- Ana Despot
- Pixabay
Kad pomislim na lavandu moje prve asocijacije su njen opojni miris i moja najdraža boja, ali ova divna biljka ima toliko korisnih svojstava i primjena da ih je gotovo i nemoguće sve nabrojati.
Iako smo navikli gledati polja lavande u primorskim krajevima, sve češće se uzgaja i u unutrašnjosti gdje postoje čak i plantaže. Nije zahtjevna po pitanju tla, a voli sunce i privlači pčelice dok nametnike i ostale kukce odbija.
U neka davna vremena lavanda se koristila kao sveta biljka te za miris osobnih predmeta, odjeće i kose. Danas se lavanda sve češće koristi u ljekovite i terapeutske svrhe. Ukoliko imate neke zdravstvene poteškoće, a ne želite ih tretirati farmaceutskim pripravcima,
lavanda bi mogla biti rješenje koje tražite.
Čaj od lavande pomaže kod grčeva u želucu i crijevima, nadutosti, žučnih problema, bolesti jetre, migrene, astme, bolesti dišnih puteva, prehlade, gripe, bolesti kože, visoke temperature, lupanja srca, nesanice i anksioznosti. Može biti regulator menstrualnog ciklusa te pomoć u ublažavanju simptoma menopauze.
Eterično ulje lavande se radi svojih antiseptičnih svojstava koristi kod poremećaja u crijevnoj flori, jer djeluje i kao antibaktericid, a ujedno uklanja i parazite. Smiruje i opušta mišiće, a učinkovito je i protiv bolova, gljivica i upala. Može se koristiti i kao dezinficijens, a ukoliko se koristi u kupkama ili utrljava direktno u kožu ima i antireumatska svojstva.
Nekoliko kapi lavandina ulja na kockici šećera odagnat će tjeskobu, umiriti želudac i ublažiti grčeve u trbuhu, a utjecat će povoljno i na srce. Ovo ulje pomaže i kod migrene ukoliko njime namažemo bolno mjesto.
Ulje lavande učinit će čuda i za rast kose. Blagotvorno djeluje na vlasište, učinkovito je protiv gljivica i peruti, ubrzava rast kose, a može pomoći i kod alopecije.
Kad pojačano vježbanje, izbacivanje kofeina i ostale metode ne daju nikakve rezultate protiv nesanice, rasporedite nekoliko kapi eteričnog ulja lavande po jastučnici i mirni snovi su zagarantirani.
Ukoliko imate akne, ekceme ili upale kože, nanošenje ulja lavande na zahvaćena područja može ublažiti upalu. Obzirom da se radi o esencijalnom ulju, prije upotrebe potrebno ga je razrijediti u vodi ili nekom baznom ulju poput maslinovog, avokadovog ili bademovog (bitno je da se radi o hladno prešanom ulju).
Lavanda može funkcionirati i kao sredstvo za ublažavanje boli, jer ulje sadrži linalil acetat i linalol, protuupalne komponente koje se nalaze u mnogim esencijalnim uljima te polisaharide. Prema nekim istraživanjima, biljke koje sadrže ove molekule učinkovite su u liječenju upalnih bolesti poput artritisa i reume.
Zbog svojih protuupalnih učinaka, lavanda također može poboljšati stanje kod bronhijalne astme. Aromaterapija lavandom dvadeset minuta dva puta dnevno može ublažiti valunge i time značajno poboljšati kvalitetu života u menopauzi.
Esencijalno ulje lavande učinkovito je i u inhibiranju rasta određenih vrsta gljivica pa bi moglo djelovati i kao lijek za liječenje lišajeva i atletskog stopala.
Jedna od najvećih prepreka uživanju u ljetnim aktivnostima su insekti. Lavanda je spas i u ovom slučaju, jer je prirodno sredstvo za odbijanje kukaca poput muha, komaraca i moljaca.
Ova mirisna biljka može se koristiti i kao prirodni osvježivač zraka u stanu. Rasporedite lavandu po kutovima sobe, u kupaonicu, kuhinju i ormare te uživajte u svježem i stimulativnom mirisu.
U zadnje vrijeme lavanda je sve češće prisutna i kao sastojak nekih sapuna, losiona i sredstava za pranje tijela. Upotrebom takvih proizvoda vaša koža će zadržati prirodnu vlažnost, a ujedno ćete se nakon kupanja osjećati opušteno i smireno.
Nije čudo da ovu aromatičnu biljku sve češće susrećemo i u kuhinji. Sušena, kulinarska lavanda odlična je u raznim receptima, od slanih do slatkih jela. Posebna delicija je sladoled od lavande koji nas osobito veseli u ovim ljetnim mjesecima.
Ukoliko samo pet minuta dnevno udišemo esencijalno ulje lavande smanjit ćemo nivo kortizola u organizmu što će ublažiti stres i napetost, a ujedno ćemo time ojačati imunitet i djelovati preventivno protiv povišenog tlaka. Na ovaj način oslobodit ćemo organizam i od slobodnih radikala te time usporiti proces starenja.
Uza sve dobrobiti koje nam ova čudesna biljka pruža, kao i kod svih biljnih pripravaka potrebno je zadržati dozu opreza. Obzirom da su neki ljudi osjetljivi na lavandu, mogu nakon upotrebe osjetiti glavobolju te želučane tegobe ili bolove u zglobovima. Iako je lavanda na koži u većini slučajeva preporučljiva i ljekovita, postoji rizik od alergijske reakcije ili iritacije kože kod osjetljivih osoba.
Simptomi preosjetljivosti uključuju otekline, crvenilo ili osjećaj pečenja. Prestanite koristiti lavandu ako imate bilo koju od ovih reakcija.