Mainstream mediji predviđaju kraj gotovine i najavljuju da bi već od 2024. trebali plaćati otiscima prstiju i ugrađenim čipovima

Mainstream mediji predviđaju kraj gotovine i najavljuju da bi već od 2024. trebali plaćati otiscima prstiju i ugrađenim čipovima

Tržište plaćanja razvija se “sasvim ispravno”, kaže Focus u aktualnom financijskom članku: “Dalje od gotovine prema digitalnim alternativama.” Argument: Gotovina nije sigurna i nehigijenska – i ionako se sve više ukida. Je li tako?

Sam naslov članka budi strah od gubitka realnosti: “Gotovina ustupa mjesto otiscima prstiju: Ovako ćemo plaćati 2024. godine”. Napisao ju je “FOCUS online stručnjak” koji je direktor tvrtke koja prodaje “prstenove za plaćanje”. Umjesto kartice ili pametnog telefona, pri plaćanju u trgovini čitaču prinesite keramički prsten. Može biti povezan izravno s određenim kreditnim karticama ili alternativno mora biti povezan s aplikacijom, koja je opet povezana s vašim bankovnim računom.

Sada, netko tko smatra da mu takvi gadgeti neizmjerno olakšavaju životni stil normalno će funkcionirati drugačije u svakodnevnom životu od nekoga tko može brzo izbrojati svoj novac za plaćanje. Međutim, postaje čudno kada se članak s činjeničnim mišljenjem koji korisnike gotovine prikazuje kao sve manju manjinu distribuira u mainstreamu kao gostujući članak “stručnjaka”. U članku Fokusa možete pročitati sljedeći zaključak:

Bilo da se radi o čipu ispod kože ili plaćanju dlanom ili licem – mnoge su stvari moguće, a neke su već u razvoju. Na tržište će doći i nove vrste nosivih materijala.

Ovisno o tome koliko se novi načini plaćanja pokažu uspješnima, veća je vjerojatnost da će gotovina potpuno nestati. Uostalom, društvo u cjelini postaje sve više i više digitalizirano. A ni gotovina ne nudi sigurnost. Može se brže ukrasti i naštetiti društvu u obliku neoporezovanog crnog novca. Tržište plaćanja razvija se na pravi način: od gotovine prema digitalnim alternativama.

Focus.de

Autor predviđa sve veće istiskivanje gotovine “prikladnim” opcijama plaćanja kao što su mobilno plaćanje ili nosivi uređaji i sugerira da bi se gotovina mogla “čak više ne koristiti za nekoliko godina”.

Članak promiče, među ostalim, ugradnju čipova za plaćanje – valjda za sve one koji više ne mogu nositi ni prsten na ruci ako je opterećenje kreditne ili debitne kartice već postalo preveliko. Ovakvi zahvati već su mogući u tattoo studijima i kod nekih liječnika opće prakse.

Argument za ovakav razvoj događaja temelji se prvenstveno na pretpostavci da bi građani morali bez otpora prihvatiti sve promjene u tijeku hvaljene digitalizacije. Nadalje, digitalna plaćanja su “higijenskija” i “sigurnija” (kao da RFID i NFC čipovi već nisu dar za hakere i prevarante).

No, ne spominje se činjenica da je gotovina zapravo jedina učinkovita zaštita od vlade željne nadmudrivanja i nadzora. Bolje bi bilo kriminalizirati sve ljubitelje gotovine kao potencijalne utajivače poreza koji štete društvu. Živite li i vi svaki dan u strahu od zlih utajivača poreza? Žudite li za potpunim nadzorom platnog prometa kroz potpunu digitalizaciju, kako bi se od sada svaki cent iz depozitomata mogao oporezovati? To znači da politika i sistemski mediji definitivno razbijaju vrata jer se svaki pomak prema ukidanju gotovine i digitalne valute središnje banke općenito hvali kao nevjerojatno progresivan.

Većina stanovništva ostaje vjerna gotovini

Ali kako to vide građani? Većina ljudi ipak je poznata po tome što veliku vrijednost pridaju gotovini. Neki pripadnici mlađih generacija možda danas gotovinsko plaćanje doživljavaju kao kognitivno opterećujuće, no većina građana još uvijek je dobro svjesna prednosti “pravog” novca. U Njemačkoj je to, primjerice, postalo jasno u prošlosti kada je jedan restoran u Nürnbergu odlučio više ne prihvaćati plaćanja gotovinom. Tada su ga zasule negativne kritike. Nasuprot tome, restoran u Ravensburgu koji nudi popust od pet posto za gotovinsko plaćanje nedavno je dobio mnogo pohvala.

Jedan korisnik vrlo je prikladno komentirao članak Fokusa usporedbom s farmskim životinjama koje su također čipirane:

Potkožni čipovi također se koriste na raznim domaćim životinjama kako bi se identificirale i pratili njihovi obrasci kretanja. Analogija sa stokom, koju sve više osjećamo u ovoj državi, vrlo je prikladna.


Međutim, korisnik navodi kako nikad nije mislio da će neka telad biti toliko glupa da se dobrovoljno stavi pod totalni nadzor. Iako ovo može biti istina za neke ljude, to sigurno nije istina za sve. To pokazuju i aktualni prosvjedi u Njemačkoj, jer je i tamo problem općenito sve većeg političkog nadmudrivanja.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp