Zbog zelene agende Britanci će imati mjesečne račune od oko 2300 funti

Zbog zelene agende Britanci će imati mjesečne račune od oko 2300 funti

Kućanstva se suočavaju s procijenjenim računom od 2300 funti za isključivanje britanske plinske mreže kao dio vladinog nastojanja prema neto nuli, sugerira nacrt službenog izvješća koji je procurio.

Trošak razgradnje mreže mogao bi dosegnuti ukupno 65 milijardi funti, prema nacrtu izvješća Nacionalnog povjerenstva za infrastrukturu (NIC).

Ovo je prvi put da je neko javno tijelo ispitalo budućnost mreže ukopanih cijevi od 176.000 milja, koja opslužuje osam od 10 domova, ali postoji rizik da postane zastarjela prema planovima za postizanje nulte neto emisije ugljika. Neiskorištene cijevi moraju se ukloniti ili postoji opasnost od urušavanja, a stručnjaci strahuju od mogućih urušavanja cesta.

Kućanstva bi mogla biti prepuštena da snose troškove kroz veće račune za energiju ili poreze, budući da u sadašnjim državnim proračunima nema odredbe za njihovo uklanjanje, a energetske tvrtke nisu obvezne pokriti troškove.

NIC nije osporio brojke kada je kontaktiran, iako je insajder inzistirao da se radi o nacrtu izvješća i da bi se moglo promijeniti prije konačnog objavljivanja sljedećeg mjeseca.

NIC vjeruje da bi se mreža teoretski mogla pretvoriti u prijenos vodika, što je čišće, ali bi također koštalo “desetke milijardi funti” i postoje sumnje u prikladnost vodika kao rješenja za masovno grijanje.

Konzervativci kažu da te brojke pokreću ozbiljna pitanja o vladinom planu da dosegne neto nulu do 2050. godine.

Craig McKinlay, torijevski zastupnik koji predsjeda parlamentarnom skupinom neto nule, rekao je: “Malo po malo, pravi astronomski trošak neto nule se otkriva i nije jasno jesu li proizvodi na koje smo prisiljeni prijeći ikakvi bolji od naših predaka.”

„Prisilna pretvorba s plinskih kotlova na dizalice topline čini se kao dobar primjer; također će ostaviti zemlju s golemom mrežom suvišne infrastrukture čije će uklanjanje koštati desetke milijardi funti.”

“Zabrinut sam da će nas zapovjedni i kontrolni pristup neto nuli koji vlada poduzima ostaviti s krizom troškova života koja se proteže daleko u budućnost.”

Izgledi za grijanje na vodik izgledali su “mrtvi”, dodao je g. McKinlay, nakon što je Grant Shapps, bivši ministar energetike, izgleda da je to isključio u srpnju.

Sir Jacob Rees-Mogg, bivši ministar za poslovanje i energetiku, rekao je da su vladini planovi neto nule “zapeli u zemlji oblaka”.

Rekao je: “Vlada ne može povući plinsku mrežu jer si to ne može priuštiti.”

“Moraju vrlo ozbiljno razmotriti je li zakonska obveza postizanja neto nule realna.”

Međutim, Kwasi Kwarteng, još jedan bivši ministar za poslovanje i energetiku, rekao je da su troškovi razgradnje “hipotetski”.

Rekao je: “S obzirom na infrastrukturu koju imamo, nema smisla stavljati cijelu mrežu izvan pogona uz velike troškove. Ne mogu razumjeti da vlada to radi.”

“Nerealno je očekivati ​​da će sva grijanja u ovoj zemlji biti elektrificirana.

Prema trenutnim prijedlozima za kućanstva i poduzeća da se “zaustavi nesmanjeno izgaranje prirodnog plina”, ministri podupiru električne dizalice topline kao glavnu zamjenu za plinske kotlove.

Ali ako većina kućanstava odbaci svoje bojlere, postojeća plinska mreža ne može se jednostavno isključiti i ostaviti u zemlji iz sigurnosnih razloga.

Jedan izvor iz industrije rekao je: “Imamo cijevi velikog promjera koje križaju velike gradove. Kad bismo ih samo isključili i ne održavali, raspali bi se – a ceste bi mogle početi propadati.”

Zatvaranje plinske mreže bio bi složen, ali postupan proces kako se ljudi prebacuju na alternativne tehnologije, zahtijevajući od inženjera da sigurno zatvore određena područja dok dopuštaju da plin nastavi teći drugdje.

Konačna sudbina mreže, koju je 1986. privatizirala vlada Margaret Thatcher, ovisit će o tome koliko će se prenamijeniti za prijenos vodika.

Barem dio mreže vjerojatno će se u budućnosti koristiti za opskrbu vodikom teške industrije, koja se ne može lako dekarbonizirati. Ali ministri čekaju do 2026. da odluče hoće li se vodik koristiti i za grijanje kuća.

Mnogi su stručnjaci tu ideju “polili hladnom vodom” ističući da je vodik energetski zahtjevan za proizvodnju te da se mora sagorjeti u puno većim količinama od prirodnog plina da bi se proizvela ista količina topline.

U međuvremenu, monopolistički vlasnici plinskih mreža nastavljaju ulagati milijarde funti u nadogradnju, zamjenjujući metalne cijevi plastičnima, u programu koji se proteže do 2030-ih.

Ta će ulaganja platiti potrošači kroz svoje račune – uz sve buduće troškove stavljanja izvan pogona.

Dr. Richard Laws, stručnjak za grijanje na Sveučilištu Exeter, rekao je da bi vlada trebala razmotriti je li program nadogradnje još uvijek dobra vrijednost za novac ili bi nepotrebno povećao račune za energiju.

Također je upozorio da bi, kako se sve više kućanstava isključuje plin, ona koja su još uvijek na mreži mogla biti prisiljena snositi sve veći udio troškova razgradnje – povećavajući rizik da će oni koji si ne mogu priuštiti dizalicu topline biti financijski “zarobljeni”.

Dr. Lowes je rekao: “To je veliki problem i nitko [u Vladi] nema pravo.”

“Uglavnom postoje dvije opcije: plaćate preko računa ili kroz porezni sustav.”

Jedan od načina da se osigura pravedna raspodjela opterećenja bio bi da vlada nacionalizira mrežu, koja se danas procjenjuje na oko 20 milijardi funti, rekao je.

Glasnogovornik NIC-a rekao je: “Ne komentiramo procurila izvješća.”

“Objavit ćemo informacije o različitim opcijama za budućnost plinske mreže kao dio sljedeće Nacionalne procjene infrastrukture u listopadu.”

Glasnogovornik vlade rekao je: “Ova tvrdnja je jednostavno neistinita. Naša plinska mreža uvijek će biti dio našeg energetskog sustava i stoga su takve ocjene pogrešne”.

“Jesmo i uvijek ćemo stavljati pristupačnost u središte našeg pristupa poboljšanju.” Nastavit ćemo surađivati ​​s industrijom kako bismo istražili nudi li uporaba vodika potrošačima vrijednost za novac i zadovoljava li potrebne sigurnosne standarde”.

Pažnja:
Epoha se svakodnevno nalazi na meti sveprisutnih cenzora koji svim sredstvima rade na našem gašenju kao alternativnog medija koji djeluje potpuno neovisno i nije ni pod čijom kontrolom. Ukoliko vam se sviđa naš rad možete nas podržati skromnom donacijom, jer svaki vaš cent presudan je u našem opstanku.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp