Znanstvenici tvrde da je mozak najproduktivniji između 60. i 80. godine

Znanstvenici tvrde da je mozak najproduktivniji između 60. i 80. godine

Ravnatelj Medicinskog fakulteta Sveučilišta George Washington kaže da je mozak starije osobe mnogo plastičniji nego što se uobičajeno vjeruje. U ovoj dobi međudjelovanje desne i lijeve hemisfere mozga postaje skladno, što proširuje naše kreativne sposobnosti. Stoga među osobama starijima od 60 godina možete sresti puno pojedinaca koji su se tek započeli baviti kreativnošću.

Naravno, mozak više ne radi tako brzo kao u mladosti. Međutim, pobjeđuje u fleksibilnosti. Stoga, kako starimo, češće donosimo ispravne odluke i manje smo izloženi negativnim emocijama. Vrhunac čovjekove intelektualne aktivnosti događa se oko 70. godine života, kada mozak počinje raditi punim kapacitetom.

S vremenom se u mozgu povećava količina mijelina, tvari koja olakšava brzi prolaz signala između neurona. Zbog toga se intelektualne sposobnosti povećavaju za 300% u odnosu na prosjek. A vrhunac aktivne proizvodnje ove tvari događa se u dobi od 60-80 godina. Zanimljiv je i podatak da nakon 60 godina čovjek može koristiti 2 hemisfere istovremeno. To nam omogućuje rješavanje mnogo složenijih problema.

Profesor Monchi Ury sa Sveučilišta u Montrealu smatra da mozak starije osobe bira energetski najmanje zahtjevan put, izbacuje nepotrebno i ostavlja samo prave opcije za rješavanje problema. Provedeno je istraživanje koje je uključivalo različite dobne skupine. Mladi su se tijekom testiranja prilično zbunili, dok su stariji od 60 godina donijeli ispravne odluke.

Sada pogledajmo karakteristike ljudskog mozga u dobi od 60-80 godina:

  1. Moždani neuroni ne nestaju kod starijih ljudi, kao što se često predstavlja. Veze među njima jednostavno nestaju ako se čovjek ne bavi mentalnim radom.
  2. Odsutnost i zaboravnost javljaju se kao posljedica preopterećenosti informacijama. Zato se ne morate cijeli život fokusirati na beskorisne sitnice.
  3. Od 60. godine čovjek pri donošenju odluka ne koristi istovremeno jednu hemisferu kao mlad, već obje.
  4. Zaključak: ako osoba vodi zdrav način života, kreće se, ima izvedivu tjelesnu aktivnost i ima punu psihičku i mentalnu aktivnost, intelektualne sposobnosti NE SMANJUJU se s godinama, već samo POVEĆU, dosežući vrhunac u dobi od 80-90 godina.

Zato ne brinite za starost. Potrebno je reprogramirati s programa – u mirovini postajem beskoristan i moje mentalne sposobnosti opadaju, na program – dolazim u godine kada su moje mentalne sposobnosti najrazvijenije i sve zanimljivo tek počinje! Pokušajte se intelektualno razvijati. Savladajte nove zanate, puštajte glazbu, naučite svirati glazbene instrumente, crtajte slike, plešite! Budite zainteresirani za život, upoznajte i komunicirajte s prijateljima, planirajte budućnost, stvarajte projekte, putujte što je više moguće. Ne zaboravite posjetiti trgovine, kafiće i koncerte. Nemojte se zatvarati – to je destruktivno za svaku osobu. Živite s mišlju: sve dobro je još preda mnom!

Velika znanstvena studija u SAD-u pokazala je da:

  • Najproduktivnija dob osobe je od 60 do 70 godina;
  • Najproduktivnija faza osobe je dob od 70 do 80 godina;
  • Prethodno čovjek još nije bio dosegao svoj vrhunac;
  • Prosječna dob nobelovaca je 62 godine;
  • Prosječna dob predsjednika 100 najvećih kompanija u svijetu je 63 godine;
  • Prosječna dob pastora 100 najvećih crkava u Sjedinjenim Državama je 71 godina;

To potvrđuje da su čovjekove najbolje i najproduktivnije godine između 60. i 80. godine. Ovu su studiju objavili liječnici i psiholozi u časopisu NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE. Otkrili su da u dobi od 60 godina dosežete vrhunac svog emocionalnog i mentalnog potencijala, a to se nastavlja u vašim 80-ima i kasnije. Naravno, ovisi i o tome kakav način života živite, jeste li tijekom života opterećivali organizam alkoholom, pušenjem, drogama, stresom itd.

Podijeli članak:

Facebook
Twitter
Reddit
WhatsApp