Francuski gradonačelnici pozvali su na građansku mobilizaciju za potporu vladavini zakona, nakon šest noći nemira zbog policijskog ubojstva 17-godišnjeg Francuza Alžirca, dok anketa pokazuje snažno protivljenje javnosti prosvjednicima.
Nacionalna udruga gradonačelnika pozvala je građane da se u ponedjeljak u podne okupe u svojim lokalnim vijećnicama kako bi podržali “uspostavu reda u republici”. Vladine zgrade bile su pogođene “ekstremnim nasiljem” tijekom tjedna, navodi se u priopćenju objavljenom u nedjelju.
Prema France 24, deseci ljudi odazvali su se pozivu u komuni L’E-le-Rose, čiji je izabrani poglavar izravno na meti. Kuća Vincenta Jeanbruna, gradonačelnika pariškog predgrađa, zapaljena je automobilom u nedjelju navečer. Službenik u tom trenutku nije bio u zgradi, ali su bili njegova supruga i djeca, koji su zadobivši ozljede uspjeli pobjeći.
Ubojstvo Nahel M. tijekom zaustavljanja prometa izazvalo je veliku krizu za predsjednika Emmanuela Macrona, koji se borio s nekoliko valova nemira tijekom svog mandata. Elizejska palača priopćila je da razmatra uvođenje izvanrednog stanja u cijeloj zemlji.
Istraživanje koje je proveo anketar Ifop za novine Le Figaro pokazalo je široku podršku javnosti takvoj mjeri, sa 69 posto građana za. Sličan udio ispitanika iskazao je negativan stav prema izgrednicima.
Međutim, mišljenja su oštrije podijeljena oko ponašanja policije, koja se suočila s novim optužbama za rasizam nakon smrtonosnog incidenta prošlog utorka. Istraživanje je pokazalo da 43% i 14% izražava povjerenje i suosjećanje s policajcima, dok ih 32% gleda na njih sa zabrinutošću ili neprijateljstvom.
Crowdfunding kampanja potpore policajcu koji je ispalio hitac koji je doveo do nereda prikupila je više od milijun eura (1,09 milijuna dolara), a sudjelovalo je više od 40.000 ljudi. Najveća donacija, prema medijskim izvješćima, bila je 3000 eura (3250 dolara).
Građanski sukobi u Francuskoj uslijedili su nakon višemjesečnih prosvjeda protiv kontroverzne mirovinske reforme. Radničke organizacije od siječnja organiziraju štrajkove i demonstracije protiv povećanja dobi za odlazak u mirovinu, što je odobreno po posebnoj proceduri, bez glasovanja u parlamentu.