Uvodi se ocjenjivanje profesora u školama – bolje ocjene jamčit će veće plaće, a ocijenjeni najlošijim ocjenama dobivat će otkaz

Uvodi se ocjenjivanje profesora u školama – bolje ocjene jamčit će veće plaće, a ocijenjeni najlošijim ocjenama dobivat će otkaz

Izmjenama Zakona o odgoju i obrazovanju koje s prvim danima nove godine stupaju na snagu, nastavnici u školama moći će raditi do 67. godineizostanci će se moći opravdavati putem e-Dnevnika, a otvorena je i mogućnost online upisa u prve razrede.

Svaka škola koja za to ima kadrovske i prostorne kapacitete može tražiti provođenje eksperimentalnih programa. Također, ravnatelji će zaposlenika protiv kojeg je podnesena kaznena prijava za neko od djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta biti dužni privremeno suspendirati.

Izmjenama Zakona omogućena je organizacija nastave na daljinu, što dosad nije bilo moguće, a učenici s većim motoričkim teškoćama ili kroničnim bolestima moći će polaziti nastavu na daljinu uz odobrenje Ministarstva znanosti i obrazovanja. Škole koje već sada za to imaju uvjete morat će provoditi jednosmjensku nastavu.

U vezi sa školstvom bitan je i novi Zakon o plaćama u državnoj i javnoj službi kojim se uvodi ocjenjivanje javnih službenika, dakle i zaposlenika škola te fakulteta. Bolje ocijenjeni dobivat će veću plaću, a oni ocijenjeni najlošijom ocjenom dobivat će otkaz. Bit će to velika novost za odgojno-obrazovni sustav. Ocjenjivanje nastavnika i profesora omogućit će ostanak na tim u odgojno-obrazovnom procesu važnim mjestima samo onim najboljima, dok će loši nastavnici i profesori morati napustiti svoja radna mjesta i pronaći neko drugo zanimanje ili poboljšati kvalitetu svog rada kako bi ponovno dobili  prigodu raditi u svojoj struci.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp