Samo dvije godine nakon što je vlada konačno ukinula sve obveze nošenja maski u Ujedinjenom Kraljevstvu, uvodi nove zakone koji zabranjuju nošenje maski, osobito tijekom prosvjeda, dok se zemlja prilagođava na suočavanje s intenzivnim tempom antiizraelskih, propalestinskih demonstracije.
Prosvjednici koji nose maske mogli bi se suočiti sa zatvorom i novčanom kaznom, rekao je ministar unutarnjih poslova James Cleverley, prema novim mjerama koje dodaje nacrtu zakona o kaznenom pravosuđu koji trenutno prolazi kroz parlament. Kako je primijetio Daily Telegraph, policija već ima ovlasti zahtijevati od prosvjednika da skinu maske prema Zakonu o kaznenom pravosuđu i javnom redu iz 1994. Novi zakon bi dao dodatne ovlasti za uhićenje onih koji se odbiju pridržavati.
Uhićeni bi se suočili s do mjesec dana zatvora i novčanom kaznom od 1000 funti. Predložena promjena dolazi nakon višemjesečnih palestinskih prosvjeda, koji su porasli u učestalosti i razmjeru od Hamasovog terorističkog napada na Izrael, gdje je kombinacija maski za lice i nevoljkosti policije da uhite izazivače problema na licu mjesta učinila policajce nesposobnima pronaći one koji rade pogrešno. antisemitske izjave naknadno.
Uz zabranu “uporabe maski za lice za prikrivanje identiteta tijekom određenih prosvjeda”, Cleverley je rekao da također želi zabraniti “penjanje na ratne spomenike na prosvjedima” i “imanje baklji ili pirotehničkih sredstava na prosvjedima”.
U poruci u četvrtak rekao je: “[Prizori haosa] postali su previše poznati… zabranjujemo penjanje na ratne spomenike. Trebamo odati počast onima čija služba nam omogućuje da živimo slobodno i čija je žrtva zaštitila samo pravo na prosvjed…
Pravo na prosvjed temelj je demokracije, ali ne radi se o ometanju života marljivih ljudi. Ažuriramo zakon i štitimo ljude.”
Evening Standard izvještava da su šefovi policije ranije tvrdili da se maske za lice koriste kako bi se “izbjegle kaznene presude”, a prema Cleverleyevom planu, prosvjednici se također ne bi mogli pozvati na svoje pravo na slobodu prosvjeda kako bi izbjegli štetu i ometanje. The Guardian primjećuje da je zakon također odgovor na uništavanje kipa u Bristolu, u Engleskoj, gdje su četiri prosvjednika oslobođena bilo kakvih prekršaja, tvrdeći da su tim činom ostvarivali svoju slobodu izražavanja.
Potez za kriminalizacijom nošenja maski i kažnjavanjem onih koji ih odbijaju skinuti novčanim i zatvorskim kaznama dolazi samo dvije godine nakon što je isteklo obvezno nošenje maski, kada je vlada novčano kažnjavala ljude za nenošenje maski.