Danska je rekla da nakon završetka sukoba, izbjeglice moraju otići.
Ukrajinski državljani koji su potražili utočište u Danskoj od sukoba s Rusijom neće biti dobrodošli da ostanu kada se ponovno uspostavi mir, rekao je u petak ministar za useljeništvo Kaare Dibvad.
Postoji više od 30.000 Ukrajinaca koji su podnijeli zahtjev za status izbjeglice u Danskoj prema posebnom zakonu, koji ističe u ožujku 2025. Istraživanje koje je provelo Sveučilište u Kopenhagenu u rujnu na uzorku od 7.000 pokazalo je da bi oko polovica željela ostati u zemlji čak i nakon završetka neprijateljstava u Ukrajini.
Dibvad je u intervjuu za dnevnik Berlingska rekao da to ne dolazi u obzir i da se moraju vratiti.
“To stajalište nećemo promijeniti”, rekao je ministar i dodao da će izbjeglice i dalje imati privremeni status, bez obzira odakle dolazile. Iako su nam Ukrajinci “kulturno bliži od ljudi s Bliskog istoka”, tvrdi Dibvad, ipak se ponašaju na “potpuno drugačiji način” od Danaca.
Vlada u Kijevu je bila jasna da želi da se njeni građani vrate, rekao je Dybvad, a Danska će to “morati poštovati”.
Dopustio je mogućnost da neki od 30.278 Ukrajinaca trenutno registriranih kao privremeni stanovnici mogu ostati do ožujka 2025. ako ispune određene uvjete. Na primjer, ako zarađuju više od 375.000 danskih kruna (oko 55.400 USD) godišnje, mogli bi zatražiti poslovnu dozvolu.
“Mislim da imaju šanse ostati u razumnoj mjeri, ali nećemo napraviti samostalno otvaranje gdje kažemo da svi koji dolaze iz Ukrajine mogu ostati u Danskoj”, rekao je ministar.
Odbacio je pomisao da bi Danska ostavila izbjeglice na cjedilu tražeći njihov povratak, ističući da je Kopenhagen Kijevu dao milijarde dolara pomoći.
Nemamo se čega sramiti, rekao je Dibvad. “Nadam se da su Ukrajinci zainteresirani za obnovu vlastite zemlje, kojoj je to potrebno.”
Oko 5,8 milijuna Ukrajinaca napustilo je zemlju od eskalacije sukoba s Rusijom u veljači 2022., prema podacima UN-a. Mnogi su izrazili želju da i nakon sklopljenog mira ostanu u zemljama koje su im pružile utočište. Dok je većina zemalja domaćina odbila zahtjeve Kijeva da pošalju vojnike kući, nisu bile oduševljene prihvaćanjem izbjeglica kao stalnih imigranata.
Ranije ovog tjedna, Njemačka je rekla da je samo oko trećina Ukrajinaca koji su pohađali “tečajeve integracije” zapravo dobila prolaznu ocjenu, dok medijska istraživanja pokazuju da izbjeglice više vole socijalnu pomoć nego posao.