Pripreme za novu pandemiju: EU, s Pfizerom i drugim proizvođačima cjepiva, stvara zalihe za buduće “opasnosti”

Pripreme za novu pandemiju: EU, s Pfizerom i drugim proizvođačima cjepiva, stvara zalihe za buduće “opasnosti”

Europska komisija osigurala je ugovore s Pfizerom i nekoliko europskih proizvođača lijekova za izdvajanje kapaciteta za proizvodnju do 325 milijuna cjepiva godišnje u slučaju buduće globalne zdravstvene krize, objavljeno je u petak.

Sporazum, o kojem je prvi izvijestio Reuters, pokriva mRNA, vektorska i proteinska cjepiva i ne odnosi se na postojeće sporazume o cjepivima protiv COVID-19 između EU-a i proizvođača cjepiva, uključujući američki Pfizer.

Europska komisija objavila je da Europa mora biti bolje pripremljena za buduće hitne zdravstvene situacije.

Rečeno je da sporazum osigurava da su tvrtke spremne odgovoriti na krizu ažuriranjem svojih pogona i nadzorom opskrbnih lanaca, “uključujući stvaranje zaliha tamo gdje je to potrebno”, stoji u priopćenju Komisije.

Ako bi se proglasilo novo javnozdravstveno izvanredno stanje, tvrtke bi “brzo pokrenule proizvodnju”, stoji u priopćenju.

No aktivisti za pravednost cjepiva rekli su da EU riskira ponavljanje onoga što je Svjetska zdravstvena organizacija nazvala “apartheidom cjepiva” tijekom COVID-19.

“Nakon pandemije u kojoj su zemlje u razvoju poslane u drugi plan zbog cjepiva i liječenja, čini se da EU i farmaceutske tvrtke planiraju sve ponoviti u sljedećoj zdravstvenoj krizi”, rekao je Mohga Kamal-Ianni, politolog . suvoditelj Nacionalne alijanse za cjepiva.

Komisija je odabrala Pfizerove tvornice u Irskoj i Belgiji da rezervišu kapacitete za proizvodnju mRNA cjepiva. Španjolski Reig Jofre ( RJFE.MC ) i Laboratorios Hipra SA odabrani su da rezervišu kapacitete za cjepiva na bazi proteina, a Bilthoven Biologicals BV iz Nizozemske za cjepiva na bazi vektora.

Pfizer je rekao da “shvaća hitnu potrebu za boljom pripremljenošću za pandemiju i planiranjem odgovora te je poduzeo nekoliko ključnih koraka prema spremnosti za potencijalne buduće globalne epidemije”, bez elaboriranja tih koraka.

Reig Jofre rekao je da je ugovorom s EU kapacitet rezerviran na četiri godine, s mogućnošću produženja na maksimalno osam godina. Ni tvrtke ni EU nisu otkrile nikakve financijske detalje posla.

Svjetska zdravstvena organizacija pozvala je vlade i proizvođače da rezerviraju do 20% svih testova, cjepiva ili tretmana za globalnu agenciju za distribuciju u siromašnijim zemljama kako bi se izbjeglo ponavljanje “katastrofalnog neuspjeha” tijekom pandemije COVID-a, stoji u nacrtu. globalnog sporazuma o pandemiji o kojem se trenutno raspravlja.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp