- Epoha Portal
Neuspjeh u suzbijanju “dezinformacija” mogao bi pogoditi divove društvenih medija poput Facebooka i Twittera s novim zakonodavstvom koje bi ih moglo udariti po džepu.
Prema novom nacrtu zakona australske vlade, kako bi se suzbilo širenje “dezinformacija” i lažnih vijesti na njihovim platformama, uvedene su značajne kazne za popularne društvene mreže.
Prema prijedlogu Australske uprave za komunikacije i medije (ACMA), od tvrtki društvenih medija zahtijevat će se da vode evidenciju koja pokazuje njihove napore da spriječe širenje takvih informacija online. Morat će biti vrlo precizni i detaljni u svojim izvješćima kako bi dokazali svoju borbu protiv tzv. dezinformacija.
Ponovljeni propusti mogli bi dovesti do suočavanja s fiksnim kaznama u milijunima dolara.
“Netočne informacije i dezinformacije stvaraju podjele unutar zajednice, potkopavaju povjerenje i mogu ugroziti javnu sigurnost”, izjavila je u nedjelju ministrica komunikacija Canberre Michelle Rowland. Dodala je da je “…vlada predana zaštiti Australaca na internetu”.
Prema vladinom prijedlogu, ACMA bi imao ovlasti nametnuti novi “kodeks” prakse na platformama društvenih medija koje opetovano pokazuju nesposobnost praćenja širenja lažnih vijesti pružanjem usluga. Također bi se uspostavio “standard” za cijelu industriju koji bi nalagao uklanjanje određenog sadržaja, zahtijevajući robusnije metode za prepoznavanje dezinformacija i povećanu upotrebu provjere činjenica.
Sustavno kršenje kodeksa dovelo bi tvrtku do maksimalne kazne od 2,75 milijuna australskih dolara. Najveća kazna za kršenje industrijskog “standarda” bila bi 4,6 milijuna američkih dolara.
Hipotetska kazna prema najnovijim uvjetima za Facebookovu matičnu kompaniju Meta iznosila bi 5,35 milijuna dolara, piše The Age.
EU je prošle godine nametnula slična pravila koja reguliraju sadržaj društvenih medija, a tvrtke društvenih medija također su bile odgovorne za kazne povezane s godišnjim globalnim prometom.
Prema predloženom zakonu, vlada Canberre ne bi imala nikakvu ulogu u određivanju koji internetski sadržaj predstavlja “dezinformaciju” ili “dezinformaciju”.
Rowland je naglasila da je zakon osmišljen kako bi se “postigla prava ravnoteža” između suzbijanja lažnih vijesti i zaštite slobode govora na internetu.
Iz tog se razloga početkom ovog mjeseca Michelle Rowland sastala s Meta timom uključujući njihovog globalnog predsjednika za javnu politiku Joela Kaplana – kako bi razgovarali o intenzivnijem suzbijanju dezinformacija. Na svom je Twitter profilu svečano objavila vijest o tom važnom sastanku, napisavši: „Online sigurnost je zajednička odgovornost. Svi mi imamo ulogu u zaštiti Australaca od prijevara, lažnih i dezinformacija te cyber zlostavljanja.“
Online safety is a shared responsibility. We all have a role to play in protecting Australians from scams, mis & disinformation, and cyber abuse.
— Michelle Rowland (@MRowlandMP) June 6, 2023
Today I met with the Meta team, including their Global VP for Public Policy, Joel Kaplan, to discuss how we can do just that. pic.twitter.com/l8BiKS1yee
Odobrenje se također neće odnositi na samostalne sadržaje, službene izborne informacije i stručne vijesti. Google je prethodno uklonio oko 3000 videozapisa postavljenih na YouTube iz Australije koji su širili ono što je nazvao opasnim ili pogrešnim informacijama o Covidu.
Predloženi zakon objavljen je u subotu i trenutno je u javnoj raspravi, za što je Rowland rekla da je prilika za Australce i tvrtke društvenih medija kao što su Facebook i Twitter.
Izvor: The Age, Twitter
This morning Minister Stephen Jones and I hosted a roundtable with industry ahead of the launch of the National Anti-Scams Centre, to help keep Australians safe from scammers 📲 pic.twitter.com/xgHZU5LiAE
— Michelle Rowland (@MRowlandMP) June 20, 2023