Ujedinjeni narodi (UN) nisu ljubitelji slobode govora i jedan od njihovih planova za “borbu” protiv takozvanih “dezinformacija, govora mržnje i stigmatizacije” je na rubu finalizacije.
Konačni nacrt sadrži nekoliko sporazuma šefova država i vlada o suzbijanju zakonitog govora. Osim toga, sadrži obećanja ovih šefova država i vlada da će podržati dva instrumenta koji će UN-ovoj Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) dati povećane ovlasti za ciljanje “dezinformacija” i izgradnju svojih mreža za nadzor.
Ovi instrumenti, Međunarodni sporazum o pandemiji i Izmjene i dopune Međunarodnih zdravstvenih propisa (2005.), na snazi su od 2021. i, unatoč velikom povlačenju, na putu su da budu dovršeni do svibnja 2024.
Konačni nacrt ove političke deklaracije razvija se za UN-ov sastanak na visokoj razini o prevenciji, pripravnosti i odgovoru na pandemiju koji će se održati 20. rujna 2023. u New Yorku. Politička deklaracija navedena u ovom nacrtu bit će finalizirana na ovom sastanku.
Iako političke deklaracije UN-a obično nisu pravno obvezujuće, one imaju značajan pravni učinak. Prema UN-u, deklaracije “predstavljaju dinamičan razvoj međunarodnih pravnih normi i odražavaju obvezu država da se kreću u određenim smjerovima, poštujući određena načela”.
Predložena zabrana govora navedena su u nekoliko odjeljaka konačnog nacrta ove političke deklaracije.
U odjeljku OP35, čelnici država i vlada suglasni su “poduzeti mjere za suzbijanje i rješavanje negativnog utjecaja dezinformacija povezanih sa zdravljem, govora mržnje i stigmatizacije, posebno na platformama društvenih medija” i boriti se protiv “oklijevanja cijepljenja u kontekstu prevencije pandemije , pripravnost i odgovor.” Osim toga, odjeljak OP42 uključuje sporazum o borbi protiv “dezinformacija”.
Države članice UN-a podupiru Sporazum o pandemiji u odjeljku OP15 i slažu se potaknuti Međuvladino pregovaračko tijelo (skupina odgovorna za izradu nacrta i pregovore o Sporazumu o pandemiji) da završi pregovore o “Konvenciji SZO, Sporazumu ili drugom međunarodnom instrumentu o prevenciji pandemija, pripravnost i odgovor” (pun naziv Sporazuma SZO o pandemiji).
Ne samo da države članice UN-a daju izričitu potporu pandemskom sporazumu i zalažu se za njegovu finalizaciju, već također pozivaju Međuvladino pregovaračko tijelo (IGB) da kao prioritet stavi “potrebu za poštenjem”. Njegovi zagovornici pravednost predstavljaju kao nešto što promiče pravednost, ali kritičari upozoravaju da politika pravednosti može dovesti do pristranosti i ubrizgati “radikalnu ideologiju”.
Podrška izmjenama i dopunama Međunarodnih zdravstvenih propisa (IHR) sadržana je u odjeljku OP16 konačnog nacrta. Ovaj odjeljak potiče radnu skupinu usredotočenu na ove izmjene i dopune da nastave s radom prema planiranom datumu dovršetka svibnja 2024.
Ova politička deklaracija jedan je od mnogih načina na koji UN pooštrava kontrolu nad govorom. Upravo je ove godine počela graditi “digitalnu vojsku” za borbu protiv “smrtonosnih dezinformacija”, poticala ljude da cinkare jedni druge zbog “govora mržnje” i tvrdila da će cenzuriranje “dezinformacija” i “govora mržnje” zaštititi “slobodu govora” .”
UN se također konzultirao s nekoliko vlada i blokova o njihovom radu na cenzuri. Konkretno, održano je više “dezinformacijskih sesija” s agencijom za cenzuru vlade Ujedinjenog Kraljevstva te su održani razgovori s Europskom unijom o tome kako se uhvatiti u koštac s “dezinformacijama” na digitalnim platformama.
Pažnja:
Epoha se svakodnevno nalazi na meti sveprisutnih cenzora koji svim sredstvima rade na našem gašenju kao alternativnog medija koji djeluje potpuno neovisno i nije ni pod čijom kontrolom. Ukoliko vam se sviđa naš rad možete nas podržati skromnom donacijom, jer svaki vaš cent presudan je u našem opstanku.