Pobune poljoprivrednika diljem kontinenta prisilile su globalističko vodstvo Europske unije u Bruxellesu da napusti ključne elemente svoje zelene agende kako bi postigla “neto nultu” emisiju – za sada.
Nakon velikih pobjeda prošle godine u Nizozemskoj, prosvjedi poljoprivrednih traktora osigurali su još jednu veliku pobjedu protiv globalističke agende u utorak, s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen koja je odustala od planova da se od poljoprivrednog sektora zahtijeva smanjenje emisija metana i dušika za trećinu do 2040.
Bruxelles je također spreman odustati od planova da prepolovi upotrebu pesticida u istom razdoblju, za što poljoprivrednici kažu da ih stavlja u nepovoljniji položaj u usporedbi sa stranom poljoprivredom koja se uvozi u blok prema sporazumima o slobodnoj trgovini po nižim cijenama jer njihove zemlje imaju manje stroge ekološke propise od EU-a .
Planovi da se Europljane potakne da jedu manje mesa, što je bila središnja tema pokreta Velikog resetiranja kojeg su elite favorizirale, također su napušteni.
Komentirajući taj potez, šefica EU-a von der Leyen rekla je za The Telegraph: “Naši farmeri zaslužuju da ih se čuje.
“Znam da su zabrinuti za budućnost poljoprivrede i svoju budućnost kao poljoprivrednika.” Ali također znaju da poljoprivreda treba prijeći na održiviji proizvodni model kako bi njihova gospodarstva bila profitabilna u godinama koje dolaze”, rekla je u Europskom parlamentu.
Međutim, nejasno je hoće li ustupci koje je Bruxelles napravio u utorak biti dovoljni da uguše bijes poljoprivrednika, budući da se i dalje suočavaju s pretjeranom regulacijom na nacionalnoj razini i na razini EU-a, kao i s problemima zbog jeftinih stranih proizvoda., posebice iz Ukrajine , koja je nakon ruske invazije dobila bescarinski pristup tržištu EU.
Ipak, poljoprivrednici imaju široku bazu podrške, a nedavna anketa pokazala je da gotovo 90 posto francuskih birača vjeruje da su njihovi prosvjedi opravdani.
Potpora poljoprivrednicima izazvala je paniku među neoliberalnim frakcijama u Bruxellesu zbog straha da će nadolazeće izbore za Europski parlament u lipnju pretvoriti u referendum o neuspjehu zelene agende.
Osim što šteti poljoprivrednicima, također se smatralo da ostavlja Europu ranjivom na vanjske događaje, kao što je rat u Ukrajini, povećavajući troškove energije u Europi gdje je domaća proizvodnja fosilnih goriva uglavnom presušila u korist tzv. obnovljivi izvori energije poput vjetra i sunca, koji nisu ispunili obećanja o energetskoj neovisnosti.
Dok se povratak od utorka uvelike smatra pobjedom poljoprivrednika, neki su – možda osjetivši krv u vodi – pozvali na nastavak pritiska na vodstvo EU-a.
Nizozemska politička aktivistica Eva Vlaardingerbuck rekla je: “Ovo je dobra vijest jer pokazuje da prosvjedi djeluju i da pritisak na naše “lidere” djeluje. Međutim, jednostavno odbijanje zahtjeva iz 2040. nije dovoljno. Cijeli dnevni red mora proći. Green Deal i NetZero prijevara moraju nestati. Dobili smo bitku, a ne rat.”