Pokazuje li slika iz 1937. godine dokaz o putovanju kroz vrijeme?

Pokazuje li slika iz 1937. godine dokaz o putovanju kroz vrijeme?

Na slici koja prikazuje scenu iz 17. stoljeća, Indijanac u desnoj ruci drži uređaj za koji mnogi vjeruju da je jezivo sličan modernom pametnom telefonu.

Može li ova slika biti dokaz putovanja kroz vrijeme? Prema prizoru snimljenom na slici, čini se da Indijanac zuri u artefakt za koji neki kažu da je jezivo sličan modernom pametnom telefonu.

Zapravo, na slici iz 1937. američki domorodac drži “napravu” dok zuri u nju, a prema mnogima, kao da zapravo drži pametni telefon. Slika – pod nazivom Gospodin Pynchon i naseljavanje Springfielda – prikazuje scenu iz 17. stoljeća.

Muškarac u prvom planu prikazan je s perjem na glavi i ogrnut bijelim pojasom. Međutim, u desnoj ruci drži tajanstveni predmet.

Dakle, koji je predmet koji Indijac drži?

Za povjesničare je smiješno – i još više – razmišljati o putovanju kroz vrijeme ili dokazima o korištenju pametnih telefona u 17. stoljeću.

U intervjuu za Motherboard, Dr. Margaret Bruchac sa Sveučilišta u Pennsylvaniji : “Nevjerojatno podsjeća na pametni telefon, i po načinu na koji se drži i po načinu na koji privlači vašu pozornost.”

Međutim, Bruchac je dodala da je predmet željezna oštrica, a ne pravi pametni telefon, te da je slika “romanticizirani umjetnički žanr”, zbog čega je teško reći što je.

To “govori mnogo o suvremenim američkim fantazijama i fikcijama o kolonijalnoj bijeloj dominaciji nad Indijancima”, dodala je.

I dok postoje oni koji pretpostavljaju da je uređaj zapravo pametni telefon, ukazujući na činjenicu da su neki ljudi nekako mogli putovati naprijed-nazad kroz vrijeme, povjesničar Daniel Crown tvrdi da je predmet u pitanju – koji podsjeća na pametni telefon – je zapravo ogledalo, koje je postalo rašireno nakon uvođenja u 17. stoljeću.

“Da to kažem najpristojnije moguće, Romanova takozvana ‘apstraktna’ estetika bila je namjerno dvosmislena”, rekao je Crown Motherboardu u e-poruci .

“Kad je Romano slikao mural, Amerikanci su bili opsjednuti tropom ‘plemenitog divljaka’. S obzirom na fokus scene na osnivanje Springfielda, Romano je vjerojatno pokušavao na reduktivan način uhvatiti uvođenje modernizma u znatiželjnu, ali tehnološki zakržljalu zajednicu koja je odmah bila očarana Pynchonovom kolekcijom sjajnih predmeta,” dodao je Crown.

Osim mogućnosti da se radi o zrcalu ili željeznoj oštrici, predmet bi mogao biti i vjerski tekst. prema dr Krunski predmet koji je držao Indijanac možda je bilo jedno od evanđelja.

“Ovi su postojali u to vrijeme i bili su otprilike istog pravokutnog oblika”, rekao je za Motherboard .

Dakle, tu je, kontroverzna slika za koju neki kažu da je dokaz da su iPhone i Android uređaje držali američki domoroci u 17. stoljeću, ali stručnjaci kažu da je to samo još jedna obična slika koja je zaokupila maštu nekih, a sporni predmet je samo željezna oštrica, ogledalo ili drevni vjerski tekst.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp