Francuska ne želi povući svoje vojnike iz Nigera, a druge države u regiji razmišljaju o vojnoj intervenciji. Postoji opasnost od eskalacije koja bi mogla dovesti do destabilizacije zapadne Afrike. Europa bi se također mogla suočiti s novom migracijskom krizom.
Zapadnoj Africi prijeti razdoblje političke nestabilnosti koja neće utjecati samo na unutarnju politiku pojedinih zemalja, već bi čak mogla dovesti do prekograničnih ratova. To se odražava u nedavnim događajima od vojnog udara protiv predsjednika Bazouma u Nigeru. Ne samo da Francuska odbija povući tamo stacionirane trupe (usput rečeno, u zemlji su i američki vojnici), nego vojnom intervencijom prijeti i regionalni prozapadni državni savez ECOWAS.
West Africa's regional bloc says a military intervention in junta-ruled Niger is a "the last resort" as Nigeria cuts electricity supplies to intensify pressure on the country's coup leadershttps://t.co/b6eeGqCEEW pic.twitter.com/omjRvBB9XA
— AFP News Agency (@AFP) August 3, 2023
“Dok je njihov sastanak završio u petak u susjednoj nigerijskoj prijestolnici Abuji, šefovi obrane regije dovršili su plan upotrebe sile protiv nigerijske hunte – za što je potrebno odobrenje njihovih političkih vođa – ako Mohamed Bazoum ne bude vraćen na mjesto predsjednika Nigera. Izvještava novinska agencija AP s hitnog samita. “Izaslanstvo Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država u Nigeru, na čelu s bivšim nigerijskim čelnikom generalom Abdulsalamijem Abubakarom, neuspješno se pokušalo sastati s pučistom generalom Abdourahmaneom Tchianijem”, objavljeno je.
General Tchiani je upozorio da će Niger, ako bude napadnut izvana, odmah i bez prethodne najave uzvratiti. Čelnici državnog udara optužili su Francusku za umiješanost, tvrdeći da su Bazoumovi dužnosnici odobrili francusku vojnu intervenciju za obnovu ustavne vlasti. Dođe li do intervencije, ona bi se vjerojatno dogodila duž granice između Nigera i Nigerije duge oko 1500 km. Osim toga, nigerske trupe također bi mogle poduzeti akciju protiv francuskih vojnika ako se umiješaju u sukob.
Takva eskalacija, koja bi također mogla uvući zemlje Malija i Burkine Faso u rat na strani puč vlade u Nigeru, ne bi bila samo regionalna katastrofa. U regiji, u kojoj živi gotovo 400 milijuna ljudi, to bi moglo dovesti do velikih migracija u Europu. Čak i kad bi samo 1 posto stanovništva regije krenulo na put, to bi bilo otprilike tri puta više od broja migranata koji su se slijevali na “stari kontinent” 2015. godine, tijekom vrhunca tadašnje migracijske krize.