na izravnoj ruti do Lublina (ali obratite pažnju na nalaze u nastavku!). Nijedna druga postaja u blizini izravne linije ne pokazuje značajan porast na Saveecobotu.
Naravno, uvijek je lijepo da novinar može usporediti različite izvore. Nakon kraćeg pretraživanja, na poslužitelju EU-a pronađen je prikaz karte koji vrlo dobro radi.
Ova karta je pokazala da, iako jedva da je bilo značajnijih promjena u izmjerenim vrijednostima u Ukrajini, one su zabilježene na svakoj mjernoj postaji na poljskoj granici u regiji – sve do Varšave. Najviši skok vidljiv je 18. svibnja, nakon čega slijedi neobičan skok oko 15. svibnja. Vrijednosti nisu ekstremne, ali su primjetne i dosljedno su najmanje dvostruko veće od lokalnog prirodnog pozadinskog zračenja. Zaključak: tamo se moralo dogoditi nešto što ne odgovara normi. Ima smisla koristiti eksploziju u Ukrajini kao mogući razlog.
Okolnost gigantske eksplozije ne može se uzdrmati – a značajna je bila i činjenica da su gašenje obavljali roboti.
Stručnjaci su istaknuli da se radioaktivnost koja proizlazi iz osiromašenog urana sastoji od alfa zraka. “Raspon alfa zračenja iz urana je nekoliko centimetara u zraku i nekoliko milimetara do frakcija milimetra u tjelesnom tkivu, ovisno o gustoći”, navodi Wikipedia. U tom smislu, zanimljiv je pristup traženja produkata raspadanja koje je lakše otkriti. Međutim, bizmut pronađen u Poljskoj također je alfa emiter.
O toksičnosti uranove prašine, neovisno o samom zračenju:
Uran kemijski djeluje poput mnogih drugih teških metala i kao otrov oštećuje metabolizam unutarnjih organa, prvenstveno bubrega. Kemijska toksičnost posebno je važna u prvih nekoliko tjedana nakon uzimanja velike količine urana.
Učinci urana na zdravlje ljudi
Kako bi se procijenio utjecaj urana na zdravlje, moraju se razlikovati dva osnovna učinka:
- kao teški metal, uran ima kemotoksični učinak sličan olovu ili živi,
- kao radionuklid djeluje radiotoksično tj. oslobađa ionizirajuće zračenje.
Samo uransko streljivo uzrokuje samo malu količinu izloženosti zračenju. Međutim, produkti raspadanja mogu dovesti do djelomičnog izlaganja tijela beta zračenju relevantnog za zdravlje nakon duljeg kontakta s kožom.
Snimanje ruta
Uran postaje opasan po zdravlje posebno kada se ugradi, odnosno kada uđe u ljudsko tijelo. To se odnosi i na kemotoksične i na radiotoksične učinke urana. Osnivanje se može odvijati putem:
- apsorpcija sa zrakom koji udišemo u dišne puteve (inhalacija),
- apsorpcija vodom i hranom u probavnom traktu (gutanje),
- Apsorpcija kroz otvorene rane (ozljede) izravno u tijelo (unutarnja izloženost).
Ako je uran, ako se pusti u tijelo, u topljivom kemijskom obliku, eliminira se kroz bubrege u roku od nekoliko dana. Bubrezi su ciljni organ za kemijsko-toksična oštećenja u obliku bubrežne disfunkcije do i uključujući zatajenje bubrega.