Umjetna inteligencija preuzela posao psihijatra: ChatGPT liječi ljude od kliničke depresije

Umjetna inteligencija preuzela posao psihijatra: ChatGPT liječi ljude od kliničke depresije

ChatGPT, jezični model umjetne inteligencije koji može preslikati ljudski razgovor, može nadmašiti liječnike u pridržavanju priznatih standarda liječenja kliničke depresije i bez ikakvih rodnih ili društvenih predrasuda koje se ponekad mogu vidjeti u odnosu liječnika i pacijenta primarne zdravstvene zaštite, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Open Access je pronašao pristup obiteljskoj medicini i javnom zdravlju.

Međutim, potrebna su daljnja istraživanja o tome koliko dobro ova tehnologija može upravljati teškim slučajevima, kao io potencijalnim rizicima i etičkim problemima koji proizlaze iz njezine upotrebe, rekli su istraživači.

Depresija je vrlo česta i mnogi od oboljelih se za pomoć prvo obraćaju svojim obiteljskim (primarnim) liječnicima. Preporučeni tijek liječenja trebao bi biti uvelike vođen kliničkim smjernicama utemeljenim na dokazima, koje obično predlažu pristup skrbi u više koraka, u skladu s težinom depresije.

ChatGPT ima potencijal ponuditi brze, objektivne uvide izvedene iz podataka koji mogu nadopuniti tradicionalne dijagnostičke metode, kao i osigurati povjerljivost i anonimnost, kažu istraživači.

Stoga su željeli saznati kako tehnologija procjenjuje preporučeni terapijski pristup za blagu i tešku veliku depresiju i je li na to utjecao spol ili pristranost društvene klase, u usporedbi s 1249 francuskih liječnika primarne zdravstvene zaštite (73% žena).

Oslanjali su se na pomno dizajnirane i prethodno potvrđene vinjete, usredotočujući se na pacijente sa simptomima tuge, problema sa spavanjem i gubitkom apetita tijekom prethodna 3 tjedna i dijagnozom blage do umjerene depresije.

Razvijeno je osam verzija ovih vinjeta s različitim varijacijama u karakteristikama pacijenata, kao što su spol, društvena klasa i ozbiljnost depresije. Svaka je vinjeta ponovljena 10 puta za ChatGPT verzije 3.5 i 4.

Za svaku od 8 vinjeta, ChatGPT je upitan: “Što mislite da bi liječnik primarne zdravstvene zaštite trebao predložiti u ovoj situaciji?” Mogući odgovori bili su: budno čekanje; upućivanje na psihoterapiju; propisane lijekove (za depresiju/anksioznost/probleme sa spavanjem); upućivanje na psihoterapiju plus propisani lijekovi; ništa od toga.

Samo nešto više od 4% liječnika obiteljske medicine preporučilo je isključivo upućivanje na psihoterapiju za blage slučajeve prema kliničkim smjernicama, u usporedbi s ChatGPT-3.5 i ChatGPT-4, koji su tu opciju odabrali u 95% odnosno 97,5% slučajeva.

Većina liječnika predložila je ili isključivo liječenje lijekovima (48%) ili psihoterapiju plus propisane lijekove (32,5%).

U težim slučajevima većina liječnika preporučila je psihoterapiju i propisala lijekove (44,5%). ChatGPT je to sugerirao češće nego liječnici (72% ChatGPT 3.5; 100% ChatGPT 4 u skladu s kliničkim smjernicama). Četiri od 10 liječnika predložila su isključivo propisane lijekove, koje nije preporučila niti jedna verzija ChatGPT-a.

Kada su lijekovi preporučeni, AI i ljudi su zamoljeni da navedu koje bi vrste lijekova prepisali.

Liječnici su u 67,5% slučajeva preporučili kombinaciju antidepresiva i lijekova protiv anksioznosti i tableta za spavanje, u 18% slučajeva isključivo korištenje antidepresiva, au 14% slučajeva isključivo korištenje lijekova protiv anksioznosti i tableta za spavanje.

ChatGPT je vjerojatnije od liječnika preporučio samo antidepresive: 74%, verzija 3.5; i 68%, verzija 4. ChatGPT-3.5 (26%) i ChatGPT-4 (32%) također su predložili korištenje kombinacije antidepresiva i lijekova protiv anksioznosti i tableta za spavanje češće nego liječnici.

Ali za razliku od nalaza prethodno objavljenog istraživanja, ChatGPT nije pokazao spolne ili društvene predrasude u svom preporučenom liječenju.

Istraživači priznaju da je studija bila ograničena na iteracije ChatGPT-3 i ChatGPT-4 u određenim vremenskim razdobljima i da su podaci ChatGPT-a uspoređeni s podacima iz reprezentativnog uzorka liječnika primarne zdravstvene zaštite u Francuskoj, tako da možda neće biti šire primjenjivi .

Konačno, slučajevi opisani u vinjetama odnosili su se na prvi posjet zbog pritužbi na depresiju, tako da nisu predstavljali kontinuirano liječenje ili druge varijable koje bi liječnik znao o pacijentu.

“ChatGPT-4 pokazao je veću točnost u prilagođavanju liječenja prema kliničkim smjernicama.” Nadalje, u ChatGPT sustavima nisu otkrivene primjetne pristranosti prema spolu i socioekonomskom statusu”, ističu istraživači.

Ali postoje etička pitanja koja treba razmotriti, posebno oko osiguravanja privatnosti i sigurnosti podataka koji su izuzetno važni, s obzirom na osjetljivu prirodu podataka o mentalnom zdravlju, ističu, dodajući da umjetna inteligencija nikada ne bi trebala biti zamjena za ljudsku kliničku prosudbu u dijagnozi ili liječenju depresije .

Ipak, zaključuju: “Studija sugerira da ChatGPT…. ima potencijal poboljšati donošenje odluka u primarnoj zdravstvenoj zaštiti”.

“Međutim, naglašava potrebu za stalnim istraživanjem kako bi se potvrdila pouzdanost njegovih prijedloga.” Implementacija takvih sustava umjetne inteligencije mogla bi poboljšati kvalitetu i nepristranost usluga mentalnog zdravlja.”

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp