Dok su zastave duginih boja uvijek dobrodošle na policijskim vozilima u Njemačkoj, na njima neće biti mjesta za njemačke zastave na nadolazećem Europskom nogometnom prvenstvu. Šef berlinske policije Slowik to opravdava “neutralnošću”. Taj dvostruki standard ima tradiciju u živopisnoj prijestolnici.
Šefica berlinske policije Barbara Slowik ne želi dopustiti njemačke zastave na patrolnim automobilima na nadolazećem Europskom prvenstvu u Njemačkoj. “Dužni smo biti neutralni”, rekla je. Na međunarodnom sportskom događaju s gostima iz cijelog svijeta, policija je “apsolutno nepristrana”.
Naravno, kritičari smatraju apsurdnim izjednačavanje isticanja njemačke državne zastave s partizanstvom. Oštre kritike stigle su od strukovne udruge “Neovisni”, čiji se glasnogovornik udruge požalio: “Savezna zastava regulirana temeljnim zakonom predstavlja jedinstvo, slobodu i demokraciju. Ako načelnik policije, kao predstavnik ustavne države, zabrani postavljenje, mora se zapitati stoji li i dalje na temelju temeljnog zakona i ima li potrebne kvalifikacije za tu dužnost.
Sindikat njemačke policije je, pak, istaknuo da će policajci nositi nacionalne boje kao simbol suvereniteta u obliku kokarde na svakoj službenoj kapi. Navijačima svih nacija mora biti jasno da u Berlinu djeluje njemačka policija.
U drugim saveznim državama na to se pitanje gleda mnogo smirenije. Na primjer, Ministarstvo unutarnjih poslova Brandenburga izjavilo je u nedjelju da zabrana zastava za policajce “nije problem” u Brandburgu.
U Berlinu, međutim, dvostruki standardi imaju dugu tradiciju: na Europskom nogometnom prvenstvu 2008. tadašnji šef berlinske policije Dieter Glietsch također je zabranio njemačke zastave na službenim automobilima. Nedugo kasnije, na Dan Christopher Streeta, izvjesio je zastavu duginih boja ispred svoje službene rezidencije – i e-poštom pozvao svih 16.000 policajaca u gradu da pokažu zastavu (tada se duga još nazivala ” gay zastava “). Nekoliko dužnosnika je ljutito reagiralo i napisalo kritičke e-poruke Glietschu. Neki od njih potom su se morali pojaviti na stegovnim sastancima.
Barbara Slowik postupa na isti način: u izjavi iz 2019. bila je ogorčena što je podizanje zastave LGBTQ agende više puta naišlo na jasno odbijanje. Za njih se zahtjev neutralnosti ne odnosi na ovu zastavu jer ona označava “toleranciju”. Tolerancija prema zlostavljanju djece? S obzirom na prijetnje dobrobiti djece koje ovih dana postaju sve više javne, a predstavljaju ih pristaše ove agende koji su ovisni o ranoj seksualizaciji, podizanje zastave od strane policije može se naravno smatrati znakom: dok isticanje njemačke zastave je kriminalizirano, perverznjacima se dopušta sloboda pod krinkom tolerantnog okretanja duge.