Novi razina cenzure na snazi: Promocija Andrewa Tatea u Velikoj Britaniji biti će zakonom zabranjena

Novi razina cenzure na snazi: Promocija Andrewa Tatea u Velikoj Britaniji biti će zakonom zabranjena

Hrabri napad Ujedinjenog Kraljevstva na slobodu govora, nazvan Zakon o online sigurnosti i ratificiran većinom od 72 u Domu lordova, ne postaje ništa manje rigorozan. Zapravo, postoje sugestije da bi moglo biti još gore.

Predložene promjene zahtijevaju da tehnološke tvrtke budu odgovorne za korištenje algoritama koji usmjeravaju korisnike na određeni sadržaj, a ne samo na sam sadržaj.

Najupečatljiviji primjer koji se navodi u raspravi je onaj Andrewa Tatea, influencera koji se suočava s pravnim optužbama, ali je i meta cenzure na raznim platformama društvenih medija.

Prijedlog zakona je u kasnoj fazi donošenja i ima za cilj regulirati end-to-end pružatelje usluga, kao što su društveni mediji i tražilice, kako bi zaštitili korisnike od “štetnog” sadržaja.

Predložene izmjene učinile bi nezakonitim “namjerno ‘guranje’ 13-godišnjih dječaka Andrewu Tateu – ne zbog lošeg sadržaja, već jednostavno zato što su 13-godišnji dječaci slični jedni drugima i jedan od njih je već bio na stranici”.

Barunica Kidron, arhitektica ovih promjena, inzistirala je na ispitivanju kako tvrtke dizajniraju svoje usluge, često kako bi potaknule korisnike na određene vrste sadržaja.

Međutim, iako ima za cilj zaštititi mlade korisnike od potencijalne štete, ova promjena fokusa također će ugušiti slobodu izražavanja.

Amandmane su podržale brojne političke ličnosti poput barunice Harding, konzervativke i bivše izvršne direktorice TalkTalka, i barunice Benjamin.

Međutim, neki kritičari tvrde da široka podrška može previdjeti potencijalnu prijetnju načelu slobode govora.

Ministar kulture Lord Parkinson istaknuo je vladin stav da zakon već prepoznaje ulogu funkcija, značajki i dizajna u riziku od štete. Izrazio je zabrinutost da bi izmjene mogle razvodniti zakon ili dovesti do iskorištavanja pravne nesigurnosti, potencijalno utječući na slobodan protok informacija i korisničko iskustvo na tim platformama.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp